«Փաստ». Լուսանկարը ուղղակի չէր կարող պատահական տեղադրվել
«Փաստ» թերթը գրում է. «Նախօրեին մեծ աղմուկ հանեց Արևելյան գործընկերության ծրագրի հիմնադրման տասնամյակին նվիրված հանդիպումից հրապարակված պաշտոնական լուսանկարը, որը տեղադրված էր ԵՄ պաշտոնական ֆեսյբուքյան էջերից մեկում և որն, ի դեպ, գովազդվում էր: Նկարը հեռացվեց միայն աղմուկից հետո:
Նկարում պարզ երևում է, որ ՀՀ վարչապետը շատ անհաջող դիրքում է կանգնած և ընդհանրապես չի երևում կադրում: Արարողակարգի և միջազգային հարաբերությունների մասնագետների կարծիքով՝ սա ուղղակի չէր կարող պատահական արվել, նման դեպքերում հաշվարկվում է ամեն ինչ, ամեն դետալ:
Առավել ևս «չստացված» լուսանկարի պաշտոնական հրապարակումն ու գովազդումը պարզապես տարակուսանքի տեղիք են տալիս: Փորձագետների կարծիքով, եվրոպական կողմը նման կերպ արձագանքել է այն իրողությանը, որ Նիկոլ Փաշինյանը, հասնելով Բրյուսել, չի մասնակցել հիմնական միջոցառումների քաղաքական մասին:
Սակայն, անկախ դրդապատճառներից, շատ ավելի կարևոր է հայաստանյան պատասխանատուների պահվածքը: Խոսքը արարողակարգի ու տեղեկատվության պատասխանատուների մասին է: Ի վերջո, այստեղ խոսքը Նիկոլ Փաշինյանին չի վերաբերում, այլ մեր երկրին, մեր պետությանը ու վերջինիս հանդեպ «դրսի» վերաբերմունքին»:

«Паст»: Публикация «неудачной» фотографии не могла быть случайной
Газета «Паст» пишет, что опубликованная на странице Восточного партнерства в Facebook официальная фотография с лидерами стран-участниц по случаю 10-летия программы Восточного партнерства вызвала накануне большой шум. Фотография была удалена с официальной страницы после многочисленных комментариев.
«На фото четко видно, что премьер-министр Армении оказался  позади действующего президента Украины, на очень неудобном месте, и практически не виден в кадре. По мнению специалистов по вопросам протокола и международных отношений, это не могло произойти случайно, в подобных случаях просчитывается все, каждая деталь.
Тем более публикация и реклама «неудачной» фотографии вызывает недоумение. По мнению экспертов, европейская сторона таким образом отреагировала на ту реальность, что Никол Пашинян, приехав в Брюссель, не участвовал в политической части основных мероприятий.
Однако, независимо от причин, очень важно поведение ответственных лиц Армении. Речь идет о тех, кто несет ответственность за протокол и информацию. В конце концов, здесь речь касается не Никола Пашиняна, а нашей страны, нашего государства и отношении к ней извне», - пишет газета.