«Չեմ կարծում, թե վարչապետը սկանդալային հայտարարություն արեց, չեմ կիսում այդ միտքը»,- այսօր լրագրողների հետ զրույցում ասաց Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը՝ անդրադառնալով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այն հայտարարությանը՝ թե «Սևազգեստ խմբերին պետք է ծաղկավոր «բաբչկա» կապել և ճանապարհել քաղաքակիրթ կյանք»։
«Եթե ուշադիր լսեիք վարչապետի հայտարարությունը, նա որևէ ցուցում չի տվել հակաիշխանական ելույթներ ունեցող անձանց նկատմամբ որևէ ներազդեցություն ունենալու և հստակ ցուցումը տրվել է և ոստիկանությունն այս երկու օրը, ինչպես նաև ԱԱԾ-ն իր մասով կատարում են համապատասխան աշխատանքներ։ Այլ մեկնաբանություն այս ամենին տալ չեմ կարող»,- նշեց նա։
Լրագրողի հարցին, թե հիմա ինչքան սևազգեստ մարդ տեսնեն, պետք է վնասազերծեն, Վանեցյանը պատասխանեց. «Չեմ կարծում, որ դա տեղին հումոր էր կամ չգիտեմ ինչ էր։ Փորձում են կոնտեքստից դուրս ինչ-որ բաներ ասել, սևազգեստ մարդիկ և այլն, նման բան չկա, իրականում այն ինչ կա, բոլորը շատ լավ հասկանում են»։
Հարցին, թե կարող է բացել շրջանակը, նա արձագանքեց. «Շրջանակը կբացվի, երբ որ կլինեն մարդիկ, որոնք կանեն ինչ-ինչ արարքներ և բերման կենթարկվեն, եթե կլինի հանցակազմ, կհարուցվի քրգործ, դրա մասին անմիջապես բոլորը կտեղեկանան»։
Լրագրողների դիտարկմանը, թե «Ադեկվադ»-ի անդամներն են վերջին շրջանում աչքի ընկնում սև հագուստով ու հակաիշխանական ակցիաներով, արդյոք խոսքը նրանց մասի՞ն էր, Վանեցյանն ասաց. «Ճիշտն ասած չգիտեմ, ում մասին է խոսքը, կլինեն հստակ դեպքեր, կլինեն հստակ գործողություններ իրավապահների կողմից»։

Директор СНБ Армении:  Не думаю, что это уместный юмор
«Не думаю, что премьер-министр сделал скандальное заявление, не разделяю подобное мнение», – заявил в беседе с журналистами директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян, комментируя заявление премьер-министра РА Никола Пашиняна касательно групп людей в черном: «Нужно заняться их локацией, решить вопрос с черной одеждой, завязать им галстук-бабочку в цветочек и проводить в цивилизованную законопослушную жизнь».
«Если бы вы внимательно слушали заявление премьера, то там не содержится указаний о воздействии на лиц, выступающих с антивластными заявлениями. Дано четкое указание, и полиция, а также СНБ по своей части, выполняют соответствующие работы. Больше комментариев предоставить не могу», – отметил он.
На вопрос о том, неужели сейчас придется обезвреживать всех «людей в черном», А. Ванецян ответил: «Не думаю, что это уместный юмор. Премьер четко выразил свою позицию, и не надо в игре словами искать сенсации».
На просьбу журналистов раскрыть скобки, он ответил: «Скобки будут раскрыты, когда появятся люди, которые сделают конкретные правонарушения, и соответственно подвергнуты приводу, возбуждены уголовные дела, тогда общественность сразу будет информирована».
На замечание, что члены инициативной группы «Адеквад» носят черную одежду и выступают с антивластными акциями, идет ли речь о них, на что А. Ванецян ответил: «Честно говоря, не знаю, о ком вы говорите. Будут конкретные случаи – будут конкретные действия правоохранителей».