Գազարը թանկ է, հարկավոր չէ
Տևական ժամանակ է՝ գազարը խանութներում վաճառվում է 400-450 դրամ։  Քաղաքացիները չեն հիշում, մեկ էլ երբ է գազարն այդքան թանկ եղել։
Պակասը  լրացնելու համար բացի Իրանից, բանջարեղենը սկսել են ներկրել նաև Իսրայելից։
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի՝ Panorama.am-ին տրամադրած տվյալների համաձայն, այս տարվա առաջին չորս ամիսներին Հայաստան ներկրվել է 1.512.960 կգ գազար։
Իսրայելից ներկրվել է 59.900 կգ,  Իրանից՝ 1.451.945կգ  ՀԱՀ-ից՝  4կգ, Նիդերլանդներից՝ 10կգ,  Ուզբեկստանից՝  100կգ,   Վրաստանից՝  1000կգ,  Ֆրանսիայից՝ 15կգ»,-մանրամասնեց տեսչական մարմնի մամուլի բաժնի ղեկավար Անուշ Հարությունյանը։
Համեմատության համար նշենք, որ 2018-ի առաջին չորս ամիսների համեմատ ներկվել է ավելի քիչ գազար։ 2018-ի հունվար-ապրիլին  Հայաստան Ռուսաստանից,  Իրանից, Իսպանիայից, ՀԱՀ-ից, Նիդերլանդներից բերվել է 2.300.242 կգ գազար, 2017-ի նույն ժամանակահատվածում՝  1.174.530 կգ, միայն Իրանից։
Գյուղատնտեսության փոխնախարար Գառնիկ Պետրոսյանի խոսքով, նախորդ տարվա համեմատ ավելի քիչ գազար ներկրելու փաստը խոսում է այն մասին, որ այլ երկրներում գազարը թանկ է։
«Եվ արտահանելու, և ներկրելու հարցում հիմա որևէ խնդիր չկա։ 2-3 օրվա ընթացքում տնտեսվարողների կողմից շուկային շատ արագ արձագանքը լինում է։ Եթե Հայաստանում կա պահանջարկ ու գազար չի բերվում, դա նշանակում է, որ այլ երկրներում  ավելի բարձր է գինը կամ էլ չկա այն որակը, որը կարող է մեր շուկայում պահանջարկ ունենալ»,-Panorama.am-ին ասաց նախարարության պաշտոնյան։
Նա բացառում է նաև այն տարբերակը, որ հայ գյուղացին ունի մթերած գազար ու առայժմ դուրս չի բերում շուկա, եթե նույնիսկ կա որոշ քանակություն ու շուկա չի հասնում, ըստ փոխնախարարի, ուրեմն այն ցածրորակ է ու ապրանքային վատ տեսքով։
Գազարի պակասը կանխատեսելի էր Պետրոսյանի համար, քանի որ դեռ նախորդ տարվա սկզբին գիտեր, որ Հայաստանում ցանաքատարածությունը նվազել է։
2017-ին, ըստ Ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, գազարի ցանքատարածությունները կազմել են 863 հա, ստացվել է 18.7 հազար տոննա բերք։
«Իսկ արդեն 2018-ին ցանքատարածությունները կազմել են 777 հա, բերքը եղել է 16.7 հազար տոննա։ Քանի որ բերքի նվազում է գրանցվել, դա չի կարող չազդել գնի վրա»,-ասաց Պետրոսյանը։
Հարցին, թե ինչո՞ւ նախարարությունը նախապես կանխատեսումներ չի անում ու գյուղացիական տնտեսություններին խորհուրդ տալիս, թե տվյալ գյուղատնտեսական տարվա ընթացքում ի՞նչ մշակեն հողօգտագործողները։
Փոխնախարարն այս առումով նշում է, որևէ մեկը նման պատասխանատվություն չի ստանձնի։
«Ենթադրենք, խորհուրդ ենք տալիս, որ Լոռիում, Շիրակում, Գեղարքունիքում, նաև հարթավայրային գոտիներում կարտոֆիլ աճեցնեն՝ հաշվի առնելով միջին բերքատվությունն ու սպառումը։ Ովքե՞ր են լսելու մեր հորդորը,  մենք պարտադրելու որևէ իրավունք չունենք։ Մեկը հազար մետր է մշակում, մեկը 10 հա, ո՞նց եք պատկերացնում այդքան կորդինացումը։ Կամ ասենք, բնակլիմայական պայմանները լավ եղան, մեր կանխատեսած բերքից 50 տոկոսով ավելի եղավ, կամ հակառակը, եղանակը վատ եղավ, բերքը քիչ եղավ, ո՞վ պետք է պատասխանատվությունը ստանձնի, ի՞նչ կարող ենք անել էդ ավել ապրանքի հետ»,-ասաց նա։

Почему в Армении подорожала морковь? Ответил замглавы Минсельхоза
Уже на протяжении длительного времени в ереванских магазинах морковь продается по 400-450 драмов за кг. Граждане уже и не помнят, когда в последний раз морковь стоила так дорого.
