Գագիկ Մակարյան. Էջմիածնի քաղաքապետի կոչը հետապնդում է բիզնեսի նկատմամբ
«Երևան Սիթի» սուպերմարկետների ցանցի խանութները  բոյկոտելուց հետո, եկել է Մանվել Գրիգորյանի օբյեկտի ջուրը բոյկոտելու ժամանակը։ Եթե նախկինում նման կոչերի հեղինակները դեռևս պաշտոնյա չդարձած ակտիվիստներն էին, ապա հիմա հեղինակը Էջմիածնի քաղաքապետ Դիաննա Գասպարյանն է։
Հիշեցնենք, որ նա Կրակով քաղաքից ուղիղ եթեր է մտել ու էջմիածնի բնակիչներին կոչ է արել Մանվել Գրիգորյանին պատկանող սրճարանը բոյկոտել, այնտեղիc նույնիսկ ջուր չգնել, որպեսզի այդ սրճարանը սնանկանա, տուրքը չկարողանա վճարել ու փակվի։
Կարելի է ենթադրել է, սրճարանի տերը դեռ որևէ հիմնադրամ մուծում չի կատարել, ինչպես «Երևան Սիթի»-ին։
Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում Գասպարյանի կոչը գործարարի նկատմամբ հետապնդում որակեց, գործելաոճը՝ անընդունելի,  զգուշացրեց՝ սա բացասական ազդակ է ուղղված ներդրողներին։
«Ես կատեգորիկ դեմ եմ նման կոչերին, դրանք ոչ պրոֆեսիոնալ են, զգացմունքային։ Եթե նման 1-2 դեպք լինի, դա կարող է բերել վատ հետևանքների։ Երբ մեկ անգամ ամբողջ հանրապետության մակարդակով տարածում են, որ հաշվեհարդար տեսնելու կամ հարաբերություններ պարզելու համար սկսում են դրդել ատելության կամ որևէ կոնֆլիկտի, դա կարող է վարակիչ լինել։
Հետևանքները կարող են առավել վատ լինել, երբ նման կոչի հեղինակը պաշտոնյան է, պատկերացրեք, որ մի քանի պաշտոնյա Էջմիածնի քաղաքապետի կոչը հնչեցնի, դա ինչի կբերի։  Վաղն էլ կարող է ասեն, փետերը վերցրեք, գնանք, խփենք, ջարդենք, լարենք մեր երկրից։ Դա լավ ճանապարհ չէ»,-ասաց միության նախագահը։
Նա ընդգծում է, որ  տարբեր ժամանակներում տարբեր մարդիկ, պաշտոնյաներ կամ գործարարներ կարող են խնդիրներ ունենալ՝ պայմանավորված զուտ սիմպատիաներով, անձնական հարաբերություններով, վարչական խնդիրներով։ Բայց պետությունը պետք է աշխատի օրենսդրությամբ սահմանված գործիքակազմով։
«Հարկային մարմինները չեն ասում, եթե  այս բիզնեսի տերը մեր դուրը չի գալիս, եկեք գնանք էնքան ստուգենք, որ ոչնչացնենք։ Պետական մարմինները պետք է գործեն օրենքի շրջանակում»,-ասաց Մակարյանը։
Գործատուների միության նախագահի խոսքով, պետության կարևոր խնդիրը բիզնեսին ճիշտ դաշտ բերելն է, անկախ նրանից, թե ինչպիսի անցյալ է ունեցել, պետք է հարգանքով վերաբերել նրան որպես տնտեսվարող ու պետության համար բարիք ստեղծող, հարկեր վճարող, աշխատատեղ ստեղծող։
«Անցումային տնտեսություն ունեցող երկրներում բիզնեսի նկատմամբ հաճախ են լինում ատելության դրսևորումներ։ Անկախ այն բանից, թե ինչ կասեն պաշտոնյաները, մենք նկատում ենք, որ մեր հասարակության մեջ էլ ոմանց թվում է, որ բիզնեսը բնակչությանը թալանողներ են, ունեցածը տանող են, պետության հարկերը չվճարող են։ Դրանց հետ կապված շատ են հայտարարությունները, բայց եթե վերցնենք նման դեպքերը, հնարավոր է դրանք կազմեն Հայաստանի բիզնեսի 0.1 տոկոսը։ Դրա մասին ընդհանրապես պետք է մոռանալ, բայց անվանական նշելով, առաջացնում են նման տրամադրություններ։ Բայց պետք է հիշել, որ բիզնեսն է առաջ տանում էկոնոմիկան, ստեղծում է  աշխատատեղեր, հարկեր է վճարում, պետությանը թև ու թիկունք է լինում»,-ասաց Մակարյանը։
