Ես խեղճացող մարդ չեմ. Արամ Սիմոնյան
ԵՊՀ ռեկտոր Արամ Սիմոնյանն այսօր տեղի ունեցած գիտխորհրդի նիստի ավարտին հայտարարել է, որ հրաժարական է տալիս:
ԵՊՀ-ից ներկայացնում են ռեկտորի ելույթը, որտեղ ասված է. «Հարգելի՛ գործընկերներ, այս աշխարհում ամեն ինչ ունի սկիզբ և վերջ։ Եվ այս խոսքերն իմ հայրը մահանալուց առաջ ինձ ասաց: Այսօր ես կրկնում եմ՝ ամեն ինչ ունի սկիզբ և վերջ։
Համալսարանի շուրջ ստեղծված լարվածությունը չի թուլանում, այլ գնալով ավելի է ուժեղանում։ Երկրի բարձրագույն իշխանությունն ինձ մեղադրում է, թե ես ճանկռում եմ այս աթոռը, որ երկար մնամ։ Ծիծաղելի է։ Ես երբեք այդ աթոռից կառչած չեմ եղել: Այս ամիսների ընթացքում, կարծում եմ, ձեզ համոզեցի, որ ես ո՛չ ընկրկող եմ, ո՛չ վախեցող եմ, ո՛չ էլ հերոս եմ ձևանում։ Ես պատրաստ եմ տղամարդուն վայել ձևով բոլոր հարցադրումների պատասխանները տալ:
Այս ամիսների ընթացքում համալսարանում տեղի ունեցան փոփոխություններ։ Ինչքան էլ ցավալի է, այդ փոփոխությունների մի մասն անխուսափելի էր: Կարծում եմ՝ շատ մարդիկ չդիմացան փոփոխություններին, և դրա համար էլ մենք այսօր ունենք երկու նոր պրոռեկտոր:
Այն լարվածության մեղավորը, որը կա համալսարանի շուրջ և գնալով ուժեղանում է, ես չեմ և ոչ էլ համալսարանն է։ Դրա մեղավորը բարձրագույն կրթության և գիտության ոլորտում քաղաքականություն իրականացնող մարմնի ներկայացուցիչներն են։ Մարդիկ, որոնք համալսարանական են, բայց համալսարանում որևէ լուրջ ներդրում չեն ունեցել։ Դա իրենց խնդիրն է։ Ես անընդունելի եմ համարում այն քաղաքականությունը, որն այսօր վարում է ԿԳՆ-ն, ոչ միայն կրթության և գիտության ոլորտում, այլև համալսարանի նկատմամբ։ Ես դա համարում եմ մերժելի։
Միևնույն ժամանակ ես դառնությամբ եմ նշում այն հանգամանքը, որ ազգային արժեք համարվող համալսարանը, որի 100-ամյակն է այս տարի նշվում, և որի հետ զուգահեռաբար նշվում է Բաքվի պետական համալսարանի 100-ամյակը, մեր պետության կողմից արժանանում է նման վերաբերմունքի: Մայիսի 16-ին և 17-ին մենք, այն էլ, ցավոք սրտի, ոչ բոլոր համալսարանականներով, նշեցինք բուհի ծննդյան օրը, այցելեցինք Գյումրի: Այնուհետև այստեղ կազմակերպվեց համերգ, հետո տեղի ունեցավ «Լավագույն ուսանող» մրցանակաբաշխությունը, բայց պաշտոնական որևէ ուղերձ, որևէ շնորհավորանք ես չստացա, համալսարանը չստացավ։ Զանգեցին իմ ընկերները և այն մարդիկ, որոնք սիրում են համալսարանը և վերջ։ Նույնիսկ ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդի նախագահը չշնորհավորեց։
Այսպիսի պայմաններում հոբելյան նշելը շատ ծանր է: Իշխանությունները հստակ ասում են՝ հոբելյանը կնշենք այն դեպքում, երբ որ Դուք չեք լինի ռեկտորի պաշտոնում: Ընդ որում՝ այդ հոբելյանին մասնակցելու համար գալու են մարդիկ, նաև արտասահմանից, որոնք իմ անձնական հյուրերն են, իմ ընկերներն ու բարեկամները՝ ռեկտորներ տարբեր համալսարաններից, որոնց հետ ընկերացել ենք այս տարիների ընթացքում:
Ես շատ շնորհակալ եմ այն ուսանողներին, որոնք այս ամիսների ընթացքում ապացուցեցին, որ արժանի են համալսարանի ուսանող կոչվելուն: Շնորհակալ եմ բոլորիդ անխտիր՝ և՛ ՈՒԽ-ին, և՛ ՈՒԳԸ-ին, Մշակույթի կենտրոնին և մյուսներին: Մեր երիտասարդներից շատերն ապացուցեցին, որ իրենք իսկապես հայ մարդ են, Հայաստանի և համալսարանի ջատագովը: Ես շատ ցավում եմ, որ համալսարանականների մեջ եղան ուրիշ մարդիկ: Շատ եմ ցավում: Այդ մարդիկ ոչ միայն անտարբեր եղան, չմասնակցեցին, այլև բացահայտ հակակրանք արտահայտեցին այս ամիսների ընթացքում իմ և իմ գործունեության, համալսարանի, միջոցառումների նկատմամբ: Սա մեծ նեղություն է համալսարանականի համար, գոնե ինձ համար:
