Սննդագետի խորհուրդը. Ի՞նչ հաց ուտել և ինչքա՞ն ուտել
Հայաստանցիներն իրենց հացակերությամբ հաջողությամբ մրցակցում են ու երբեմն  էլ գերազանցում են Թուրքիայի բնակիչներին։ Վերջինն աշխարհում հայտնի է որպես ամենահացակեր երկիր, տարեկան յուրաքաչյուր բնակչին բաժին է ընկնում միջին հաշվով 120 կգ հաց։
Ազգային վիճակագրական կոմիտեի հրապարակած տվյալների համաձայն, ամսական Հայաստանի մեկ բնակչին բաժին ընկնող հացը կազմում է 10.5 կգ։ Եթե հաշվենք տարեկան սպառումը, ապա մեկ բնակչին բաժին է ընկնում 126 կգ, ավելի շատ, քան Թուրքիայում է։
Սննդագիտության դոկտոր  Դավիթ Պիպոյանը Panorama.am-ի հետ հարցազրույցում կարծիք հայտնեց, ոչ միշտ է, որ հացի մեծ սպառումը պայմանավորված է տվյալ երկրի սոցիալ-տնտեսական վիճակով, այլև տարբեր գործոններով։ Որպես օրինակ նա նշում է, ԵՄ ամենահացակեր անդամների առաջին եռյակում է նաև Գերմանիան, որը աղքատ երկիր համարել չենք կարող։
«Հացի սպառման ծավալների համար կարևոր են նաև դեմոգրաֆիական, մշակութային խնդիրները։ Օրինակ, եթե վեցնենք Բուլղարիան, Ռումինիան,  ապա դրանք, այո,  ԵՄ  անդամ ամենացածր եկամուտ ունեցող երկրներն են, բայց հաջորդ հորիզոնականում Գերմանիան է, որը ցածր եկամուտների խնդիր չունի»,-ասում է սննդագետը։
ԳԱԱ Էկոկենտրոնի սննդի շղթայի ռիսկերի գնահատման կենտրոնը, որի ղեկավարն է Պիպոյանը, Երևանում հացի սպառման վերաբերյալ սեփական ուսումնասիրությունն է արել։ Այն իրականացվում է անհատական սպառման մեթոդով, երբ հարցնում են, թե որտեղի՞ց,  ի՞նչ տեսակ հաց են գնում քաղաքացիները, ի՞նչ հաճակախականությամբ են այն օգտագոծում։
«Այո, մենք համարվում ենք հաց շատ օգտագործող և հացասեր ազգ։  Մեր հետազոտությունների համաձայն, մեկ երևանցին մեկ ամսվա ընթացքում օգտագործում է  9.3 կգ հաց, օրական ստացվում է  մոտ 310 գրամ հաց։ Հարցվածների մեծ մասը,  ցավոք,  ուտում է բարձր տեսակի ցորենից պատրաստված, սպիտակ  հաց ու լավաշ։ Ամբողջահատիկ հացը քիչ տարածում ունի և սպառման մեջ էլ քիչ տոկոս է կազմում»,-ասում է մասնագետը։
Ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ կան խմբեր, որոնք  ամսական օգտագործում են  12-15 կգ հաց, որը կազմում է  օրական մոտ 400 գրամ։ Քիչ են այն մարդիկ, որոնք հացի սպառումը կազմում է  4.5-6 կգ։
«Ի՞նչ հաց ուտել» հարցին սննդագետը պատասխանելիս հիշում է Եզոպոսի հայտնի առակը, երբ աշխարհի ամենալավ բանն էլ, ամենավատ բանն էլ լեզուն է, նայած, թե ով է լեզվի տերը։
«Այստեղ արդեն կարևոր է, թե ինչ հաց ենք օգտագործում, ինչքան ենք օգտագործում, կարևոր են հացի մեջ  աղի, խմորիչների, բարելավիչների առկայությունն ու պարունակությունը»,-մանրամասնում է սննդագետը։
Հիմա ամբողջ աշխարհում լուրջ հետազոտություններ են իրականցվում ու քննարկումներ ծավալում, ո՞րն է ավելի  լավ՝ խմորիչներ պարունակող արտադրական հացը, թե՞ արտիզանալ կամ արհեստագործական  հացը, որը պատրաստվում է թթխմորով, բնական խմորմամբ, չի պարունակում արհեստական խմորիչներ։
«Իտալիայում հենց երեկ մասնակցում էի կոնֆերանսի, որի ժամանակ նշվեց, որ այդ երկրում արտադրական հացի արդյունաբերությունը զիջում է իր դերն ու դիրքը. փոքր ֆերմերների կողմից արտադրված արհեստագործական հացը շուկայում հիմա կազմում է  մոտ 30 տոկոս, ինչը լուրջ ձեռքբերում է»,-նշում է Պիպոյանը։
