Ապօրինի հարստացման հոդվածով քրեական հետապնդում է իրականացվում 5 անձի նկատմամբ
«Այդուհանդերձ մեր երկրում մեկուկես տարի է, արդեն գործում է ապօրինի հարստացման քրեական հոդվածը, այս պահի դրությամբ քրեական հետապնդում է իրականացվում այդ հոդվածով 5 անձի նկատմամբ»,- այս մասին այսօր խորհրդարանում հայտնեց ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի Խաչատրյանի հարցին, թե ապօրինի հարստացման դեպքի առթիվ քանի՞ քրեական գործ կա հարուցված
Պատգամավորը հետաքրքրվեց նաև փողերի լվացման մասով, ինչին ի պատասխան գլխավոր դատախազն ասաց. «2018 թվականին ևս ակտիվացում կա։ 2017-ին ոչ մի գործ չենք ունեցել փողերի լվացման հետ կապված, իսկ 2018-ին 7-9 քրեական գործ ունենք այս հոդվածով»։
Դավթյանի գնահատմամբ՝ կոռուպցիոն հանցագործությունների և դրանցով քրեական հետապնդումների ակտիվացումը բերելու է նաև փողերի լվացման հանցատեսակի քրեական աճի։

Артур Давтян: В Армении уголовное преследование за незаконное обогащение осуществляется в отношении 5 лиц
В Армении уголовное преследование за незаконное обогащение осуществляется в отношении 5 лиц, заявил в Национальном Собрании РА в пятницу, 10 мая, генеральный прокурор республики Артур Давтян.
В ответ на вопрос депутата от фракции «Просвещенная Армения» Аракадия Хачатряна, сколько уголовных дел возбуждено по факту незаконного обогащения, Артур Давтян ответил:
«В нашей стране уже полтора года действует уголовная статья о незаконном обогащении. На данный момент по этой статье осуществляется уголовное преследование в отношении 5 лиц».
Кроме того, по словам А.Давтяна, в течение 2018 года отмечена активизация расследования дел, связанных с отмыванием денег. «В 2017 году у нас не было ни одного уголовного дела, связанного с отмыванием денег, а в 2018 году расследуется 7-9 уголовных дел по этой статье», – сказал он.
По оценке генпрокурора, коррупционные преступления и активизация уголовного преследования по ним также приведут к росту числа уголовных преследований за преступления, связанные с отмыванием денег.