ԲԴԽ անդամ. Վաղուց ժամանակն է խորը «վիրաբուժական» միջոցների կիրառման
ԲԴԽ անդամ Հայկ Հովհաննիսյանը համարում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կոչն ուղղված չէ «դատարանների բնականոն գործունեության խաթարմանը»։ Հակառակը, կոչ է արվում ազգային համախմբման, որպեսզի դատարանները ծավալեն իրապես բնականոն գործունեություն` ծառայելով քաղաքացիներին։
«Մենք արժանի են ունենալու նոր որակներով և առաքելությամբ օժտված դատարաններ։
Մինչ այժմ իրականացրած «թերապևտիկ» միջոցներն անհրաժեշտ արդյունք չեն արձանագրում։
Վաղուց ժամանակն է խորը «վիրաբուժական» միջոցների կիրառման` միշտ Սահմանադրության և իրավունքի գերակայության տիրույթում։
Դատական համակարգը` դատական անկախ իշխանություն դարձնելն անհետաձգելի առաջնահերթություն է, որպեսզի ի վերջո ունենանք հասարակության բոլոր շերտերի կողմից ընդունելի և վստահելի արդարադատություն»,-գրել է նա։

Член Высшего судебного совета Армении: Пришло время для глубокого «хирургического» вмешательства
Член Высшего судебного совета Айк Ованнисян считает, что призыв премьер-министра Армении Никола Пашиняна не нацелен на «нарушение естественного функционирования судов». Наоборот, это призыв к национальному единению, чтобы суды осуществляли действительно естественную деятельность, служа гражданам.
«Мы достойны иметь суды, наделенные новыми качествами и миссией.
Проведенные до этого момента “терапевтические” средства не зафиксировали необходимых результатов.
Давно пришло время для применения глубоких “хирургических” мер – всегда в рамках Конституции и верховенства права.
Превращение судебной системы в независимую судебную власть – является неотложным приоритетом, чтобы получить приемлемое и надежное для всех слоев общественности правосудие», – написал он.