Միլանում մեկնարկել է Ադրբեջանի «Խավիարային դիվանագիտության» մեջ ներառված Լուկա Վոլոնտեի դատավարությունը
Մայիսի 3-ին Միլանում մեկնարկել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում ԵԺԿ խմբակցության նախկին ղեկավար, հանձնաժողովի նախկին նախագահ, իտալացի պատգամավոր Լուկա Վոլոնտեի դատավարությունը։ Վոլոնտեն մեղադրվում է Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից խոշոր կաշառք ստանալու մեջ, որով նաև կաշառում էր ԵԽԽՎ այլ պատգամավորների՝ հօգուտ Ադրբեջանի բանաձևերի քվեարկելու ու ելույթների ունենալու դիմաց։ Այս մասին գրում է Turan-ը։
Նշվում է, որ դատավարությանը մասնակցում է նաև ԵՄ-ում, այնուհետ ԵԽ-ում Ադրբեջանի նախկին ներկայացուցիչ Արիֆ Մամադովը, ով հեռացվել է պաշտոնից ու բարձրաձայնում է Ադրբեջանի կողմից ԵՄ, ԵԽ պաշտոնյաներին կաշառելու մասին։
Անվտանգության նպատակներով դատարանի ու անձամբ Վոլոնտեի համար անվտանգության աննախադեպ միջոցներ են ձեռնարկվում։
Հիշեցնենք, որ Լուկա Վոլոնտեն ներառված է Ադրբեջանի «Խավիարային դիվանագիտության» մեջ։ Նա մեղադրվում է Ադրբեջանից 2,3մլն եվրո կաշառք ստանալու մեջ։ Այդ գումարով նա նաև կաշառել էր ԵԽԽՎ պատգամավորներին՝ 2013թ․-ի հունվարին Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների վերաբերյալ Շտրասերի զեկույցի տապալման համար։

Trial of former Italian lawmaker Involved in Azerbaijani “Caviar Diplomacy” started in Milan
The trial of the former Chairman of the Parliamentary Committee on Legal Affairs and Human Rights of the Council of Europe, Luca Volonte, has started  at the Palace of Justice in Milan, Turan news agency reported,  reminding the former Italian lawmaker is accused of receiving large bribes from the Azerbaijani authorities in order to bribe other PACE deputies.
Citing own sources, the agency writes that the former head of Azerbaijan’s representation in the EU, Permanent Representative to the Council of Europe Arif Mammadov takes part in the trial as an expert from the prosecution.
For security purposes, it is provided with enhanced protection from the Italian law enforcement agencies. In general, unprecedented security measures have been taken around the court and, in particular, Volonte himself.
The Italian deputy Luca Volonte is the person involved in the international "caviar diplomacy" scandal, according to the investigation of the international NGO European Stability Initiative. He is accused of receiving 2.3 million euros from Azerbaijan, which was spent on bribing a number of PACE deputies to fail the report on political prisoners in Azerbaijan in January 2013.