Միության նախագահի խոսքով, պետք է թույլ տալ, որ բիզնեսները՝ հատկապես խոշորը, որ  նախկինում արտոնյալ պայմաններում է աշխատել,  մաքրվեն։ Հիմա արտոնյալ պայմաններ չկան, մոնոպոլիաներ են վերացվում, իսկ այս պարագայում ատելության մասին խոսելը, դառնում է  ավելորդ։
Նա այն համոզման է, որ Էջմիածնի քաղաքապետի այդ կոչին անպայման պետք է հետևի գործադիրի հայտարարությունը։
«Կառավարությունը պետք է հայտարարի, որ համաձայն չէ նրա կոչին, որ դա անձնական է տեսակետ է,  զգացմունքային, երիտասարդ տարիքի հետևանք է։ Կարևոր չէ, թե կառավարությունը ոնց կմերժի այդ տեսակետը, կարևորն այն է, որ հայտարարեն, նման գործելաոճը չեն ողջունում։ Անկախ այն բանից, թե ում է պատկանում տվյալ բիզնեսը, եթե այն վճարում է հարկերը, համապատասխանում է սննդի անվտանգության նորմերին, պետք չէ քաղաքացիներին հիշեցնել նրա մասին, դա չպետք է քաղաքացիներին հետաքրքրի»,-ասաց նա։
Անդրադառնալով Դիաննա Գասպարյանի նշած 7 մլն դրամ պահանջելուն, Մակարյանը նկատեց, տուրքի հաշվարկման հիմքում պետք է լինեն հիմնավոր ու օբյեկտիվ հաշվարկներ, որոնք պայմանավորված պետք է լինեն շրջանառության ծավալներով ու այլ հանգամանքներով։
«Պետք է հաշվել ըստ սեզոնայնության, շրջանառության և տուրքը ճիշտ դնել, մեր նպատակը չպետք է լինի բիզնեսը տապալել, ինչ է թե նրա հիմնադիրը մեզ դուր չի գալիս։ Կարծում եմ, որ կառավարությունը պետք է կտրուկ արձագանքի։ Սա կարելի է դիտարկել կոնկրետ անձի, գործարարի նկատմամբ հետապնդում, և դա արվում  է այն պատճառով, որ քաղաքապետարանն ուրիշ լուծում չի կարողացել գտնել, ստիպված գնացել է նման էմոցիոնալ քայլի, բայց դա լուծում չէ, քաղաքապետը հաշվի չի առնում, որ այնտեղ մարդիկ են աշխատում, օբյեկտը հարկեր է վճարում, այն տնտեսվարող սուբյեկտ է։ Այս երեք պարամետրերը պետք է հարգվեն։ Պետք է լինեն պրոֆեսիոնալ, ոչ զգացմունքային, հստակ հաշվարկների հիման վրա, և որքան հնարավոր է բիզնեսի նկատմամբ գրգռող բաներ չառաջացնենք,  քանի որ առանց այդ էլ կան թյուրընկալումներ, դրանք խանգարում են նաև ներդրողներին, ամեն երևույթը, ամեն հայտարարությունը ներդրողների մոտ առաջացնում է անհանգստություն ու սպասողական վիճակ»,-զգուշացրեց գործատուների միության նախագահը։

Гагик Макарян расценивает призыв мэра Эчмиадзина как преследование в отношении бизнеса
После объявленного сети супермаркетов «Ереван Сити» (Yerevan City) бойкота настало время бойкотировать воду из объекта бывшего депутата парламента Армении, генерала Манвела Григоряна. Если ранее авторами подобных призывов были еще не назначенные на разные должности активисты, то сейчас автор – мэр города Эчмиадзин Диана Гаспарян.
Напомним, что она из города Краков вышла в прямой эфир и призвала жителей Эчмиадзина бойкотировать кафе, принадлежащее Манвелу Григоряну, не покупать там даже воду, чтобы кафе обанкротилось, не смогло платить пошлину и закрылось.
