Թևան Պողոսյանը գիտի, թե ով է Հայաստան-Արցախ հարաբերություններում սեպ խրող ուժը
«Այո, կա այդպիսի ուժ, կոչվում է Ադրբեջան և Թուրքիա: Հայաստանում և «յան» ազգանունով ուժեր ես չեմ պատկերացնում, որ կան»,- «Հայաստան-Ռուսաստան. նոր հեռանկարներ փնտրելիս» թեմայով քննարկումից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց  Մարդկային զարգացման կենտրոնի ղեկավար Թևան Պողոսյանը՝  պատասխանելով հարցին, թե  կա՞ն ուժեր, որոնք փորձում են սեպ խրել Հայաստան-Արցախ հարաբերություններում։
Նրա խոսքով, կան տարբեր կարծիքներ անվտանգության հասնելու համար, բայց «միակ ուժը, որը փորձելու է սեպ մտցնի և եթե մենք թույլ տանք,  դրանից էլ օգուտ է քաղելու, լինելու են  թշնամիները»։
«Չեմ կարող պատկերացնել, որ որևէ մի հայ կարող է մտածել, որ եկեք այնպես անենք, որ Արցախն ու Հայաստանն իրար հետ... Ինքներս մենք չդառնանք տեղեկատվական այս պատերազմի ժամանակահատվածում այն մարդիկ, ովքեր տարածելու են մեր թշնամիների կամ հակառակորդների շահերից դրդված ինչ-որ խաղ։ Ցանկացած պարագայում իրենք են օգտվելու»,- ասաց նա։
Թ. Պողոսյանի խոսքով, պետք է ամեն օր քարոզել  թե ինչքան կարևոր է միասնությունը, կարևոր է, որ Արցախի  և Հայաստանի Հանրապետությունները, որոնք իրար հետ միասին ձևավորում են մեկ Հայաստան, ընկլավեն ինչպես մեկ միասնություն։

Теван Погосян знает, какая сила может пытаться вбить клин в отношения Армении и Арцаха
«Да, есть такая сила, название ей – Азербайджан и Турция. Я не представляю, что такие силы есть в Армении или с фамилией, оканчивающейся на "-ян"», – сказал в беседе с журналистами после обсуждения на тему «Армения-Россия: в поиске новых перспектив» исполнительный директор «Международного центра человеческого развития» Теван Погосян в ответ на вопрос, есть ли силы, пытающиеся вбить клин в отношения между Арменией и Арцахом (НКР).
По его словам, имеются различные мнения касательно достижения безопасности, но «единственная сила, которая попытается вбить клин, если мы это позволим, – наши враги».
«Не думаю, что такое может прийти в голову такое», – сказал Погосян, призвав в этот период информационной войны воздерживаться от тиражирования какой-то игры, которая в интересах наших врагов или противника.