Եղան մարդիկ, որոնց, երբ հարցնում ես, թե ինչո՞ւ ես դեմ  քվեարկում, ասում են՝ որովհետև ես կոնֆորմիստ եմ, և դա ասում է ակադեմիայի անդամը՝ նշելով, թե ես պետք է միշտ լավ հարաբերություններ ունենամ իշխանության հետ: Արհամարհանքի արժանի դիրքորոշում: Ես շատ շնորհակալ եմ մեր այն համալսարանականներին, որոնք այս ամիսների ընթացքում, թեև նրանց թվում կային նաև կանայք, տղամարդու պես կանգնեցին համալսարանի և նրա ղեկավարության կողքին: Ես շատ շնորհակալ եմ այս ամենի համար: Ես շատ շնորհակալ եմ մեր Հոգաբարձուների խորհրդի այն անդամներին, հատկապես ուսանող անդամներին, որոնք քաջաբար, իրենց կարծիքն առանց վախենալու արտահայտեցին և կանգնած են համալսարանի մեջքին: Հայ մարդը պետք է այդպիսին լինի:
Այս ամիսների ընթացքում, այս պայքարի ընթացքում շատ բաներ տեսանք: Հատկապես ես: Տեսա և՛ աջակցություն, և՛ բացահայտ անտարբերություն: Այն քրեական գործը, որը հարուցվել է համալսարանի դեմ, իր ամբողջ ծանրությամբ առաջին հերթին իմ ուսերին է:
Բայց ես համոզված ասում եմ, որ մենք արդար ենք: Եվ այս դժվարություններից մենք դուրս ենք գալու: Այս ամբողջ գործընթացը թանկ է արժենում ինձ և նամանավանդ իմ ընտանիքին՝ առողջության և բարոյականության, հոգեկան վիճակի տեսանկյունից: Բայց այն նաև չի նսեմացնում իմ և իմ ընտանիքի անդամների ցանկությունը՝ հավատալու համալսարանի ապագային, համոզմունքին, որ մենք ճիշտ ենք, որ ես՝ որպես համալսարանի ռեկտոր, այս տարիների ընթացքում, ընդհանուր առմամբ, ճիշտ եմ գործել: Թերություններ եղել են, բայց գնացել և փորձել եմ անել այն ամենը, ինչ որ կարողացել եմ:
Ես խեղճացող մարդ չեմ: Ես զանգեզուրցի եմ և սյունեցու կող ունեմ, ես իմ հոր զավակն եմ: Ես երբեք չեմ խեղճացել և չեմ խեղճանալու: Ես միշտ պայքարելու եմ՝ հանուն համալսարանի, ԵՊՀ-ի վաղվա օրվա համար, պայքարելու եմ, որ համալսարանում ամեն ինչ լավ լինի, որ հայրենիքում՝ հասարակության մեջ, գերակշռող լինի այն  կարծիքը, որ համալսարանն իսկապես ազգային արժեք է: Բայց հաշվի առնելով նաև այն հանգամանքը, որ համալսարանի 100-ամյակը պետական մակարդակով չնշելն ազգային ամոթ, խայտառակություն կարող է լինել, ուզում եմ ձեզ հայտարարել, որ ես մտադիր եմ վայր դնել ռեկտորի իմ իրավասությունները և հրաժարականս վաղը ներկայացնել ԵՊՀ հոգաբարձուների խորհրդին:
Եթե ես այսօր հրաժարական չտամ, միևնույն է, էլի օրենքի խախտումով դա արվելու է: Ես արդեն տեղյակ եմ՝ փոխելու են Հոգաբարձուների խորհրդի ամբողջ կազմը, որ  կարողանան ինձ հանելու հաճույքը ստանալ: Ես այդ հաճույքը նրանց չեմ պատճառի:
Ես մարտունակ եմ, ոչ մի բանից չվախենալով և համալսարանի շահը գերակա համարելով՝ վայր եմ դնում իմ լիազորությունները: Հոգաբարձուների խորհուրդը կորոշի 7 օրվա ընթացքում, այդպես է կանոնադրությունը, թե երբ է նոր ռեկտորի ընտրության օրը նշանակվում: Պարտականությունների ժամանակավոր պաշտոնակատար կլինի, մինչև որ կլինեն ընտրություններ: Ես կարծում եմ, որ ընտրությունները կլինեն բավականին շուտ, որովհետև դրանից բխում է նաև համալսարանի բնականոն գործունեությունը:
