Հայաստանը պետք է դրախտ դարձնել տաղանդների համար. վարչապետ
Կառավարությունն ինտենսիվ աշխատանքներ է տանում հանրապետությունում առկա չօգտագործվող հողակտորները շրջանառության մեջ դնելու ուղղությամբ։ Այս մասին այսօր «Տնտեսական հեղափոխության հիմնարար ուղենիշերը Հայաստանի Հանրապետությունում» գիտաժողովում ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով՝ այստեղ ամենամեծ խնդիրը, որ պետք է լուծեն, զուտ իրավական է, որպեսզի քաղաքացիների սեփականության իրավունքների խախտումներ տեղի չունենան, և նրանց իրավունքները լիարժեքորեն պաշտպանվեն։
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև հանքարդյունաբերության ոլորտին՝ հիշեցնելով, որ լրացումներ ու փոփոխություններ են կատարվել «Ընդերքի մասին» օրենքում, որի նպատակն է կարգավորել ընդերք օգտագործող կազմակերպությունների իրական սեփականատերերի բացահայտման գործընթացը:
Վարչապետը հայտնեց, որ օրենքը ուժի մեջ կմտնի հուլիսի 1-ից։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ հանքարդյունաբերության ոլորտի արտահանման 90 տոկոսը խտանյութն է: «Սա մեծ պրոբլեմ է, ինչը նշանակում է, որ մեր պետությունն այս առումով հանքահումքային երկրի կարգավիճակ ունի՝ սրանից բխող հետևանքով: Մեր խնդիրն է՝ այս հանքարդյունաբերության ցիկլը հնարավորինս երկարացնել: Այս կապակցությամբ կառավարությունը քննարկումներ, բանակցություններ է տանում, մի քանի ներդրումային առաջարկներ կան: Հույս ունենք, որ այդ ներդրումային առաջարկներից գոնե մեկն իրականություն կդառնա։ Մենք համենայնդեպս դրա համար կանենք ամեն ինչ»,- ընդգծեց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձավ նաև ռազմարդյունաբերությանը՝ նշելով, որ ռազմական ծախսերը բյուջեում ծանրակշիռ տեղ ունեն։ «Լիովին համաձայն եմ այն դիտարկման հետ, որ մենք պետք է այնպես անենք, որ ծախսը ոչ թե բեռ լինի, այլ հնարավորություն մեր տնտեսության համար: Մենք Հայաստանում ստեղծում ենք բարձր տեխնոլոգիաների նախարարություն, որի խնդիրը պետք է լինի այն, որ փորձենք մեր ունեցած հենքի վրա կառուցել այնպիսի կառուցվածք, որտեղ կկարողանանք մեր ԶՈւ-ին ժամանակակից չափանիշներին համապատասխանող արտադրանք առաջարկել։ Սակայն մեր նպատակակետը պետք է լինի նաև արտահանումը»,-  ընդգծեց վարչապետը։
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց նաև որ Հայաստանում չպետք է լինեն այնպիսի երևույթներ՝ սկսած քաղաքական համակարգից, վերջացրած կրթական համակարգով, որոնք մարդուն անընդհատ ներշնչեն, որ ինքն ինչ-որ բան չի կարող,  որ իր մոտ չի ստացվի, ոչինչ չի փոխվի և այլն:« ՀՀ-ում թիվ մեկ թշնամին այս մտածողությունն է: Սա այն ֆենոմենն է, որն իր հետևից բերում է աղքատություն, հուսահատություն, երկրում երբեմն փախեփախի մթնոլորտն է ձևավորվում: Այս մտածողությունը փոխելը մեր մեծագույն խնդիրն է, և սա արդեն ֆանտաստիկայի ոլորտից չէ, քանի որ քաղաքական մակարդակում մենք կարողացել ենք սա անել, տնտեսական վարքագծի փոփոխությունն էլ պետք է բերի տնտեսական փոփոխությունների»,- ընդգծեց նա։
Վարչապետը նշեց նաև, որ այսօր աշխարհի բոլոր առաջատար ընկերությունները փնտրում են տաղանդներ, և Հայաստանը պետք է դրախտ դարձնել տաղանդների համար, որտեղ տաղանդը զարգացնելու անսահմանափակ հնարավորություններ կան. «Ես հավատում եմ, համոզված եմ, որ մենք հասնելու ենք դրան։ Դրա համար մեզ պետք է հետևողականություն, աշխատասիրություն, համբերություն, ինտելեկտուալ աշխատանք»։

Никол Пашинян: Необходимо превратить Армению в рай для талантов
Правительство Армении осуществляет интенсивную работу по части введения в эксплуатацию неиспользуемых земельных участков. Об этом заявил сегодня на научной конференции «Основные ориентиры экономической революции в Армении» премьер-министр РА Никол Пашинян.
По словам премьера, самая большая проблема, требующая решения, исключительно в правовом поле, чтобы исключить нарушений прав граждан на собственность, и обеспечить полноценную защиту их прав.
Никол Пашинян обратился также к горнодобывающей отрасли, напомнив, что проводятся дополнения и изменения в Законе РА «О недрах», цель которого урегулировать процесс выявления реальных владельцев организаций, использующих недра.
Премьер сообщил также, что закон вступит в силу с 1 июля с.г.
Никол Пашинян обратился также к военной промышленности, отметив, что военные расходы занимают значительное место в бюджете РА. «Полностью согласен с тем, что мы должны сделать все, чтобы эти расходы были не бременем, а возможностью для развития нашей экономики. Мы в Армении создаем Министерство высокотехнологичной промышленности, цель которой должна заключается в том, чтобы мы постарались построить, на основе того, что у нас есть, такую структуру, чтобы могли предложить нашим Вооруженным силам соответствующую современным стандартам продукцию, однако, нашей целью также должен быть экспорт», – отметил премьер.
Никол Пашинян отметил также, что в Армении не должно быть таких явлений, начиная от политической системы, заканчивая системой образования, которые бы постоянно внушали человеку такие тезисы, что он не в состоянии что-либо сделать, что у него не получится и пр. «Врагом номер один в Армении является подобное мышление. Это феномен, последствием которого является бедность, разочарование. Изменение подобного мышления – наша важнейшая задача, и это не из области фантастики, поскольку нам удалось сделать это на политическом уровне, а изменение экономического поведения также должно привести к экономическим изменениям», – пояснил премьер-министр.
Н. Пашинян отметил, что сегодня все лидирующие мировые компании ищут таланты, и Армению необходимо сделать раем для талантов, где существуют неограниченные возможности для развития таланта. «Я верю, убежден, что мы добьемся этого. Для этого нам нужна последовательность, трудолюбие, терпение, интеллектуальная работа», – отметил глава правительства.