Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի տարբեր հատվածներ կառուցած 17 ճանապարհաշինական ընկերությունների աշխատակիցներ փակել են Արագածոտնի մարզի՝ Աշտարակ քաղաքից դեպի Ուջան գյուղ տանող ճանապարհը։
Panorama.am-ի հետ զրույցում ակցիային մասնակցող «Ժակշին» ընկերության հիմնադիր Գուրգեն Հովհաննիսյանն ասաց, պահանջում են կատարած աշխատանքի դիմաց վճարել ընկերություններին։
Նրա խոսքով, իսպանական «Կորսան-Կորվիամ Կոնստրուկցիոն» ընկերությունը 17 կազմակերպություններին պարտք է 2 մլրդ 49 մլն դրամ։
«Մեր կազմակերպությունները կանգնել են լուրջ խնդրի առաջ, չենք կարողանում վճարել մեր աշխատակիցների աշխատավարձերը, բյուջեի պարտավորությունները, մատակարար ընկերությունների պարտքերը»,-ասաց Հովհաննիսյանը։
Ակցիայի միջոցով նրանք հույս ունեն հասնել խնդրի լուծման, ակնկալում են, որ կառավարությունը կկարողանա ճնշում գործադրել «Կորսան-Կորվիամ Կոնստրուկցիոն» ընկերության վրա։
«Տասը ամիս է՝ մեզ գնդակի տեղ դրած տշում են։ Ընկերությունից ասում են, կառավարությունը մեզ փող է պարտք, պիտի տա, որ ես էլ ձեզ տամ, կառավարությունից էլ ասում են, մենք փողը տվել ենք, էլ փող չունենք տալու։ Անցյալ տարվա օգոստոսից նոյեմբեր կատարած աշխատանքների համար մեզ չեն վճարել»,-ասաց նա։
ԱԺ «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Գևորգ Գորգիսյանը տեղեկացրել է, որ շտապում է ակցիայի մասնակիցների հետ հանդիպման։
«Հենց նոր տեղեկացա, որ Հյուսիս-Հարավի Աշտարակ-Ուջան հատվածը փակել են շինարարական ընկերությունները, որոնց կատարած աշխատանքի համար սեպտեմբերից գումարներ չեն վճարվել։ Շտապում եմ այնտեղ»,-գրել է նա։
Ավելի վաղ կազմակերպությունների ղեկավարները ստեղծված խնդրի, ինչպես նաև դրա հետևանքների մասին տեղյակ են պահել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, խնդրել նրա աջակցությունը հարցի կարգավորման համար։

The employees and owners of 17 companies constructing different sections of the North-South highway blocked a road section in Armenia’s Aragatsotn Province, demanding payment of salaries they have been denied for months.
The demonstrators who have blocked traffic through the Ashtarak-Ujan roadway demand a meeting with Deputy Prime Minister Tigran Avinyan who is in charge of the road program.
Speaking to Panorama.am, one of the company founders, Gurgen Hovhannisyan said the Corsán-Corviam Construcción Spanish company, which won the road construction tender, owes a total of 2 billion 49 million drams to the companies.
“Our companies are facing a serious issue: we are unable to pay the salaries of our employees, make our budgetary payments and pay off the debts to supplier companies,” he stressed.
The protesters hope to have the issue resolved through the campaign and expect the government to exert pressure on the Spanish company.
Hovhannisyan says the companies failed to be paid for the road construction works carried out from August to November last year, adding Corsán-Corviam Construcción claims that it is to receive money from the Armenian government to pay them, while the latter says it has no sum to pay.
Bright Armenia (LHK) faction lawmaker Gevorg Gorgisyan said he is rushing to meet with the demonstrators.
Earlier the companies’ heads informed Prime Minister Nikol Pashinyan on the emerged issue and its possible consequences, asking for his support to deal with it.