Բենքսին՝ Վենետիկի բիենալեի չհրավիրված հյուրը
Նախօրեին Վենետիկի փողոցներից մեկում, որտեղ այս օրերին տեղի է ունենում միջազգային արտ-բիենալե, հայտնվել է բրիտանացի հայտնի նկարիչ Բենքսիի նոր ինստալյացիան։ kulturomania.ru-ի հաղորդմամբ, իր նոր աշխատանքի տեսանյութը նա հրապարակել է Ինսթագրամում։
«Venice in Oil» անվանումով աշխատանքն իրենից ներկայացնում է մի քանի նկարների հավաքածու։ Միասին հավաքած՝ կտավում հսկայական ճանապարհորդական նավ է վենետիկյան կանալում։ Վերնագիրը կարելի է  թարգմանել՝ «Վենետիկը յուղի մեջ» և «Վենետիկը նավթի մեջ»։  Ըստ էության, այդպես նկարիչը մատնանշել է նավթամթերքով ծովի աղտոտվածուան խնդիրը։
Տեսանյութի մեկնաբանությունում Բենքսին նշել է, որ այսպես զգացել է վենետիկյան բիենալեն, չնայած նրան այնտեղ որևէ մեկը չի հրավիրել։
Վենետիկի հյուրերը և բնակիչները չեն կարողացել երկար ժամանակ հիանալ խորհրդավոր Բենքսիի աշխատանքով։  Ոստիկանությունը խնդրել է նկարչին վերցնել իր աշխատանքներն ու լքել փողոցը։

Бэнкси принял участие в Венецианской биеннале без спроса
Накануне на одной из улиц Венеции, где в эти дни проходит международная арт-биеннале, появилась новая инсталляция знаменитого художника-анонима Бэнкси. Видео со своей новой работой он опубликовал в Instagram. Подробности сообщает «Культуромания».
Инсталляция представляет собой сборную картину под названием «Venice in Oil», что можно двояко перевести как «Венеция в масле» и «Венеция в нефти». Собранные вместе, полотна являют общую картину, на который изображен гигантский круизный лайнер в венецианском канале. Судя по всему, так художник намекнул на проблему загрязнения моря нефтепродуктами.
В комментарии к видео Бэнкси отметил, что таким образом поучаствовал в венецианской биеннале, хоть его туда никто и не приглашал.
Впрочем, жителям и гостям Венеции не удалось долго любоваться работой загадочного Бэнкси. Вскоре полиция попросила художника забрать свои работы и покинуть улицу.