ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի՝ ԿՀՎ և ՀԴԲ  ղեկավարների հետ հանդիպման մասին
Չինաստանի դերն այսօր աշխարհում բացառիկ է, դարձել է գլոբալ գերտերություն, գլոբալ տնտեսական նախագծեր իրականացնող  պետություն, Հայաստանն այս առումով պետք է փորձի ամեն ինչ անի, որպեսզի ներգրավածություն  ունենա Չինաստանի այս կամ այն նախագծերում։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը։
«Չափազանց բարդ է՝  հաշվի առնելով մեր աշխարհագրությունը, հարաբերությունները հարևանների հետ, բայց պետք է հնարավորինս  օգտվենք այս ամենից, կարողանանք Չինաստանի հետ կառուցել տնտեսական այնպիսի հարաբերություններ, ինչպիսն են մեր քաղաքական հարաբերությունները, որոնք մշտապես գտնվել են բարձր մակարդակի վրա»,- նշեց բանախոսը։
Ս. Սարգսյանն ասաց, որ  Հայաստանի երեք նախագաներն էլ պաշտոնական այցով եղել են Չինաստանում, Հայաստանի և Չինաստանի քաղաքական օրակարգերում չկան այնպիսի հարցեր, որոնք հակասում են։ Նա նշեց, որ Չինաստանը շատ հավասարակշռված դիրքորոշում ունի Արցախի խնդրի վերաբերյալ։
Միջազգայնագետն ասաց, որ եթե հետևողական աշխատանք տարվի, հնարավոր է  հայ-չինական հարաբերությունների տնտեսական բաղադրիչը խորանա և զարգանա։
«Իհարկե  Չինաստանի հետ բավականին ակտիվ առևտուր կա, բայց, կարծում եմ, դեռ շատ մեծ պոտենցիալ կա բիզնես ծրագրերի, նախագծերի տեսանկյունից»,- ասաց նա։
Ս. Սարգսյանն ընդգծեց, որ Չինաստանը Հայաստանի արտաքին քաղաքականության կարևորագույն առաջնահերթություններից պետք է հռչակվի։ Նրա խոսքով, Չինաստանը Հայաստանում կառուցում է  ամենախոշոր դեսպանություններից մեկը, ինչը նշանակում է, որ ունենալու է մեծ աշխատակազմ, ակտիվ աշխատող դիվանագիտական  ներկայացուցչություն,  այսինքն՝ որոշակի հետաքրքրություն ունի։
«Չինաստանը ապագան է, Չինաստանի հետ  հարաբերությունները նաև մեր երկրի տնտեսական հաջողության գրավականն են ու ապագան»,- ընդգծեց Ս. Սարգսյանը։
Միջազգայնագետը նշեց, որ պետք է ամերիկյան ուղղությամբ նույնպես շարունակական աշխատանքներ տանել, որովհետև բարձր մակարդակի հանդիպումներ ընդհանրապես  չկան, մինչդեռ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարն ու ԱԳ նախարարը համատեղ հանդիպել են ԱՄՆ պետքարտուղարին։
Հարցին, թե ԱՄՆ-ում ինչպե՞ս են վերաբերում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ռուսական լրատվամիջոցին տված հարցազրույցի ժամանակ արած հայտարարությանը, որ բազմիցս քննադատել է Ամերիկային, Ս. Սարգսյանն ասաց, որ նոր է վերադարձել Վաշինգտոնից, որտեղ պետական, գիտական կենտրոններում, մեդիայի հետ հանդիպումներ է ունեցել, բացասաբար է ընդունվել այն, չեն հասկացել, թե ինչ է ցանկացել ասել վարչապետը։
«ԱՄՆ-ն համարում է, որ իրենք վերջին ժամանակահատվածում ակտիվ օգնել են։ Այս ամենը հաշվի առնելով՝ ԱՄՆ-ում չեն հասկանում այդ հայտարարության իմաստը։ Կարծում եմ, որ այդ հայտարարության նպատակն այն էր, որպեսզի ուշադրություն հրավիրվի, որ մենք ավելի մեծ աջակցություն էինք ակնկալում,  ԱՄՆ որպես ժողովրդավարության աջակցող պետություն ավելի մեծ ֆինանսական միջոցներ տրամադրեր Հայաստանին»,- ասաց բանախոսը։
Անդրադառնալով նախօրեին իր ֆեյսբուքյան գրառմանը, որ՝ «երեկ տեղեկություն տարածվեց այն մասին, որ ԱԽՔ Արմեն Գրիգորյանը մեկնելու է ԱՄՆ, հանդիպումներ է ունենալու մի շարք պաշտոնյաների՝ այդ թվում ЦРУ-ի և ФБР-ի ղեկավարների հետ։... Հերքում չեղավ։ Հպարտանում և պարծենում եմ մեր ԱԽՔ-ով։ Նա կլինի նախագահ Տեր-Պետրոսյանից հետո առաջին հայ բարձրաստիճան պաշտոնյան, ով կհանդիպի ЦРУ-ի ղեկավարի հետ՝ 1994 թվականից ի վեր։ Անհամբեր սպասում եմ հանդիպմանը», Ս. Սարգսյանն ասաց. «Իրականում մամուլում տեղեկատվություն տարածեցին, որ նման հանդիպում է նախատեսվում։ Պարոն Գրիգորյանը չհերքեց այդ հանդիպման հնարավորությունը։ Բայց այդպիսի հանդիպում չի լինելու։ Նման հանդիպում չի կարող լինել մի շարք պատճառներով»։