Ես շարունակում եմ մնալ համալսարանում՝ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում, որի ղեկավարն եմ, Հայոց պատմության ամբիոնում: 13 տարի եղել եմ ռեկտոր, 5 տարի՝ պրոռեկտոր և այլն, այլն: Հերիք է: Չվախենաք: Ես համալսարանում եմ և համալսարանից չեմ գնալու: Մնալու եմ ԵՊՀ-ում և հավատարիմ համալսարանի շահերին: Այսուհետև ես պաշտոնյա չեմ, եթե ցանկություն ունենաք, կարող եք շփվել ինձ հետ և շարունակել ձեր հարաբերությունները: Կարծում եմ, որ ինձ համար նոր էջ կբացվի: Ես Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտում կշարունակեմ իմ հետազոտությունները և գործունեությունը: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ՝ 13 տարիների ընթացքում միասին աշխատելու համար: Եվ ուզում եմ ասել, որ որտեղ էլ որ լինեմ, միշտ հիշելու եմ այն մարդկանց, որոնք իմ կողքին են եղել: Շնորհակալ եմ ձեզ»:

Арам Симонян выступил с заявлением после отставки с поста ректора ЕГУ: Я готов ответить на все вопросы, как это подобает мужчине
Ректор Ереванского государственного университета (ЕГУ) Арам Симонян во время состоявшегося сегодня заседания Ученого совета заявил, что подает в отставку.
На официальном сайте ЕГУ обнародовано выступление ректора, в частности, в нем говорится:
В этом мире у всего есть начало и конец. И эти слова произнес мой отец перед смертью. Сегодня я повторяю – у всего есть начало и конец.
Сложившаяся вокруг университета напряженность не ослабевает, а постепенно усиливается. Высшее руководство страны обвиняет меня в том, что я держусь за это кресло, чтобы подольше остаться. Смешно. Я никогда не держался за это кресло. За эти месяцы, полагаю, убедил вас, что я не являются ни отступником, ни трусом, ни претворяюсь героем. Я готов ответить на все вопросы, как это подобает мужчине.
За эти месяцы в университете произошли изменения. Как бы ни было прискорбно, часть из этих изменений была неизбежной. Полагаю, многие люди не выстояли перед этими изменениями, и посему сейчас в ЕГУ два новых проректора. Виновным за это напряжение, которое присутствует вокруг университета и постепенно усиливается, не являюсь ни я, ни университет. Виновным за это являются представители органа, осуществляющего политику в сфере высшего образования и науки.
С горечью отмечаю тот факт, что университет, являющийся национальным достоянием, который отмечает в этом году 100-летний юбилей, параллельно отмечают и 100-летие Бакинского государственного университета, удостоен такого отношения со стороны нашего правительства. 16 и 17 мая мы, к сожалению, не все члены большой университетской семьи, отмечали день основания университета, посетили Гюмри, где по окончании торжественной части состоялся концерт, затем прошла церемония награждения победителей конкурса «Лучший студент». Однако я ни от кого не получил официального поздравительного послания. Университет не получил поздравительного послания. Мне позвонили мои друзья и просто те люди, которые любят университет, и все. Даже председатель Совета попечителей ЕГУ не поздравил.
