Մայիսի 24-ին, ժամը 15:00-ի դրությամբ, ճանապարհային ոստիկանության կարգախմբերը հանրապետության ճանապարհային ոստիկանության պահպանվող հատուկ տարածքներ են տեղափոխել 106 տրանսպորտային միջոց, որոնցից 43-ը մայրաքաղաքում, իսկ 63-ը մարզերում:
Ոստիկանությունից հայտնում են, որ 71 մեքենա վարել են անչափահասներ, իսկ մնացածը՝ տարբեր իրավախախտումների՝ մեքենայի պատուհանից կախվելու, համապատասխան փաստաթղթեր չունենալու և այլ խախտումների համար:
Մինչ այս պահը շրջանավարտների մասնակցությամբ որևէ պատահար չի արձանագրվել:
Հիշեցնենք, որ «Վերջին զանգի» միջոցառումների հետ կապված՝ ճանապարհային ոստիկանությունն այսօր ուժեղացված ծառայություն է իրականացնում հանրապետության ողջ տարածքում:

Traffic police: 106 vehicles taken to penalty areas as school students celebrate Last Bell
Traffic police of Armenia reports that 106 vehicles were taken to the penalty area today as students across Armenia are celebrating the end of their studies at high schools in a traditional ceremony called “Last Bell.”
According to the Police reports, 71 cars were moved to the special protection areas with 188 drivers identified as teenagers, while the rest for different traffic violations, among them those who failed to present valid driver’s license.
To remind, since early morning, Armenian traffic police have been carrying out control over the traffic especially nearby the places where celebrations are held. The police once again call on citizens to strictly follow the traffic rules and avoid endangering the life and health of their and the fellow citizens.