Վերջին զանգը՝ մայիսի 25-ին
Վերջին զանգը հանրապետության դպրոցներում կհնչի մայիսի 25-ին։ Կրթության և գիտության նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Աշոտ Արշակյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում հայտնեց, որ ուսումնական պլանով հնգօրյա ռեժիմով աշխատող դպրոցներում վերջացնում են մայիսի 24-ին է, վեցօրյաների դեպքում՝ մայիսի 25-ը, հենց դրա համար էլ որոշվել է ընտրել մայիսի 25-ը։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 26-ին 9-րդ դասարանցիները կենտրոնացված կարգով քննություն կհանձնեն «Հայոց լեզու և գրականություն առարկայից»։
«Քննություն անց է կացվում կիրակի օրով, և այն ուսուցիչները, որոնք կմասնակցեն քննական պրոցեսին կփոխհատուցվեն Աշխատանքային օրենսգրքի համաձայն։ Կիրակի օրը ինքնանպատակ չի ընտրվել, քանի որ մեծ քանակությամբ երեխաների տեղաշարժ է լինելու, խցանումներից, անվտանգությունից ելնելով ընտրվել է կիրակին»,- ասաց Արշակյանը։
Ինչ վերաբերում է շրջանավարտների թվին՝ նա հայտնեց, որ 9-րդ դասարանը կավարտի շուրջ 30 հազար աշակերտ, իսկ 12-ը՝ մոտ 20 հազար։
Նա հավելեց, որ նախորդ տարվա համեմատ 12-րդ դասարանցիների թիվն աճել է։ Նախորդ տարի 12-րդ դասարանն ավարտել էր 9600 աշակերտ, իսկ թվի նազումը պայմանավորված էր 12-ամյա կրթության անցման հետ։

«Последний звонок» в школах Армении прозвенит 25 мая
В школах Армении «Последний звонок» прозвенит 25 мая. Об этом начальник Управления общего образования министерства образования и науки РА Ашот Аршакян сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am.
По его словам, школы, работающие по учебному плану в пятидневном режиме, завершат учебный год 24 мая, в случае с шестидневными школами – 25 мая, посему принято решение провести «Последний звонок» – 25 мая.
Напомним, Единый государственный экзамен по предмету «Армянский язык» 9-классники в этом году сдадут 26 мая.
«Экзамен будет проводиться в воскресенье, и те учителя, которые примут участие в экзаменационном процессе, получат компенсацию, согласно с Трудовым кодексом Армении», – отметил А. Аршакян.
По его словам, экзамен будет проводиться в воскресенье в целях безопасности школьников, а также во избежание пробок.
Что касается числа выпускников, он сообщил, что в этом году 9 класс окончат около 30 тысяч учеников, а 12 классов – около 20 тысяч.
Он добавил, что по сравнению с прошлым учебным годом, число 12-классников выросло. В прошлом году 12-й класс окончили 9600 учеников, а сокращение числа было обусловлено к переходу на 12-летнюю систему обучения.