ԱԱԾ տնօրեն. Կաշառք ստանալու մեջ կասկածվող մաքսայինի աշխատակիցը սովորեցրել է քաղաքացիներին դիմել ծայրահեղ քայլերի
13:12 24/05/2019
«Միջոցառումն  իրականացվել է օրենքին համապատասխան, ԱԱԾ աշխատակիցներից կողմից որևէ խախտում չի եղել։ Հակառակ՝ քաղաքացիները դիմել են սադրանքների,  փորձել են տպավորություն ստեղծել, որ կինքնավնասվեն, ինքնասպան կլինեն»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային անվտանգության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ խոսելով օրերս Բագրատաշենի մաքսատանը տեղի ունեցած միջադեպի մասին, երբ առևտրականներն ահազանգել էին, որ  5 օր է սահմանապահ զորքերի աշխատակիցները ավտոմատներով զինված իրենց փակել են անցակետի անգարում, թույլ չեն տալիս դուրս գալ։
Ա. Վանեցյանը ներկայացրեց  ստեղծված իրավիճակը. «Հայաստանի համապատասխան օրենքով յուրաքանչյուր քաղաքացու թույլատրվում է իր հետ առանց մաքսազերծման Հայաստան ներկրել 25 կգ բեռ։ Մեր քաղաքացիները, որոնք առևտրական նպատակներով պարեբարաբար մեկնում են Թուրքիա,  ապրանքներ են բերում, չեն ուզում վճարեն մաքսազերծման համապատասխան գումարները ։ Այս դեպքում խոսքը 20 տոննայից ավելի ապրանքների մասին է, որոնք բերվել են,  չեն ուզել վճարել»։
Նա ընդգծեց, որ 20 տոննա բեռից ձևակերպված է եղել շուրջ 3 տոննան, այն էլ որպես այլ ապրանք՝ հագած հագուստներ, ռեզինե խողովակներ, որոնց մաքսային վճարներ գրեթե չկան, զրոյական են, իսկ 17 տոննան փորձել են մաքսանենգ ճանապարհով անցկացնել։
ԱԱԾ տնօրենն ասաց, որ իրենց ունեցած տեղեկություններով  Մաքսային ծառայության որոշ ծառայողների հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն կաշառքի դիմաց այդ ապրանքներն անարգելք Հայաստան ներմուծելու համար։ ԱԱԾ–ի կողմից իրականացված համապատասխան միջոցառումների արդյունքում գործընթացն արձանագրվել է, կասեցվել։
«Մաքսային ծառայության աշխատակիցը, որը մեր կողմից կասկածվում էր կաշառք ստանալու մեջ, սովորեցրել է քաղաքացիներին աղմուկ բարձրացնել, ճանապարհ փակել, դիմել ծայրահեղ քայլերի»,- նշեց նա։

Директор СНБ Армении Артур Ванецян рассказал о ситуации на таможенном пункте «Баграташен»
«Мероприятия проводились в соответствии с законом, сотрудники Службы национальной безопасности не допустили каких бы то ни было нарушений. Наоборот, граждане прибегли к провокациям, попытались создать впечатление, что навредят себе, совершат самоубийство», – заявил сегодня в беседе с журналистами директор СНБ Армении Артур Ванецян, коснувшись имевшего место несколько дней назад инцидента на КПП «Баграташен», когда торговцы заявили, что уже 5 дней их держат в ангаре КПП, не позволяют выйти.
Артур Ванецян представил сложившуюся ситуацию: «Согласно соответствующему закону РА, каждому гражданину разрешается без декларирования ввозить в Армению 25 кг груза. Наши граждане, которые в коммерческих целях периодически отправляются в Турцию, ввозят в республику товары, не хотят платить соответствующую сумму для их таможенного оформления. В данном случае речь о 20 т товаров, которые ввезли, но платить не хотели».
По его словам, из этих 20 т товаров было декларировано около 3 т, и то под видом других, более дешевых товаров, предусмотренные для их таможенного оформления налоги и пошлины практически нулевые. А остальные 17 т груза они пытались провезти контрабандным путем, указал Ванецян.
Как указал директор СНБ Армении, по имеющимся у них сведениям, с некоторыми должностными лицами таможенного пункта «Баграташен» была достигнута договоренность о незаконной перевозке грузов в обмен на взятку, в результате предпринятых СНБ мероприятий удалось этот процесс пресечь.
«Подозреваемый нами в получении взятки сотрудник таможенной службы подучил этих граждан поднять шумиху, перекрыть дорогу, пойти на крайние шаги», – отметил Ванецян.