«Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարի հայտարարությունը վտանգավոր եմ համարում, քանի որ բացի այն, որ իր մեջ շանտաժի էլեմենտներ է պարունակում, այլև ուղերձ է լարվածությունը նոր՝ առավել բարձր մակարդակ տեղափոխելու մասին»։ Panorama.am-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդական Տիգրան Աբրահամյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովի՝ «Կոմերսանտ»-ին տված հարցազրույցում հնչեցրած հայտարարություններին։
Ադրբեջանցի պաշտոնյան հայտարարել էր, թե բանակցային գործընթացի դետալներին ծանոթանալու ՀՀ իշխանություններին տրված ժամանակ սպառվել է։
«Մենք մեր հերթին ժամանակավոր ընդմիջում էինք տվել, որպեսզի Հայաստանի նոր ղեկավարությունը ծանոթանա բանակցային գործընթացի մանրամասներին։ Անցումային այդ փուլն ավարտվել է, բանակցությունները սկկել են ինչպես երկու երկների առաջնորդների մակարդակով, այնպես էլ արտաքին գործերի նախարարների»,-ասել էր Մամեդյարովը։
Տիգրան Աբրահամյանի խոսքով, Ադրբեջանը հատկապես վերջին մեկ տարվա ընթացքում փորձում էր դիրքավորվել որպես կառուցողական կողմ՝ առաջնագծում հրադադարի ռեժիմի խախտումների համեմատաբար նվազումը ներկայացնելով որպես այդ երկրի՝ խնդրի խաղաղ կարգավորման քաղաքական կամքի դրսևորում։ Աակայն զուգահեռ ընթացող զարգացումները խոսում են հակառակի մասին։
«Իրականում Ադրբեջանն ինտենսիվ պատրաստվում է խնդրի կարգավորման լրիվ այլ՝ ռազմական տարբերակին, ինչի մասին են նաև վկայում զինված ուժերի ինտենսիվ համալրումները և հատկապես առաջնագծի ադրբեջանական հատվածումինժիներական-ամրաշինական ակտիվ աշխատանքներն ու ռազմական տեխնիկայի հագեցումը»,- հավելեց Արցախի Հանրապետության նախագահի խորհրդականը:

Тигран Абрамян: Азербайджан угрожает новым этапом напряженности
«Заявление министра иностранных дел Азербайджана считаю опасным, поскольку, помимо того, что оно содержит в себе элементы шантажа, является также месседжем о переносе напряженности на новый – более высокий уровень», – такое мнение в беседе с корреспондентом Panorama.am выразил советник президента Республики Арцах (НКР) Тигран Абрамян, коснувшись заявлений главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова в интервью «Ъ».
Эльмар Мамедъяров заявил в частности: «Со своей стороны мы дали определенную временную паузу, чтобы новое политическое руководство Армении ознакомилось с деталями переговорного процесса. Этот переходный этап завершен, переговоры возобновились как на уровне лидеров двух стран, так и на уровне глав внешнеполитических ведомств».
По словам Тиграна Абрамяна, Азербайджан особенно в течение последнего года пытался позиционировать себя как конструктивную сторону – представляя относительное снижение числа нарушений режима прекращения огня на передовой как проявление политической воли к мирному урегулированию проблемы. Однако параллельно развивающиеся события говорят об обратном.
«В действительности Азербайджан интенсивно готовится к совершенно иному варианту решения проблемы – военному, о чем также свидетельствуют интенсивные пополнения вооруженных сил и особенно активные инженерно-укрепительные работы на азербайджанской части передовой и оснащение военной техникой», – сказал советник президента Республики Арцах.