Հյուսիս-Հարավի «Տրանշ-2»-ը ժամանակին շահագործման չի հանձնվի
«Հյուսիս-Հարավ» ավտոմայրուղու շինարարության հիմնական կապալառու իսպանական «Կորսան Կորվիամ» ընկերության և նախարարության միջև կան անհամաձայնություններ, շինարարական աշխատանքներն արդեն երկար ժամանակ է՝ դադարեցված են: Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով Աշտարակ-Ուջան ճանապարհի փակմանը, հայտարարեց տրանսպորտի, կապի և ՏՏ փոխնախարար Բագրատ Բադալյանը։
Նրա խոսքով, կառավարության կողմից «Կորսան Կորվիամ» ընկերության բոլոր վճարումներն իրականացվել են, նախարարությունն իր պարտականությունները կատարել է, սակայն ընկերությունը չի վճարել իր ենթակապալառուներին։
«Մենք ամեն շաբաթ հանդիպում ենք ենթակապալառուների հետ, փորձում ենք լուծում գտնել։ Այդ խնդիրը մեր բանակցությունների օրակարգի թիվ մեկ հարցն է»,-ասաց Բադալյանը։
Փոխնախարարին հայտնի է՝ իսպանական ընկերությունն ունի ֆինանսական դժվարություններ, գտնվում է սնանկության գործընթացի մեջ, որը սկսել է երկու տարի առաջ, նոր չէ։
Կառավարության և ընկերության միջև առկա անհամաձայնությունները վերաբերում են ժամկետների երկարաձգմանը, «Տրանշ 1»-ով պահված գումարի վերադարձին և վերջին կատարողականի վճարմանը։
Փոխնախարարը չի բացառում, որ ժամկետների մասով համաձայնության գան, սակայն «Տրանշ 1»-ի հատվածում կատարած չափագրումների արդյունքում իրենց ակնկալած չափով «չունեն» վճարելու։ Կատարողականի մասով էլ, ինժեներները չափագրումների հիման վրա վստահեցնում են, կառավարությունը վճարել է ամբողջությամբ։
«Մենք «Կորսան»-ին վճարել ենք, սակայն «Կորսան»-ը չի վճարել իր ենթակապալառուներին»,-ասաց նա։
Բանակցություններն ընկերության հետ դեռ կշարունակվեն, կառավարությունը ցանկություն ունի այդ ընկերության հետ շարունակել աշխատել, բայց դա չի լինի ամեն գնով։
Ի դեպ, փոխնախարարն ասաց «Տրանշ 2»-ի իրականացման վերջնաժամկետը սահմանված է հուլիսին, չեն հասնի աշխատանքնեներն իրականացնել։ Բացի այդ, սեպտեմբերին լրանում է վարկային համաձայնագրի ժամկետը։ Դա էլ չեն հասցնի։
«Մենք նախաձեռնել ենք միջոցներ այդ ժամկետը երկարացնելու ուղղությամբ»,-ասաց փոխնախարարը։
Նա ի դեպ, իրատեսական է համարում այդ ծրագրի իրականացումը։
«Այն կարևոր է, օրակարգում է, իրականացվելու է»,-ասաց Բադալյանը՝ ավելացնելով, որ ժամկետների մասին որևէ բան ասել չի կարող։

Сроки реализации «Транша-2» дорожного коридора «Север-Юг» не будут соблюдены
Между испанской компанией «Корсан Корвиам Конструкцион», осуществляющей строительные работы, являющейся генеральным подрядчиком дорожного коридора «Север-Юг», и министерством существуют определенные несогласия. Строительные работы уже на протяжении длительного времени – прекращены. Об этом заявил заместитель министра транспорта, связи и информационных технологий РА Баграт Бадалян после заседания правительства Армении в беседе с журналистами, обратившись к тому, что сотрудники 17 дорожно-строительных компаний, строивших различные участки дорожного коридора Север-Юг, перекрыли ведущую из города Аштарак в село Уджан дорогу (Арагацотнская область).
По его словам, правительство осуществило все выплаты компании «Корсан Корвиам Конструкцион», министерство также выполнило свои обязательства, однако, компания не осуществила выплаты своим субподрядчикам.
«Мы каждую неделю встречаемся с субподрядчиками, пытаемся найти решение. Эта проблема является вопросом номер один повестки наших переговоров», – отметил Б. Бадалян.
Замминистра известно, что испанская компания переживает финансовые трудности, находится в процессе банкротства, который начался два года назад, это не новость.
Несогласия между правительством и компанией касаются ряда пунктов: продления сроков, оплатой исполнительного листа и пр.
Он не исключил, что по части сроков удастся прийти к согласию, однако, он также отметил: «По итогам новых инженерных замеров выяснилось, что мы не можем им выплатить сумму, на которую они рассчитывают».
Отметим, что переговоры с компанией продолжатся, правительство выразило желание продолжить работу с данной компанией, но это не будет сделано любой ценой.
Замминистра сообщил также, что завершение строительства «Транша-2» было запланировано на июль 2019 года, однако, работы не удастся завершить в указанный срок.