«Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությունը վտանգավոր եմ համարում, քանի որ բացի այն, որ իր մեջ շանտաժի էլեմենտներ է պարունակում, այլև ուղերձ է լարվածությունը նոր՝ առավել բարձր մակարդակ տեղափոխելու մասին»։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի՝ «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում հնչեցրած հայտարարություններին։
Ադրբեջանցի պաշտոնյան հայտարարել էր, թե բանակցային գործընթացի դետալներին ծանոթանալու ՀՀ իշխանություններին տրված ժամանակ սպառվել է։
«Մենք մեր հերթին ժամանակավոր ընդմիջում էինք տվել, որպեսզի Հայաստանի նոր ղեկավարությունը ծանոթանա բանակցային գործընթացի մանրամասներին։ Անցումային այդ փուլն ավարտվել է, բանակցությունները սկկել են ինչպես երկու երկների առաջնորդների մակարդակով, այնպես էլ արտաքին գործերի նախարարների»,-ասել էր Մամեդյարովը։
Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով, Ադրբեջանը հատկապես վերջին մեկ տարվա ընթացքում փորձում էր դիրքավորվել որպես կառուցողական կողմ՝ առաջնագծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների համեմատաբար նվազումը ներկայացնելով որպես այդ երկրի՝ խնդրի խաղաղ կարգավորման քաղաքական կամքի դրսևորում։ Աակայն զուգահեռ ընթացող զարգացումները խոսում են հակառակի մասին։
«Իրականում Ադրբեջանն ինտենսիվ պատրաստվում է խնդրի կարգավորման լրիվ այլ՝ ռազմական տարբերակին, ինչի մասին են նաև վկայում զինված ուժերի ինտենսիվ համալրումները և հատկապես առաջնագծի ադրբեջանական հատվածումինժիներական-ամրաշինական ակտիվ աշխատանքներն ու ռազմական տեխնիկայի հագեցումը»,- հավելեց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդականը:

Tigran Abrahamyan: Azerbaijan threatens with a new wave of escalation
“I consider the recent statement of the Azerbaijani foreign minister dangerous as not only it contain elements of blackmailing but also serves a message announcing a new wave of escalation,” Togran, Abrahamyan, Advisor to Artsakh Republic President, told Panorama.am, speaking of Azerbaijani FM Elmar Mammadyarov’s recent interview to Russian Komersant newspaper.
To note, Mammadyarov had said that the time to the Armenian new leadership for getting familiarized with details of the NK negotiations process has ended.
“We gave a time to the new Armenian leadership to get acquainted with details of negotiation process. This transition period is over and negotiations are restored in the level of both leaders of countries and the foreign office heads,” Mammadyarov had said.
In Abrahamyan’s words, Azerbaijan has been trying to position itself as a constructive side over the past year. The relative decrease of the ceasefire violation cases were presented as a sign of a political will to solve the mater in a peaceful way. However, the parallel processes come to speak about the opposite.
“In reality, Azerbaijan is intensively preparing for the military option as testified by continuous augmentation of the Armed Forces and engineering works across the Line of Contact,” Abrahamyan added.