Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը տնտեսական և կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է պաշտոնատար անձի կողմից խոշոր չափերով կաշառք ստանալու հերթական դեպքը:
ԱԱԾ մամուլի կենտրոնից հայտնում են, որ ստացված օպերատիվ տվյալների իրացման արդյունքում ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետության գյուղատնտեսության նախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության աշխատակազմի անասնաբուժության տեսչության պետը շահադիտական նպատակներով, իր պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, մի քանի հազար գլուխ ոչխար Կատար արտահանելու սերտիֆիկատներ տրամադրելուց հետո, առևտրային կազմակերպության ներկայացուցչից որպես կաշառք ստացել է խոշոր չափերով գումար, որի մի մասը՝ 2019 թվականի ապրիլին, մյուս մասը՝ մայիսի 7-ին: Կաշառքի փոխանցումն իրականացվել է ԱԱԾ աշխատակիցների օպերատիվ վերահսկողության ներքո, գումարի երկրորդ մասը ստանալու պահին կաշառք տվողն ու ստացողը բռնվել և բերման են ենթարկվել:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ համապատասխան հոդվածներով: Կաշառքի գումարը ստացած անձը ձերբակալվել է: Կատարվում է նախաքննություն:
Նկատենք, որ ԳՆ ՍԱՊԾ անասնաբուժության տեսչության պետը Հովհաննես Մկրտչյանն է։ Նա այս պաշտոնին է 2011-ից։
Ծանուցում. ենթադրյալ հանցանքի համար կասկածվողը կամ մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով։

СНБ: Задержан высокопоставленный чиновник Минсельхоза Армении
Служба национальной безопасности (СНБ) Армении в рамках своих функций по борьбе с экономическими и коррупционными преступлениями в результате оперативно-розыскных действий раскрыла очередной случай получения должностным лицом крупной взятки. Об этом сообщает пресс-служба СНБ РА.
Согласно информации, по сведениям, полученным при реализации оперативных данных, начальник ветеринарной инспекции  аппарата Государственной службы по безопасности продуктов питания Министерства сельского хозяйства Армении, используя в корыстных целях свое должностное положение вопреки интересам службы, после выдачи сертификатов на экспорт нескольких тысяч голов овец, потребовал в качестве взятки и получил от представителя коммерческой организации крупную сумму денег. Часть этой суммы он получил в апреле 2019 года, а другую – 7 мая. Передача взятки была осуществлена под оперативным контролем сотрудников СНБ. В момент получения второй части суммы взяткодатель и взяткополучатель были пойманы и подвергнуты приводу.
По факту в следственном департаменте СНБ Армении возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям УК РА. Лицо, получившее взятку, задержано. Ведется  предварительное расследование.