Մալխաս Ամոյանը՝ Եվրոպայի երիտասարդական չեմպիոն
Իսպանիայի Պոնտևեդրա քաղաքում ավարտին մոտեցող հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Եվրոպայի երիտասարդական առաջնության վերջին օրը Հայաստանի ներկայացուցիչները նվաճել են մեկական ոսկե, արծաթե և բրոնզե մեդալ:
Մալխաս Ամոյանը (72 կգ) հռչակվել է  Եվրոպայի երիտասարդական չեմպիոն, Հայկ Մելիքյանը (67 կգ) դարձել  արծաթե մեդալակիր, իսկ Սահակ Հովհաննիսյանը (60 կգ) նվաճել է  բրոնզե մեդալ:
«Մալխաս Ամոյանը ոսկե մեդալը վիճարկեց մոլդովացի Միհայ Պետիչի հետ և հաղթեց 2 րոպե 30 վայրկյանում՝ 8:0:
Ամոյանը հունիսի 4-ին մեկնարկել էր որակավորման փուլից և տարել 4 հաղթանակ: Նա ուժեղ էր գտնվել իտալացի (9:0), թուրք (6:1), վրացի (8:4) և ռուս մրցակիցներից (5:4) և դուրս եկել եզրափակիչ:
Հայկ Մելիքյանը եզրափակիչում մրցեց վրացի Գեորգի Շոթաձեի հետ և պարտվեց 0:9 հաշվով:
Մելիքյանը հունիսի 4-ին պայքարը սկսել էր 1/8 եզրափակիչից և, հաղթելով սերբ (8:0), ավստրիացի (14:5) և ռուս (10:1) ըմբիշների, նվաճել էր եզրափակիչի ուղեգիր:
Սահակ Հովհաննիսյանը (60 կգ) բրոնզե մեդալի համար գոտեմարտում 9:0 հաշվով վստահ հաղթանակ տարավ ուկրաինացի Միրոսլավ Սլովիանի նկատմամբ:
Նախօրեին պարտություն կրած Կարեն Խաչատրյանը (82 կգ) հնարավորություն էր ստացել պայքարել բրոնզե մեդալի համար, սակայն հունիսի 5-ին պարտվել է երկրորդ սփոփիչ գոտեմարտում և լքել պայքարը:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 4-ին բրոնզե մեդալակիր էր դարձել Հրաչյա Պողոսյանը (63 կգ):
Հունահռոմեական ըմբշամարտի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականը Եվրոպայի առաջնությանը մեկնել էր 9 ըմբիշով և ելույթն ավարտեց մեկ ոսկե, մեկ արծաթե և 2 բրոնզե մեդալով»,-մանրամասնում են ՀԱՕԿ-ից:

Armenian wrestler Malkhas Amoyan (72 kg won gold on the last day of the Greco-Roman competition of the Junior European Championship coming to an end in Spanish Pontevedra, the National Olympic Committee reported. Malkhas Amoyan fought against Moldavian Mihai Petic and won 8:0 in 2 minutes 30 seconds.
the source reminds that Amoyan had entered the competition from the qualification round and had gained four victories. He had been stronger than Italian (9:0), Turk (6:1), Georgian (8:4) and Russian (5:4) opponents and had reached the final.
Meanwhile wrestler Hayk Melikyan (67 kg) became a silver medalist and Sahak Hovhannisyan (60 kg) won a bronze medal. Hayk Melikyan competed with Georgian Georgi Shotadze in the final and lost 0:9, while Sahak Hovhannisyan (60 kg) had a confident victory 9:0 over Ukrainian Miroslav Sloviani in the fight for bronze.
The Armenia Greco-Roman wrestling junior team had set for the European Championship with 9 wrestlers and ended its performances with one gold, one silver and two bronze medals.