Գեղարքունիքում կկառուցվի տարածաշրջանում ամենախոշոր արևային կայանն ամենացածր գնով
«Հայաստանում առկա են արդյունաբերական նպատակներով օգտագործվող այլընտրանքային էներգետիկայի երեք աղբյուր՝ ջրային, արևային, հողմային։ Փոքր հիդրոէլեկտրոկայանները Հայաստանում շատ զարգացած են, գրեթե սպառված, իսկ արևային էներգիայի պոտենցիալը դեռևս մնում է լրիվ չօգտագործված»,- «Իմ քայլը հանուն Գեղարքունիքի մարզի» գործարար համաժողովին ասաց էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հակոբ Վարդանյանը։
Նա նշեց, որ Հայաստանը միջինից բարձր արևային պոտենցիալ ունեցող երկիր է, մոտավորապես 1500-1800 ժամ արևային օրեր են լինում, Գեղարքունիքի մարզը դրանցից ամենամեծ պոտենցիալ ունեցողն է։
Փոխնախարարն ասաց, որ դրա մասին է վկայում Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի վերջին զեկույցը, որի համաձայն 13 լիցենզավորված արևային կայաններից 8-ը Գեղարքունիքի մարզում են, 2-ն արդեն կառուցված են, դրա մասին է վկայում նաև առաջին արդյունաբերական մասշտաբի արևային կայանի կառուցումը, որը տեղի է ունենալու Գեղարքունիքի մարզում։
«Անցած տարի տեղի ունեցած մրցույթի արդյունքում կա արդեն հաղթող կազմակերպություն և կառավարության հետ կնքված կառավարության աջակցության ծրագիրը, որի համաձայն 2019-20 թվականների ընթացքում կկառուցվի 55 մեգավատ հզորությամբ արևային կայան, որը կլինի տարածաշրջանում՝ Կովկասում, ամենախոշոր արևային կայանն ամենացածր գնով։ Ամենացածր գինը ստացվել է ի շնորհիվ Գեղարքունիքի մարզի արևային մեծ պոտենցիալի, և այդ պոտենցիալը դեռևս սպառված չէ»,- ասաց Հ. Վարդանյանը։

В Гегаркуникской области Армении построят самую крупную солнечную станцию по самой низкой цене
«В Армении имеется три источника используемой в промышленных целях альтернативной энергии: водные, солнечные, ветряные. Малые гидроэлектростанции в Армении очень развиты, этот ресурс почти исчерпан, а потенциал солнечной энергии пока использован не полностью»,  – сказал заместитель министра энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении Акоп Варданян на инвестиционном бизнес-форуме «Мой шаг во имя Гегаркуникской области».
Он отметил, что Армения является страной с уровнем солнечного потенциала выше среднего, солнечные дни составляют около 1500-1800 часов, Гегаркуник среди областей Армении обладает наибольшим потенциалом.
Заместитель министра сказал, что об этом свидетельствует и последний доклад Комиссии по регулированию общественных услуг, согласно которому 8 из 13 лицензированных солнечных станций находятся в Гегаркунике, а 2 уже построены, Об этом, по его словам, также свидетельствует строительство первой солнечной станции промышленного масштаба, что также будет происходить в Гегаркуникской области.
«В результате прошлогоднего тендера уже определена организация-победитель и существует заключенная с правительством программа государственной поддержки, согласно которой в 2019-2020 годах будет построена солнечная электростанция мощностью в 55 мегаватт, которая будет самой крупной в регионе, на Кавказе, по самой низкой цене. Самая низкая цена была достигнута благодаря большому солнечному потенциалу Гегаркуника, и этот потенциал еще не исчерпан», – сказал Варданян.