Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի տարբեր հատվածներ կառուցած 17 ճանապարհաշինական ընկերությունների աշխատակիցներ փակել են Արագածոտնի մարզի՝ Աշտարակ քաղաքից դեպի Ուջան գյուղ տանող ճանապարհը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում ակցիային մասնակցող «Ժակշին» ընկերության հիմնադիր Գուրգեն Հովհաննիսյանն ասաց, պահանջում են կատարած աշխատանքի դիմաց վճարել ընկերություններին։
Նրա խոսքով, իսպանական «Կորսան-Կորվիամ Կոնստրուկցիոն» ընկերությունը 17 կազմակերպություններին պարտք է 2 մլրդ 49 մլն դրամ։
«Մեր կազմակերպությունները կանգնել են լուրջ խնդրի առաջ, չենք կարողանում վճարել մեր աշխատակիցների աշխատավարձերը, բյուջեի պարտավորությունները, մատակարար ընկերությունների պարտքերը»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
Ակցիայի միջոցով նրանք հույս ունեն հասնել խնդրի լուծման, ակնկալում են, որ կառավարությունը կկարողանա ճնշում գործադրել «Կորսան-Կորվիամ Կոնստրուկցիոն» ընկերության վրա։
«Տասը ամիս է՝ մեզ գնդակի տեղ դրած տշում են։ Ընկերությունից ասում են, կառավարությունը մեզ փող է պարտք, պիտի տա, որ ես էլ ձեզ տամ, կառավարությունից էլ ասում են, մենք փողը տվել ենք, էլ փող չունենք տալու։ Անցյալ տարվա օգոստոսից նոյեմբեր կատարած աշխատանքների համար մեզ չեն վճարել»,-ասաց նա։
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը տեղեկացրել է, որ շտապում է ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպման։
«Հենց նոր տեղեկացա, որ Հյուսիս-Հարավի Աշտարակ-Ուջան հատվածը փակել են շինարարական ընկերությունները, որոնց կատարած աշխատանքի համար սեպտեմբերից գումարներ չեն վճարվել։ Շտապում եմ այնտեղ»,-գրել է նա։
Ավելի վաղ կազմակերպությունների ղեկավարները ստեղծված խնդրի, ինչպես նաև դրա հետևանքների մասին տեղյակ են պահել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, խնդրել նրա աջակցությունը հարցի կարգավորման համար։

«Нас пинают, словно мяч»: в Армении перекрыли ведущую из города Аштарак в село Уджан дорогу
Сотрудники 17 дорожно-строительных компаний, строивших различные участки дорожного коридора Север-Юг, перекрыли ведущую из города Аштарак в село Уджан дорогу (Арагацотнская область).
В беседе с корреспондентом Panorama.am участвующий в акции основатель компании «Жакшин» Гурген Ованнисян сказал, что они требуют заплатить компаниям за выполненную работу.
По его словам, испанская компания «Корсан Корвиам Конструкцион» задолжала 17 компаниям 2 млрд 49 млн драмов.
«Наши компании в результате столкнулись с серьезной проблемой: не можем выплатить зарплаты своим сотрудникам, выполнить бюджетные обязательства, расплатиться с поставщиками», – сказал Ованнисян.
Посредством проведения акции они надеются добиться решения проблемы, рассчитывают, что правительство сумеет повлиять на компанию «Корсан Корвиам Конструкцион», которая осуществляет строительные работы в рамках инвестиционной программы Север-Юг.
«Уже 10 месяцев, как нас пинают, словно мяч. Из компании говорят, что деньги им задолжали в правительстве, из правительства же говорят, что они уже заплатил. Нам не заплатили за работы, выполненные с августа по ноябрь прошлого года», – сказал он.
А секретарь фракции «Просвещенная Армения» парламента РА – Геворг Горгисян – сообщил, что он спешит на место проведения акции.
«Только что узнал, что участок дороги Аштарак-Уджан дорожного коридора Север-Юг перекрыли представители строительных компаний, которым за работу с сентября не заплатили. Спешу туда», – написал он.
Ранее главы компаний о проблеме, а также ее последствиях уведомили премьер-министра Армении Никола Пашиняна, попросив у него содействия в ее решении.