Մայիսի 18-ը թանգարանների միջազգային օրն է: Վերջին տարիներին «Թանգարանների գիշեր» միջոցառմանը մեծ թվով մարդիկ են մասնակցում։ Այդ օրը մարդիկ թանգարան այցելում են ընտանիքներով, ընկերների հետ՝ հաղորդակից դառնալով թանգարանային անցուդարձին, նորովի բացահայտում թանգարաններում պահվող մշակութային արժեքները։
Թանգարանների միջազգային օրը պաշտոնապես ընդունվել է 1977թ-ին, թանգարանների միջազգային ոչ պետական կազմակերպության` ԻԿՕՄ-ի, 11-րդ գլխավոր կոնֆերանսսի ժամանակ (ICOM- International Council of Museams–ստեղծվել է 1946թ.-ին): Թանգարանների միջազգային օր ունենալու մտահաղացումը պատկանում է Ա. Ս. Պուշկինի անվան գեղարվեստի ազգային թանգարանի տնօրեն Ի. Ա. Անտոնինովային:
Նշենք, որ այս տարի այն Հայաստանում անցկացվում է արդեն 16-րդ, իսկ Արցախում 7-րդ անգամ՝ ներգրավելով 100-ից ավելի թանգարանների:

Репортаж Panorama.am в Международный день музеев
Сегодня, 18 мая, отмечается Международный день музеев (International Museum Day). В последние годы в мероприятии «Ночь музеев» принимает участие большое число людей.
Темой Дня музеев в 2019-м году стала «Музеи как центры культуры: будущее традиции».
В этом году он пройдет в Армении уже в 16-й раз, а в Арцахе – в 7-й раз, в мероприятии примут участие более 100 музеев, сообщают из министерства культуры РА.
Международный день музеев появился в календаре в 1977 году, когда на очередном заседании Международного совета музеев, ИКОМ (International Council of Museums, ICOM) было принято предложение об учреждении этого культурного праздника. С 1978 года Международный день музеев стал отмечаться более чем в 150 странах.