Մարդիկ այստեղ պատրաստ են ջանք ներդնել իրենց ապագան բարելավելու հարցում. ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան
«Ինձ համար պատիվ է ներկայացնել Միացյալ Նահանգները Հայաստանում: Այստեղ գտնվելու իմ առաջին 2.5 ամիսները շատ հագեցած են եղել»,- այս մասին նշել է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Լին Թրեյսին՝ Հայ-ամերիկյան պալատում իր ելույթի ժամանակ։
ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան մամուլի ծառայության փոխանցմամբ՝ դեսպանն իր խոսքում նշել է. «Մեր տնտեսական հարաբերություններում դեռ շատ է չիրացված ներուժը: Վերջին տարիների Հայաստանի ամուր տնտեսական աճը, որը 2017թ. կազմել է 7%, իսկ 2018թ. 5%, ցույց է տալիս շարունակական վերընթաց աճի ներուժը, որը կարող է իրացվել կայուն տնտեսական գործունեության, ներդրումների և նորարարության համար նպաստավոր գործարար միջավայրի պարագայում: Գործարար շրջանակները սպասում են Հայաստանի կողմից արդարացի, կանխատեսելի և թափանցիկ ներդրումային միջավայրի ձևավորման ջանքերի շարունակմանը: Մենք սպասում ենք ՀՀ կառավարության լուրջ բարեփոխումներին՝ ուղղված կոռուպցիայի վերացմանը, հաստատությունների և իրավունքի գերակայության ամրապնդմանը:
Մի բան, որ ես մշտապես լսում եմ տնտեսության մասին այստեղ՝ Հայաստանում, այն է, որ Հայաստանի ընդհանուր տնտեսական հաջողության համար անչափ կարևոր է տնտեսական զարգացումը Երևանից դուրս՝ մարզերում: Ես հավատում եմ դրան: Ես արդեն առիթ եմ ունեցել հանդիպել մարդկանց՝ երկրի տարբեր վայրերից, որոնք բոլորն էլ ունեն նորարարական գաղափարներ ու շահագրգռված են ու պատրաստ իրենց նպաստը բերել երկրի բարեկեցությանը, և այդ շահագրգռվածությունը պետք է սնել: Հատկապես, երբ այս հավակնությունները հայտնում են երիտասարդները, ովքեր երկրի ապագան են: Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որպեսզի նրանք մնան Հայաստանում և կարողանան իրագործել իրենց երազանքները»։
Թրեյսին նշել է, որ Հայաստանում գտնվելու կարճ ժամանակահատվածում արդեն հասցրել է հասկանալ, որ մարդիկ այստեղ պատրաստ են ջանք ներդնել իրենց ապագան բարելավելու հարցում. «Նրանք արդեն գիտեն, որ փոփոխությունը սկսվում է հենց իրենցից: Անցած տարվա ժողովրդավարական ձեռքբերումների նյութականացումն այժմ կախված է Հայաստանի ժողովրդից: Իսկ ես հավատացնում եմ ձեզ, որ մինչ Հայաստանը շարունակում է առաջ շարժվել, զարգացնել իր ժողովրդավարությունը, ամրապնդել իր տնտեսությունը և ձևավորել խաղաղության ու բարեկեցության համար անհրաժեշտ տիրույթը, Միացյալ Նահանգներն այստեղ է աջակցելու ձեզ՝ որպես բարեկամ և գործընկեր»։

Посол Линн Трейси: Люди в Армении готовы приложить усилия в вопросе улучшения своего будущего
«Для меня честь представлять США в Армении. Первые 2,5 месяца моего пребывания здесь были очень насыщенными», – заявила сегодня посол США в Армении Линн Трейси в ходе выступления в Армяно-американской торговой палате.
Как сообщает пресс-служба посольства США в РА, Линн Трейси в своём выступлении, в частности, отметила, что экономических отношениях США и Армении налицо огромный нереализованный потенциал. По её словам, представители бизнес-кругов ожидают от Армении продолжительных усилий по формированию справедливой, предсказуемой и прозрачной инвестиционной среды. «Мы ждем серьезных реформ со стороны правительства Республики Армения, нацеленных на искоренение коррупции, укрепления верховенства права», – подчеркнула она.
В своём выступлении посол Л. Трейси отметила также: «Один тезис, который я постоянно слышу об экономике здесь, в Армении, заключается в том, что для общего экономического успеха Армении безмерно важно экономическое развитие за пределами Еревана – в областях Армении. Я верю этому. У меня уже были поводы встретиться с людьми из различных уголков страны, у которых имеются инновационные идеи, которые заинтересованы и готовы внести свой вклад в процветание страны и необходимо подпитывать данную заинтересованность. Особенно, когда подобные амбиции выражает молодежь, которая является будущим страны. Мы должны сделать всё, чтобы они остались в Армении и сумели осуществить свои мечты».
Л. Трейси отметила также, что за короткий срок пребывания в Армении она уже успела понять, что люди здесь готовы приложить усилия в вопросе улучшения своего будущего. «Они уже знают, что изменения начинаются именно с них. Материализация демократических достижений прошлого года сейчас зависит от народа Армении. А я заверяю вас, что пока Армения продолжает двигаться вперед, развивать демократию, укреплять свою экономику и формировать необходимое для мира и процветание пространство, США здесь, чтобы поддержать вас, в качестве друга и партнера», – подчеркнула посол.