Политолог Сурен Саркисян о возможности встречи секретаря Совбеза Армении с главами ФБР и ЦРУ
Роль Китая в современном мире исключительна, она стала мировой сверхдержавой, страной, реализующей глобальные экономические проекты, Армения должна постараться сделать все в этом отношении, чтобы обеспечить свою вовлеченность в те или иные китайские проекты. Об этом в беседе с журналистами заявил политолог Сурен Саркисян.
«Это чрезмерно сложно, учитывая нашу географию и отношения с соседями, но мы должны максимально воспользоваться этим, сделать все возможное для построения таких экономических отношений с Китаем, которые соответствовали бы высокому уровню политических отношений», – отметил эксперт.
С. Саркисян напомнил, что все три президента Армении посещали с официальным визитом Китай, и в политических повестках Еревана и Пекина нет противоречивых вопросов. Он отметил, что у Китая очень сбалансированная позиция по арцахской проблеме.
Эксперт уверен: если будет проведена последовательная работа, экономическая составляющая армяно-китайских отношений будет углубляться и развиваться.
«Конечно, с Китаем достаточно активная торговля, но я думаю, что все еще есть большой потенциал с точки зрения бизнес-проектов, программ», – сказал он.
С. Саркисян подчеркнул, что отношения с Китаем должны быть объявлены одним из важнейших приоритетов внешней политики Армении. По его словам, Китай строит одно из крупнейших посольств в Армении, а это значит, что у него будет большой персонал, активно работающее дипломатическое представительство, то есть – у Пекина определенный интерес.
«Китай – это будущее, отношения с Китаем – это также залог экономического успеха нашей страны», – сказал он.
Сурен Саркисян указал также: в американском направлении Армения также должна проводить последовательную работу, поскольку нет встреч на высоком уровне, в то время как министр обороны и министр иностранных дел Азербайджана провели совместную встречу с госсекретарем США.
При этом политолог отметил, что вернулся из Вашингтона недавно, где провел встречи с представителями государственных, научных кругов и медиа, и в США негативно восприняли недавнее заявление премьер-министра Армении Никола Пашиняна о том, что ни одно правительство республики никогда не критиковало Соединенные Штаты так, как он.
«В США считают, что они в последний период активно содействовали Армении. С учетом всего этого в Вашингтоне не понимают смысл данного заявления. На мой взгляд, цель этого заявления состояла в том, чтобы привлечь внимание к тому факту, что мы рассчитывали на большую поддержку, что Соединенные Штаты как страна, поддерживающая демократию, предоставили Армении больше финансовых средств», – сказал эксперт.
Что касается предстоящего визита в США секретаря Совета безопасности Армена Григоряна, он указал, что в прессе распространилась информация о том, что А.Григорян проведет встречи с руководителями ФБР, ЦРУ.
«А.Григорян не отверг возможности такой встречи. Но такой встречи не будет. Такой встречи быть не может по ряду причин», – сказал он.