Отмечать юбилей в подобных условиях очень сложно. Власти четко говорят, что они будут отмечать юбилей вуза только в том случае, если я не буду занимать должность ректора. Причем, принимать участие в мероприятиях по празднованию юбилея будут люди, в том числе прибывшие из-за границы, которые являются моими гостями, моими друзьями – ректоры разных вузов, с которыми мы подружились в течение этих лет.
Я благодарен своим студентам, которые на протяжении этих месяцев доказали, что имеют право носить звание студента университета. Благодарю всех без исключения: и Студенческий совет, и СНО, и Центр культуры и всех остальных. Многие из представителей нашей молодежи доказали, что они на самом деле обладают качествами, которые свойственны армянину, что они приверженцы Армении и университета. Я сожалею, что среди представителей университета появились чужие люди. Очень сожалею. Эти люди не только оказались безразличными к университету, а откровенно выражали свою антипатию ко мне и моей деятельности, к университету, к проводимым мероприятиям.
Были люди, которые на вопрос, почему ты голосуешь «против», отвечали: «Потому, что я конформист». И это говорит представитель академической среды, отмечая, что я всегда должен быть в хороших отношениях с властями. Позиция, я считаю, достойная пренебрежения. Я очень благодарен тем, кто в течение этих месяцев оставался рядом с университетом и его руководством. Я очень благодарен тем членам нашего Совета попечителей, особенно студентам, которые не побоялись выразить свое мнение. Армянин должен быть именно таким.
В течение этих месяцев, в течение этого противостояния, мы много видели. Особенно я. Я увидел и содействие, и откровенное безразличие. Тяжесть о того уголовного дела, которое было заведено против университета, в первую очередь, легла на мои плечи.
Но я с уверенностью говорю, что мы честны. И преодолеем все эти трудности. Весь этот процесс дорого обошелся мне и особенно членами моей семьи с точки зрения и здоровья, и морального, и психологического состояния. Но это не умаляет моего желания и желания членов моей семьи верить в светлое будущее университета, в то, что мы правы, что я, будучи ректором университета, в течение этих лет, в целом поступал правильно. Несомненно, были пробелы, но я старался делать все, что было в моих силах, чтобы исправить их.
Я не такой человек, который сдается. Я потомок зангезурцев и обладаю упрямостью сюникцев. Я никогда не присмирялся и не буду. Я всегда буду бороться во имя университета, во имя завтрашнего дня ЕГУ, буду бороться, чтобы в университете было все хорошо, чтобы в нашей Родине, в нашем обществе, преобладало мнение, что университет – национальное достояние нашего народа. Но принимая во внимание тот факт, что 100-летний юбилей будет отмечаться не на государственном уровне, и это может стать национальным позором, хочу объявить, что я склоняюсь к мысли сложить с себя полномочия ректора и завтра представить заявление об уходе в отставку Совету попечителей ЕГУ.
Если я сегодня не уйду в отставку, в любом случае, нарушая закон, это будет сделано. Я уже знаю, что состав Совета попечителей ЕГУ будет полностью обновлен, чтобы они могли получить удовольствие от того, как будут снимать меня с должности. Я не предоставлю им такого удовольствия.
Я способен бороться. Не боясь никого и ничего и ставя интересы университета выше своих, я складываю свои полномочия. Совет попечителей ЕГУ в течение 7 дней, согласно уставу, решит, когда будет назначен день проведения выборов нового ректора ЕГУ. Будет назначен временный исполняющий обязанностей, до тех пор, как пройдут выборы. Думаю, выборы нового ректора пройдут очень скоро, так как от этого зависит естественная деятельность университета.
Я продолжаю работать в университете, в Институте арменоведческих исследований, которым я руковожу, а также на кафедре истории Армении. Я занимал должность ректора на протяжении 13 лет, 5 лет был проректором и т.д. Достаточно. Не бойтесь! Я остаюсь в университете и из университета никуда не ухожу. Остаюсь в ЕГУ и остаюсь верным интересам университета. Отныне я не должностное лицо, не чиновник, если у вас возникнет желание пообщаться со мной и поддерживать наши отношения, я буду рад. Считаю, что для меня открывается новая страница моей жизни. Я продолжу свои исследования и свою деятельность в Институте арменоведческих исследований. Хочу поблагодарить всех вас за совместную работу на протяжении этих 13 лет. Хочу сказать, что где бы я ни был, всегда буду помнить тех, кто был рядом со мной. Благодарю вас».