Սամվել Բաբայանի համակիրների ուղղությամբ հրազենից կրակահերթ արձակելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում ձերբակալվել է երկու անձ:
Քննչական կոմիտեից Panorama.am-ին հայտնեցին, որ վերջիններս ձերբակալվել են զենք կամ որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամաբ խուլիգանոթյւոն կատարելու ինչպես նաև ապօրինի զենք կրելու կասկածանքով:
Հիշեցնենք, որ Սամվելի Բաբայանի գրասենյակը տարածեր էր հայտարարություն, որի համաձայն. «Մայիսի 29-ի գիշերը՝ ժամը 03։30-ի սահմաններում, Սևանի մայրուղու Սևան- Մարտունի ճանապարհահատվածին արցախցիներին հայտնի բանդայի կողմից հետապնդվել են Սամվել Բաբայանի համակիրները, զինակից ընկերները, որոնք Սամվել Բաբայանի հետ մարտական ուղի են անցել և վերջինիս հետ ծառայել զինվորական կառույցներում, այսօր էլ ակտիվորեն մասնակցում են նրա հանդիպումներին։ Նրանց ճանապարհը փակել են և հրազենից կրակահերթ ուղղել նրանց ուղղությամբ»։
Նախօրեին ԱԱԾ տնօրեն Արթուր Վանեցյանը լրագրողներին ասել էր, որ գործն ամբողջությամբ բացահայտված է, շրջանակը պարզ է, երկու խումբ անձանց միջև ֆինանսական հարցերի պարզաբանման արդյունքում ծագած վեճ է։

Two suspects have been arrested in connection with the armed attack on supporters of Samvel Babayan, a former commander-in-chief of the Artsakh (Nagorno-Karabakh) Defense Army.
Armenia’s Investigative Committee told Panorama.am the two have been arrested ‘on suspicion of committing hooliganism through a weapon use and illegally possessing firearms.’
In a statement issued on Thursday, Babayan’s office said a ‘popular gang’ in Artsakh stopped a group of the retired general’s associates and supporters on Sevan-Martuni highway in Armenia and opened fire on them on Wednesday night. The statement claimed the ‘gang’ serves Artsakh’s former Prime Minister Arayik Harutyunyan.
Later in the day, Director of Armenia’s National Security Service Artur Vanetsyan told reporters that the case has been ‘fully solved’, adding the incident resulted from a financial dispute between two groups of individuals.