Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանում կատարվել է շուրջ 760 թերթ արժեքավոր վավերագրերի վերականգնման աշխատանք
Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարքարանի Հրովարտակների և վավերագրերի Մայր Դիվանում սկսվել են վերականգնման բաժնի ձևավորման, կահավորման աշխատանքները: Բաժինը շարունակաբար համալրվում է անհրաժեշտ սարքավորումներով (մամլիչներ և այլ գործիքներ) և նյութերով:
Աշխատանքներն իրականացվում են Երուսաղեմի Հայ Պատրիարք Նուրհան Արքեպիսկոպոս Մանուկյանի նախաձեռնությամբ և վերատեսչությամբ, և Մայր Դիվանի տնօրեն Արշակ Բանուչյանի ղեկավարությամբ: Մեկնարկել է արխիվային նյութերի մշակման, ախտահանման և վերանորոգման փուլը: Այս մասին տեղեկանում ենք Մատենադարանի ֆեյսբուքյան էջից։
Մատենադարանի վերականգնման բաժնի վարիչ Գայանե Էլիազյանի ղեկավարությամբ Երուսաղեմ գործուղված աշխատանքային խումբը (ավագ վերականգնողներ՝ Սուսաննա Կիրակոսյան և Էմմա Սարկիսովա) սկսել է արխիվային նյութերի վերականգնման և ամրակայման աշխատանքները: Կատարվել է շուրջ 760 թերթ արժեքավոր վավերագրերի վերականգնման աշխատանքներ, ինչպես օրինակ՝ Գրիգոր Շղթայակիր (1715–1749) և Թեոդորոս Վանեցի (1800-1818) պատրիարքների կոնդակներն ու նամակները: Ավարտին է մոտենում Սալահ ադ - Դինի (1174-1193) մագաղաթյա չափազանց արժեքավոր ֆերմանի նորոգումը: Ձեռագրերի մշտադիտարկման և վերականգնման վերաբերյալ Գայանե Էլիազյանը կազմել է մասնագիտական եզրակացություն: Աշխատանքները կատարելու ընթացքում՝ մայիսի 18-ին Պատրիարք Հայրն ացելել է վերականգնման բաժին: Նուրհան Արքեպիսկոպոս Մանուկյանը բարձր է գնահատել Մատենադարանից ժամանած մասնագետների աշխատանքը և հույս հայտնել, որ համագործակցությունը Պատրիարքարանի և Մատենադարանի միջև շարունակական կլինի։

Around 760 sheets of valuable documents restored at Armenian Patriarchate of Jerusalem
The Archive (Mayr Divan) of Decrees and Documents of the Armenian Patriarchate of Jerusalem has started works on the establishment and furnishing of its Restoration Department.
The department is continuously provided with necessary equipment (presses and other tools) and materials. The works, initiated and supervised by Armenian Patriarch of Jerusalem Archbishop Nourhan Manougian, are managed by Director of the Archive Arshak Banuchyan.
The stage of processing, disinfection, and repair of archival materials has kicked off, the Matenadaran (officially the Mesrop Mashtots Institute of Ancient Manuscripts) said in a Facebook post.
A working group sent on a mission to Jerusalem, including Matenadaran’s Senior Restorers Susanna Kirakosyan and Emma Sarkisova, as well as Gayane Eliazyan, Head of Matenadaran’s Restoration Department, has started the restoration and conservation of archival materials. About 760 sheets of valuable documents have been restored, including the edicts and letters of Patriarchs Grigor the Chainbearer (Grigor Shghtayakir, 1715–1749) and Theodoros Vanetsi (1800–1818).
The repair of the extremely valuable parchment ferman of Salah ad-Din (1174–1193) is almost finished. Gayane Eliazyan has prepared a professional summary of the manuscripts’ monitoring and restoration. On May 18, during the restoration process, the patriarch visited the department. Archbishop Manougian highly appreciated the work of the specialists from Matenadaran and expressed hope that the cooperation between the Patriarchate and Matenadaran would continue.