Ապօրինի հարստացման հոդվածով քրեական հետապնդում է իրականացվում 5 անձի նկատմամբ
«Այդուհանդերձ մեր երկրում մեկուկես տարի է, արդեն գործում է ապօրինի հարստացման քրեական հոդվածը, այս պահի դրությամբ քրեական հետապնդում է իրականացվում այդ հոդվածով 5 անձի նկատմամբ»,- այս մասին այսօր խորհրդարանում հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանի հարցին, թե ապօրինի հարստացման դեպքի առթիվ քանի՞ քրեական գործ կա հարուցված
Պատգամավորը հետաքրքրվեց նաև փողերի լվացման մասով, ինչին ի պատասխան գլխավոր դատախազն ասաց. «2018 թվականին ևս ակտիվացում կա։ 2017-ին ոչ մի գործ չենք ունեցել փողերի լվացման հետ կապված, իսկ 2018-ին 7-9 քրեական գործ ունենք այս հոդվածով»։
Դավթյանի գնահատմամբ՝ կոռուպցիոն հանցագործությունների և դրանցով քրեական հետապնդումների ակտիվացումը բերելու է նաև փողերի լվացման հանցատեսակի քրեական աճի։

Five individuals are under criminal prosecution in Armenia at the moment on suspicion of illicit enrichment, Armenia’s Prosecutor General Artur Davtyan told lawmakers in the parliament on Friday, commenting on a question by Bright Armenia MP Arkadi Khachatryan.
He reminded the law on criminalizing illicit enrichment entered into force one and a half year ago.
He also said last year saw an increase in money laundering investigations against the previous year. “We had no money laundering cases in 2017, while 7-8 criminal cases were launched into money laundering in 2018,” he said.
According to the official, the increase in criminal investigations into corruption offences will lead to more revelations of money laundering cases.