Նա ընդգծում է, շատ կարևոր է, թե ինչից է պատրասված հացը՝ սպիտակ ցորենի՞ց, ամբողջահատիկի՞ց, հնդկաձավարի՞ց, հնդկացորենի՞ց, թե՞ մի այլ բանից։
«Ամբողջահատիկ հացը օրգանիզմի վրա չի թողնում նույն ազդեցությունն ու հետևանքները, ինչ բարձր կարգի ցորենի ալյուրը։ Բարձր կարգի ցորենի ալյուրից պատրաստված հացն իր կալորիականությամբ բարձր է, քան ամբողջահատիկ հացը, բացի այդ, ամբողջահատիկ հացի օգտագործման դեպքում մարսելիությունը շատ ավելի լավ է։
Օրինակ, դիաբետով հիվանդների համար ամբողջահատիկ հացն ավելի օգտակար է, արյան պարունակության պիկեր չի առաջացնում, ունի համեմատաբար ցածր գլիկեմիկ ինդեքս, պարունակում է չլուծվող թաղանթանյութ, որը դրական ազդեցություն է թողնում նյութափոխանակության և աղեստամոքսային տրակտի աշխատանքի կարգավորման համար։ Բայց ցավոք, մենք հայերս սիրում ենք աղի բարձր պարունակությամբ հաց, ինչը վատ հետևանքներ է հանգեցնում»,-տարբերությունները թվարկում է նա, միաժամանակ խորհուրդ տալով, հացը փոխարինել լավաշով։
Այս ամենը հաշվի առնելով, բալանասավորված և լիարժեք սննդի դեպքում, ըստ սննդագետի,  օրական մինչև 150-200 գրամի չափով կարելի է  ներառել ամբողջահատիկ հացը։
Ի դեպ, Պիպոյանն ընդգծում է, պետք չէ խաբնվել հայաստանյան շուկայում վաճառվող հացի մուգ գույնին, դա ամենևին էլ չի նշանակում, որ հացը պատրաստված է ցածր կարգի ալյուրից։ Պետք  է ուշադիր կարդալ մակնշումը։
«Հաճախ մարդկանց թվում է, որ իրենք ձեռք են բերում սև հաց, շատերը չեն հասկանում մակնշման վրա եղած «ցորեն ԲՏ» գրությունը։ Իսկ դա նշանակում է, որ հացը պատաստված է բարձր տեսակի ցորենի ալյուրից, հետևաբար մուգ գույնը ստացել են  ներկանյութի օգնությամբ։ Ստացվում է,  դիաբետով հիվանդի համար ձեռք են բերում իբր օգտակար սև հաց,  բայց պարզվում է, որ այն ոչ միայն ցածր կարգի ցորենից չէ, այլև ներկանյութ է պարունակում։ Նաև այս պատճառով է, որ ոլորտը լուրջ բարեփոխումների կարիք ունի, ահռելի աշխատանք կա անելու»,-ամփոփում է նա։

Какой хлеб потреблять жителям Армении и в каком количестве? Ответил эксперт
Жители Армении по уровню потребления хлеба успешно конкурируют и иногда даже опережают жителей Турции. Последняя в мире известна как страна с самым высоким уровнем потребления хлеба, ежегодно на долю каждого жителя этой страны приходится в среднем 120 кг хлеба.
По данным Статистического комитета Республики Армения, житель Армении в месяц потребляет 10,5 кг. Если мы подсчитаем годовое потребление, то на одного жителя приходится 126 кг –  больше, чем в Турции.
В беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель департамента оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук (НАН) Армении Давид Пипоян выразил мнение, что не всегда большие объемы потребления хлеба обусловлены социально-экономической ситуацией в данной стране, существуют различные факторы. В качестве примера он отмечает, что в первую тройку лидеров по потреблению хлеба в ЕС входит также Германия, которую нельзя считать бедной страной.
