Դատախազությունն այս պահին ստացել է միայն դատավորի հաղորդումը
Փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը հայտարարել է, որ դիմել է դատախազություն, ՀՔԾ, ԱԱԾ՝ հանցագործության մասին հաղորդում ներկայացնելով մայիսի 20-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի  դատավոր Դավիթ Գրիգոյանի կայացված որոշման անօրինականության ու հակասահմանադրականության վերաբերյալ։
Հիշեցնենք, որ Դավիթ Գրիգորյանի որոշմամբ փոխվեց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի խափանման  միջոցը, ապա քրեական գործը կասեցվեց  և ուղարկվեց ՍԴ։
Սիրունյանը վերջին որոշումը որակել է ակնհայտ ապօրինի և անարդար. «Հիշյալ դատական ակտն ամբողջությամբ  կառուցված է  Դավիթ Գրիգորյանի անձնական դրդումների հիման վրա»։ Սիրունյանն իր ֆեյսբուքյան էջում նաև ակնարկել է, որ դատավորը գումարի դիմաց է նման որոշում կայացրել։
«Փաստինֆո»-ն  երեկ գրել էր, որ իր հերթին   դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը հաղորդում է ներկայացրել դատախազություն՝ պահանջելով քրեական գործ հարուցել կամ կաշառք տալու-ստանալու, կամ իր նկատմամբ սուտ  մատնություն կատարելու դեպքի առթիվ։
Սրան էլ ի պատասխան այսօր փաստաբան Ալեքսանդր Սիրունյանը գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանին ուղղված դիմում է հրապարակել իր էջում՝ պահանջելով դատավորի հաղորդման կապակցությամբ քրեական գործ հարուցել։
Panorama.am-ին դատախազությունից հայնտեցին, որ այս պահի դրությամբ ստացել են միայն Դավիթ Գրիգորյանի հաղորդումը։ Փաստաբան Սիրունյանի դիմումները դատախազությույն դեռ չեն հասել։

Адвокат Александр Сирунян заявил, что обратился в прокуратуру, Специальную следственную службу (ССС), Национальную службу безопасности (СНБ) Армении, представив сообщение о преступлении касательно незаконности и антиконституционности решения от 20 мая, вынесенного судьей суда общей юрисдикции города Ереван Давидом Григоряном.
Напомним, 20 мая с.г. судья суда общей юрисдикции первой инстанции Еревана Давид Григорян вынес решение о приостановлении производства по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна и направил его в Конституционный суд РА.
А. Сирунян квалифицировал последнее решение судьи в качестве незаконного и несправедливого. «Упомянутый судебный акт полностью возбужден на основании личных причин Давида Григоряна», – отметил адвокат. А. Сирунян на своей странице в соцсети Facebook отметил также, что судья вынес подобное решение в обмен на взятку.
Накануне, 23 мая, сайт «ФактИнфо» написал, что в свою очередь судья Давид Григорян представил сообщение в прокуратуру с требованием возбудить уголовное дело по факту получения или дачи взятки, либо ложного доноса в его отношении.
В ответ на это сегодня адвокат Александр Сирунян обнародовал на своей странице заявление, адресованное генеральному прокурору Армении Артуру Давтяну, с требованием возбудить уголовное дело в связи с сообщением судьи.
Корреспонденту Panorama.am в прокуратуре сообщили, что в данный момент они получили только сообщение судьи Давида Григоряна. Заявления адвоката А. Сируняна пока в прокуратуру не представлены.