Можно предположить, что владелец кафе еще не перечислил средств в один из фондов, как сеть супермаркетов «Ереван Сити» (Yerevan City).
Председатель Республиканского Союза Работодателей Армении (РСРА) Гагик Макарян в беседе с корреспондентом Panorama.am назвал призыв Д.Гаспарян преследованием в отношении предпринимателя, подобный стиль работы – неприемлемым, предупредил, что это негативный месседж для инвесторов.
«Я категорически против таких призывов, они непрофессиональны и эмоциональны. Если будет 1-2 таких случаев, это может привести к негативным последствиям. Когда распространяют такое на уровне всей республики, для выяснения отношений или сведения счетов начинают подстрекать к ненависти или к конфликту, это может стать заразным.
Последствия могут быть гораздо хуже, если автором такого призыва является должностное лицо. Представьте, что несколько должностных лиц выступят с аналогичными призывами, как мэр Эчмиадзина, к чему это приведет? Завтра уже могут сказать, берите палки, пойдем, снесем все и заставим покинуть страну. Это плохой путь», – сказал Гагик Макарян.
Он подчеркивает, что в разное время у разных людей, чиновников или бизнесменов могут быть проблемы, обусловленные симпатиями, личными отношениями, административными вопросами. Но государство должно работать в соответствии с инструментами, предусмотренными законодательством.
«Налоговые органы не говорят: если владелец этого бизнеса нам не нравится, то давайте замучаем его проверками, пока не уничтожим. Государственные органы должны действовать в рамках закона», – сказал Макарян.
По словам главы Республиканского Союза Работодателей, важной задачей государства является приведение бизнеса в правильное поле – независимо от прошлого, необходимо с уважением относиться к нему, как к хозяйствующему субъекту и создающему блага для государства, налогоплательщику, создающему рабочие места.
«В странах с переходной экономикой нередки проявления ненависти к бизнесу. Независимо от того, что говорят чиновники, мы замечаем, что в нашем обществе некоторые считают, что бизнес грабит население, не платит налоги государству. Есть много заявлений в этой связи, но если мы возьмем такие случаи, то они могут составить 0,1% бизнеса Армении. Об этом нужно забыть, но, называя поименно, вызывают такие настроения. Но мы должны помнить, что именно бизнес способствует прогрессу экономики, создает рабочие места, платит налоги, служит поддержкой для государства», – сказал Макарян.
По словам главы Союза, следует позволить, чтобы бизнес, особенно крупный, работавший ранее по льготным условиям, очистился. Сейчас нет никаких привилегированных условий, монополии ликвидируются, и говорить о ненависти в этом случае излишне.
Он уверен, что за данным призывом мэра Эчмиадзина обязательно должно последовать заявление исполнительной власти.
«Правительство должно заявить, что оно не согласно с ее призывом, что это личное мнение, эмоциональное и результат молодого возраста автора. Неважно, как правительство отвергнет эту точку зрения, важно, чтобы кабмин заявил, что такой подход не приветствуется. Независимо от того, кому принадлежит этот бизнес, если он платит налоги, обеспечивает соблюдение норм безопасности пищевых продуктов, не нужно напоминать об этом гражданам, это не должно интересовать граждан», – сказал он.
Коснувшись требования указанных Гаспарян 7 млн драмов, Макарян отметил, что основой для расчета пошлины должны быть обоснованные и объективные подсчеты, которые должны быть обусловлены объемами оборота и другими обстоятельствами.
«Нужно вести расчеты, учитывая сезонность, оборот, нужна правильная ставка пошлины, нашей целью не должно быть свержение бизнеса лишь из-за того, что нам не нравится его основатель. Я думаю, что правительство должно отреагировать резко. Это можно рассматривать как преследование в отношении конкретного лица, предпринимателя. И делается это по той причине, что мэрия не смогла найти иного решения, вынужденно пошла на этот эмоциональный шаг.
Но это не решение, мэр не учитывает, что там работают люди, объект платит налоги, это хозяйствующий субъект. Эти три параметра должны уважаться. Нужно быть профессиональным, руководствоваться не эмоциями, а четкими подсчетами, насколько это возможно, не вызывать нервирующих бизнес вещей, поскольку и без того существуют недопонимания, мешающие инвестору. Любое подобное явление, заявление вызывает у инвесторов обеспокоенность, состояние ожидания», – предупредил Макарян.