ՊԲ. հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3300 կրակոց
Մայիսի 5-ից 11-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է շուրջ 180 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է ավելի քան 3300 կրակոց:
ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ՊԲ առաջապահ զորամասերը հիմնականում ձեռնպահ են մնացել հակառակորդի սադրիչ գործողություններին պատասխանելուց և անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել մարտական դիրքերի պահպանությունը հուսալիորեն կազմակերպելու համար:

Azerbaijani forces fired around 3,300 shots toward the Armenian positions over the past week
The Azerbaijani armed forces violated the ceasefire along the Artsakh-Azerbaijan Line of Contact over 180 times in the past week, the country’s defense ministry reported on Saturday. In the period from May 5-11, the adversary fired around 3,300 shots towards the Armenian defense positions from firearms of different calibers, the ministry added.
As the statement said, the Defense Army frontline units mostly refrained from response to adversary’s provocative actions and took necessary measures for the reliable protection of combat positions.