«Փաստ». Դատաիրավական համակարգում ստեղծված աղմուկը փոթորիկ է մի բաժակ ջրում
«Փաստ» թերթը գրում է. «Դատավորների և ընդհանրապես իրավական համակարգում ընթացող գործընթացների առումով հետաքրքիր երևույթներ են կատարվում:
«Փաստ» թերթի աղբյուրի փոխանցմամբ, իշխանությունները լուրջ պարադիգմայի առաջ են կանգնել, երբ պարզել են, որ, այսպես կոչված, ներքին «վեթինգի» և որոշակի ուսումնասիրությունների արդյունքում արդեն որոշակի ինֆորմացիա կա, որ ՀՀ-ում գործող մոտ 250 դատավորներից ընդամենը 15-20 դատավորի հետ կապված լուրջ թերացումներ ու բացթողումներ կան, իսկ մնացած 230 դատավորները ոչ միայն իրենց գործի իսկական գիտակներ են, այլև առանձնապես «դոսյեներ» չկան նրանց վրա:
Փաստորեն ստացվում է, որ դատաիրավական համակարգում ստեղծված համապետական աղմուկն ընդամենը փոթորիկ է մի բաժակ ջրում՝ առավելապես հիմնազուրկ, ասել է թե՝ դատավորների մոտ 80 տոկոսի հետ կապված որևէ խնդիր չկա, և նրանք, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակեն պաշտոնավարել, եթե արհեստական հիմքեր և ճնշումներ չիրականացվեն նրանց նկատմամբ, ինչը, ի դեպ, երեկ բացառեց վարչապետը՝ նշելով, թե իրեն խամաճիկային դատարան պետք չէ»:

«Паст»: Созданная в судебно-правовой системе шумиха – лишь буря в стакане воды
Газета «Паст» пишет, что в контексте развитий в судебной и, в целом, правовой системе отмечаются довольно интересные явления.
Как передают источники издания, власти оказались перед серьезной дилеммой, когда в результате внутреннего «веттинга» и определенных изучений выяснили, что серьезные упущения и недостатки есть только у 15-20 судей из действующих в Армении порядка 250 судей. Остальные 230 судей не только настоящие профессионалы своего дела, но на них нет и никаких «досье».
«Фактически получается, что созданная в судебно-правовой системе шумиха республиканского масштаба – всего лишь буря в стакане воды, преимущественно безосновательная. Таким образом, с порядка 80% судей нет никаких проблем и они, по всей видимости, продолжат работать, если на них не будет оказываться серьезное давление, не будут создаваться искусственные основания, что вчера, кстати, уже исключил премьер-министр, отметив, что ему не нужен марионеточный суд», - пишет газета.