«Для объемов потребления хлеба важны также демографические и культурные проблемы. Например, если мы возьмем Болгарию, Румынию, то они, да, страны с самыми низкими в ЕС доходами, но на следующей позиции находится Германия, у которой нет проблем с низкими доходами», – говорит эксперт.
Департамент оценки риска пищевых цепей Центра эколого-ноосферных исследований Национальной академии наук, которым руководит Пипоян, провел собственное исследование касательно потребления хлеба в Ереване. Он реализуется с использованием метода личного потребления, когда респондентов спрашивают, откуда и какой вид хлеба они покупают, с какой частотой его используют.
«Да, нас считают народом, любящим и потребляющим много хлеба. Согласно нашим исследованиям, один житель Еревана потребляет 9,3 кг хлеба в месяц, то есть около 310 г хлеба в день. К сожалению, большинство респондентов отдают предпочтение белому хлебу, изготовленному из высших сортов муки, и лавашу. Цельнозерновой хлеб имеет меньшее распространение,  процент его потребления небольшой», – говорит эксперт.
Исследование показало, что есть группы населения, которые используют 12-15 кг хлеба в месяц, что составляет около 400 г в день. Мало тех, у кого потребление хлеба составляет 4,5-6 кг.
Отвечая на вопрос, «какой хлеб потреблять?», эксперт вспоминает известную басню Эзопа, согласно которой язык – это самая лучшая и самая худшая вещь на свете, в зависимости от того, кто им владеет.
«Здесь уже важно, какой хлеб мы потребляем, в каком количестве потребляем, важны также наличие и содержание соли, дрожжей, улучшителей в хлебе», – пояснил эксперт.
Сейчас по всему миру проводятся серьезные исследования и проводятся обсуждения касательно того, что лучше: содержащий дрожжи заводской хлеб, артезианский или ремесленный хлеб, который изготавливается с закваской, путем естественного брожения, не содержит искусственных дрожжей.
«Накануне в Италии я принимал участие в конференции, во время которой было отмечено, что производство заводского хлеба уступает свою роль и позицию: ремесленный хлеб, производимый малыми фермерскими хозяйствами, на рынке составляет 30%, что является серьезным достижением», – отмечает Пипоян.
Он подчеркивает, весьма важно, из чего изготовлен хлеб: из белой пшеницы, цельного зерна, гречихи, полбы, или из чего-то другого.
«Цельнозерновой хлеб не оставляет на организм такого воздействия и последствий, как это происходит в случае с пшеничной мукой высшего сорта. Изготовленный из пшеничной муки высшего сорта хлеб выше по своей калорийности, нежели цельнозерновой хлеб, кроме этого, в случае потребления цельнозернового хлеба пищеварение улучшается.
К примеру, для больных сахарным диабетом цельнозерновой хлеб полезнее, имеет сравнительно низкий гликемический индекс, содержит нерастворимую клетчатку, которая оставляет положительное воздействие на пищеварение и для урегулирования работы желудочно-кишечного тракта. Но, к сожалению, мы – армяне любим хлеб с высоким содержанием соли, что приводит к тяжелым последствиям», – перечисляет он, в то же время советует, заменить хлеб на лаваш.
С учетом вышесказанного, в случае сбалансированного и полноценного питания, по словам эксперта, ежедневно можно потреблять около 150-200 граммов цельнозернового хлеба.
Кстати, Пипоян подчеркивает, не стоит обманываться на продаваемый на армянском рынке хлеб темного цвета, это вовсе не означает, что хлеб изготовлен из муки низшего сорта. Нужно внимательно читать состав.
«Зачастую людям кажется, что они покупают черный хлеб, многие не понимают надпись на этикетке “пшеница высшего сорта”. Это означает, что хлеб содержит из пшеничной муки высшего сорта, следовательно, темный цвет получился благодаря красителям. Получается, больные сахарным диабетом покупают якобы полезный черный хлеб, но выходит, что он изготовлен не только не из низшего сорта пшеницы, но и содержит красители. Именно по этой причине данная сфера нуждается в серьезных реформах, налицо необходимость в проведении огромной работы», – резюмировал он.