Խաչատրյանի մրցույթի բացման համերգին ելույթ կունենան դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը և Խաչատրյանի անվան եռյակը
20:21 04/06/2019
Հունիսի 6-ին Խաչատրյանի 15-րդ միջազգային մրցույթի բացման հանդիսավոր արարողությանը Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի հետ ելույթ կունենա ՀՀ վաստակավոր արտիստ, դաշնակահար Հայկ Մելիքյանը՝ կատարելով Խաչատրյանի Դաշնամուրի կոնցերտը։
Կազմակերպիչների փոխանցմամբ, համերգային ծրագրում կհնչեն նաև Սպարտակի և Ֆրիգիայի ադաջոն «Սպարտակ» բալետից, Գեորգս Պելեցիսի դաշնամուրային տրիոյի և նվագախմբի համար գրված Բագատելը՝ նվագախմբի և Խաչատրյանի անվան եռյակի կատարմամբ։
Խաչատրյանական հոբելյանական մրցույթի բացման արարողությանը կներկայացվեն մրցույթի մասնակիցները, ժյուրիի անդամները։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի 15-րդ միջազգային մրցույթն այս տարի կայանալու է դաշնամուր մասնագիտությամբ։ Մրցույթի առաջին փուլին մասնակցելու իրավունք է ստացել   աշխարհի 12 երկրի 30 դաշնակահար, որոնք ներկայացնում են Հայաստանը, ԱՄՆ-ն, Կանադան, Ֆրանսիան, Իտալիան, Ճապոնիան, Չինաստանը, Հարավային Կորեան, Թաիլանդը, ՌԴ-ն, Ղազախստանը, Ուկրաինան։
Խաչատրյանի միջազգային մրցույթը Միջազգային երաժշտական մրցույթների համաշխարհային ֆեդերացիայի (World Federation of International Music Competitions) անդամ է։ Մրցույթն անցկացվում է ՀՀ նախագահի տիկին Նունե Սարգսյանի հովանու ներքո, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության, «Արամ Խաչատրյան-մրցույթ» մշակութային հիմնադրամի համատեղ ջանքերի շնորհիվ։ Մրցույթի գործընկերն է ԱՊՀ հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամը:

Famous pianist Hayk Melikyan to perform at opening of 15th Khachaturian Competition
Renowned Armenian pianist Hayk Melikyan with perform with the Armenian State Symphony Orchestra and Khachaturian Trio at the opening of the 15th Khachaturian International Competition in Yerevan on June 6.
The concert program features Adagio Spartacus and Phrygia from "Spartacus" Ballet by Aram Khachaturian and Georgs Pelecis' 'Bagatelle for Piano Trio and Orchestra 10'.
This year's competition will be specialized in piano. The participants represent Armenia, the United States, Canada, France, Italy, Japan, China, South Korea, Thailand, Russia, Kazakhstan and Ukraine, "Aram Khachaturian Competition” Cultural Foundation reports.
As reported earlier, the jury of the 15th Khachaturian International Competition will be chaired by famous pianist and conductor Vag Papian.
Khachaturian International Competition is a member of the World Federation of International Music Competitions (WFIMC). The competition is being implemented thanks to joint efforts of the Armenian Ministry of Culture, “Aram Khachaturian-Competition” Cultural Foundation and the Intergovernmental Foundation for Educational, Scientific and Cultural Cooperation of the CIS (IFESCCO).