Փոխնախարարի կարծիքով՝ 200 հազար դրամով հնարավոր է հուղարկավորություն կազմակերպել
«Ասել, որ պետության կողմից քաղաքացու հուղարկավորության համար տրամադրվող 200 հազար դրամը սահմանված է մանրամասն հաշվարկի վրա, իհարկե,  ազնիվ չեմ լինի, բայց այն, որ դրանով որոշակիորեն հնարավոր է թաղման ծախսը լուծել, դա ակնհայտ է»,- խորհրադարանում այսօր 2018թ. բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասաց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Սմբատ Սաիյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Սարգիս Ալեքսանյանի հարցին, թե 200 հազար դրամով հնարավո՞ր է հուղարկավորություն կազմակերպել:
Փոխնախարարի խոսքով՝ կան կազմակերպություններ, որոնք այդ գումարը վերցնում են և կազմակերպում են անձի հուղարկավորությունը. «Կարծում եմ, որ հուղարկավորության նվազագույն ծախսերի համար այդ 200 հազարը խնդիր լուծող գումար է»։
Պատգամավորի հարցի շարունակության, թե այդ գումարը չեն պատրաստվում ավելացնել՝ Սաիյանը պատասխանեց. «Այդ հարցին եկեք անդրադառնանք բյուջեի քննարկման ժամանակ»:

Замминистра считает, что в Армении можно организовать похороны на 200 тысяч драмов
«Нечестно было бы говорить, что предоставляемые государством на организацию церемонии похорон гражданина 200 тысяч драмов установлена на основании подробных расчетов, конечно, но то, что на эти средства в некоторой степени удастся решить вопрос расходов на церемонию похорон, это очевидно», – заявил в Национальном Собрании Армении замминистра труда и социальных вопросов Смбат Саиян во время во время обсуждения исполнения государственного бюджета на 2018 год, отвечая на вопрос депутата от фракции «Просвещенная Армения» Саркиса Алексаняна, возможно ли организовать церемонию похорон за 200 тысяч драмов.
По словам замминистра, есть организации, которые на эти средства организовывают похороны.
«Полагаю, что 200 тысяч драмов – это сумма, рассчитанная на покрытие минимальных затрат на похороны», – пояснил он.
На вопрос депутата о том, планируется ли увеличить данную сумму, Смбат Саиян ответил: «Давайте обратимся к этому вопросу во время обсуждения проекта государственного бюджета».