Անընդունելի եմ համարում դավադրական պահելաձևն առհասարակ. Բակո Սահակյան
«Եթե կան կասկածներ, անվստահություն կարևոր եմ համարում փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում քննարկումները»,- այս մասին «Արցախպրես» լրատվական գործակալությանը և «Ազատ Արցախ» թերթի տված հարցազրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը՝ անդրադառնալով այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում «դավադիր ուժերի» հետ կապված ՀՀ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը:
Հարց. Պարո՛ն Նախագահ, այսօր Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում նշել է, որ նախորդ իշխանությունների ժամանակ Արցախի ղեկավարությունը տեղյակ չի եղել բանակցային գործընթացի մանրամասներին: Արդյո՞ք պաշտոնական Ստեփանակերտը տեղյակ չէր այդ մանրամասներին:
Բակո Սահակյան. Գիտեք, երբ Նիկոլ Փաշինյանն ստանձնեց Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնը, բանակցային գործընթացն այն առաջնային հարցերից էր, որոնց շուրջ քննարկումներ են եղել մեր միջեւ: Դրանք ես կարող եմ որակել որպես ազնիվ եւ սկզբունքային, ինչի մասին բազմիցս հրապարակայնորեն հայտարարել եմ:
Վերջերս Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետը տրամադրել է մեզ որոշ փաստաթղթեր բանակցային գործընթացի մասին: Մենք էլ մեր հերթին Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետին ենք փոխանցել բանակցային գործընթացին առնչվող մեզ մոտ առկա փաստաթղթերի փաթեթը:
Առհասարակ, և  հիմա, և նախկինում Ադրբեջանի հետ բանակցություններից առաջ և դրանցից հետո Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները տեղյակ էին պահում Արցախի ղեկավարությանը քննարկվող հարցերի եւ վերջին զարգացումների մասին:
Ընդհանրապես, ուզում եմ ընդգծել, որ շահարկումներ թույլ չտալու լավագույն և գուցե միակ հնարավորությունը բանակցությունների լիարժեք ձևաչափի վերականգնումն է՝ Արցախի անմիջական մասնակցությամբ:
Հարց. Վարչապետ Փաշինյանը նաև հայտարարել է, որ կան որոշ դավադիրներ և Արցախի իշխանության ներկայացուցիչներ, որոնք իրենց օգնականներին հորդորում են ֆեյսբուքում գրառումներ կատարել, թե Փաշինյանը հողեր է ծախում: Ի՞նչ կասեք սրա մասին:
Բակո Սահակյան. Նմանատիպ հարցեր ինձ արդեն ուղղել են, մասնավորապես՝ ս.թ. մայիսի 20-ին ՀՀ Ազգային ժողովի «Իմ քայլը» խմբակցության անդամների ու լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ: Ես ասել եմ, որ եթե կան դավադիրներ, նրանք պատժվելու են, և եթե որեւէ մեկին հայտնի են կոնկրետ անձինք և նրանց դավադրության ապացուցված փաստեր, ապա թող մեզ տեղեկացնեն, և մենք համապատասխան քայլեր կձեռնարկենք:
Մեր ամենակարևոր ձեռքբերումներից մեկը մեր միասնականությունն է, և անթույլատրելի եմ համարում այն խարխլելուն ուղղված ցանկացած քայլ՝ լինի դա Արցախում, Հայաստանում, թե Սփյուռքում: Անընդունելի եմ համարում դավադրական պահելաձևն առհասարակ: Եթե կան կասկածներ, անվստահություն այս կամ այն երևույթի, անձի կամ պաշտոնյայի նկատմամբ, կարևոր եմ համարում այդ բոլոր հարցերի շուրջ փոխադարձ հարգանքի մթնոլորտում քննարկումների և ընդհանուր հայտարարի գալու անհրաժեշտությունը: Մենք ունենք մեկ հայրենիք, և  բոլորիս պարտքն է անել ամեն ինչ նրա միասնականությունը պահպանելու համար:

Президент Арцаха: Считаю недопустимым заговорщическое поведение в целом
Если есть сомнения, недоверие, считаю важными обсуждения в атмосфере взаимного уважения, заявил президент Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Бако Саакян в интервью «Арцахпресс», коснувшись заявлений, сделанных премьер-министром Армении Николом Пашиняном на брифинге 5 июня.
Интервью приводим ниже:
– Г-н президент, 5 июня премьер-министр Армении Никол Пашинян на брифинге заявил, что при прежних властях руководство Арцаха не было в курсе о деталях переговорного процесса. Действительно ли официальный Степанакерт не был в курсе этих подробностей?
– Знаете, когда Никол Пашинян вступил в должность премьер-министра Армении, переговорный процесс был одним из первоочередных вопросов, вокруг которых между нами состоялись обсуждения. Их я могу охарактеризовать как честные и принципиальные, о чем я неоднократно говорил публично.
Недавно премьер-министр Республики Армения предоставил нам некоторые документы по переговорному процессу. Мы, в свою очередь, передали премьер-министру РА имеющийся у нас пакет документов, касающихся переговорного процесса.
Вообще – и сейчас, и прежде – до и после переговоров с Азербайджаном власти Армении информировали руководство Арцаха об обсуждаемых вопросах и последних развитиях.
В целом, хочу подчеркнуть, что для недопущения спекуляций лучшей и, возможно, единственной возможностью является восстановление полноценного формата переговоров – с непосредственным участием Арцаха.
– Премьер Пашинян также заявил, что есть определенные заговорщики и представители властей Арцаха, которые призывают своих помощников публиковать в соцсети Facebook записи о том, якобы Пашинян продает земли. Что Вы скажете об этом?
– Мне уже были адресованы подобные вопросы, в частности, во время встречи с членами фракции «Мой шаг» и журналистами в Национальном Собрании РА 20 мая. Я сказал, что если есть заговорщики, они будут наказаны, и если кому-то известны конкретные лица и доказывающие заговор факты, пусть сообщат нам, и мы предпримем соответствующие шаги.
Одно из важнейших наших достижений – наше единство, и считаю недопустимыми любые шаги, нацеленные на то, чтобы его расшатать – будь то в Арцахе, Армении, или Диаспоре. Считаю недопустимым заговорщическое поведение в целом. Если есть сомнения, недоверие по тем или иным явлениям, к личности или должностному лицу, считаю важным обсудить все эти вопросы в атмосфере взаимного уважения и прийти к общему знаменателю. У нас одна родина, и наш общий долг–  сделать все для сохранения ее единства.