Հանրապետության մի շարք դպրոցներ զրկված են տարրական կենցաղային պայմաններից՝ ջուր, ջեռուցում, կոյուղի
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2018-2019 ուսումնական տարում հանրապետությունում գործող 1409 դպրոցի շենքային պայմանների մասին տեղեկատվություն։
Համաձայն ներկայացվածի՝ շենքային բավարար վիճակում է գտնվում միայն 564 դպրոց, 459-ը հիմնանորոգման կարիք ունի, 386-ը ենթակա է ընթացիկ նորոգման։
Ինչ վերաբերում է ջրամատակարարմանը՝ ապա դպրոցների մեծ մասում բացակայում է տաք ջրամատակարարումը, 1166 հաստատությունում տաք ջուր չկա, իսկ 72-ում ընդհանրապես ջուր չկա։
Գազամատկարարման պարագայում ևս պատկերը հուսադրող չէ, 432 դպրոցում բացակայում է գազամատակարարումը, այդ դպրոցներում էլէկտրաջեռուցիչի կամ վառարանի միջոցով, իսկ 9 դպրոցում էլ ընդհանրապես բացակայում է ջեռուցումը։ Այդ դպրոցները գտնվում են Գեղարքունիքի, Կոտայքի, Սյունիքի, Վայոց ձորի և Տավուշի մարզերում։
Սա դեռ ամենը չէ, հանրապետությունում կա 140 դպրոց, որոնք զրկված են անգամ կոյուղացման համակարգ: Այդպիսի դպրոցներ կան բոլոր մարզերում, այդ թվում մեկը՝ մայրաքաղաքում։

The Armenian National Statistical Service published a report about the condition of school buildings of 1409 schools operating throughout the territory of Armenia. According to the released figures, only 564 school buildings are in a satisfactory state, 459 schools require reconstruction and 386 schools are in need of ongoing renovations.
The majority of the schools lack hot water soppy while in 72 schools no water is available. 432 schools lack gas supply and they are heated with wood stoves or electrical devices, while nine schools in Gegharkunik, Kotayk, Syunik, Vayots Dzor and Tavush provinces are not heated at all.
The situations is troublesome in some 140 schools of the country where no proper sanitary facilities exist. Those schools are in all provinces, including in capital Yerevan.