Для восполнения недостатка морковь начали импортировать не только из Ирана, но также из Израиля.
Согласно предоставленным Panorama.am из Инспекционного органа продовольственной безопасности Армении данным, в первые четыре месяца 2019 года в Армению импортировано  1.512.960 кг. моркови.
«В частности, из Израиля импортировано 59.900 кг., из Ирана – 1.451.945 кг., из ЮАР – 4 кг., из Нидерландов – 10 кг., из Узбекистана – 100 кг., из Грузии – 1000 кг., из Франции – 15 кг», – пояснила руководитель отдела информации и по связям с общественностью Инспекционного органа Ануш Арутюнян.
Для сравнения отметим, что в первые четыре месяца 2018 года в Армению было импортировано меньше моркови. В период с января по апрель 2018 года Армения импортировала 2.300.242 кг моркови из России, Ирана, Испании, ЮАР, Нидерландов, а за аналогичный период 2017 года в Армению было импортировано 1.174.530 кг и только из Ирана.
По словам заместителя министра сельского хозяйства Армении Гарника Петросяна, факт импорта меньшего количества моркови по сравнению с прошлым годом говорит о том, что в других странах морковь дороже.
«На данный момент нет никаких проблем по части экспорта и импорта. Хозяйствующие субъекты в течение 2-3 дней реагируют на требования рынка. Если в Армении есть спрос и морковь не импортируется, то это означает, что в других странах цена на морковь выше или нет того качества, которое имело бы спрос в нашей стране», – отметил он.
Он исключил также тот вариант, что у армянских фермеров сейчас имеются запасы моркови, и они пока не поставляют его на рынок, если даже есть определенное количество, которое не представлено на рынке, по словам замминистра, значит, эта продукция является низкокачественной и с плохим товарным видом.
Недостаток моркови был прогнозируем для Г. Петросяна, поскольку ещё в начале прошлого года он знал, что в Армении сократились посевные площади.
В 2017 году, согласно опубликованным Национальным статистическим комитетом данным, посевные площади моркови составили 863 Га, урожай составил 18.7 тысяч тонн.
«А уже в 2018 году посевные площади составили 777 Га, урожай составил 16.7 тысяч тонн. Поскольку зафиксировано снижение урожая, то это не может не повлиять на цену», – отметил Г. Петросян.
На вопрос, почему министерство заранее не предоставляет прогнозы и не советует хозяйствующим субъектам, что именно стоит выращивать в течение сельскохозяйственного года.
Замминистра в связи с этим отмечает, никто не возьмет на себя подобную ответственность.
«Предположим, мы советуем, что в Лорийской, Ширакской, Гегаркуникской областях Армении, а также в равнинных районах лучше выращивать картофель, с учетом средней урожайности и потребления. Кто станет слушать наш совет? У нас нет права навязывать. Кто-то обрабатывает территорию в тысячу метров, кто-то в 10 Га, как вы представляете эту координацию? Или, скажем, природно-климатические условия благоприятные, и урожай на 50% будет больше сделанного нами прогноза, или наоборот, погода плохая и урожая будет мало, кто должен взять на себя эту ответственность? Что мы будем делать с этим излишним товаром?» – отметил он.