ԿԲ պաշտոնյա. Դրսից ռիսկեր առկա են
Ֆինանսական համակարգում ռիսկերը, ինչպես նախորդ տարիներին, այնպես էլ 2008-ին ավելի շատ բխել են արտաքին միջավայրից։ Լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին հայտարարեց  ԿԲ ֆինանսական համակարգի կայունության և զարգացման վարչության պետ Անդրանիկ Գրիգորյանը։
«Չնայած 2018-ին Հայաստանում աճել է վարկավորումը, տեղի է ունեցել բանկերի խոշորացում, արտաքին միջավայրից բխող ռիկսերի  որոշակի փոփոխություն, այնուամենայնիվ բանկերի կողմից ռիսկերի կլանման ունակությունը մնացել է բավականին բարձր»,-ասաց ԿԲ պաշտոնյան։
Նրա խոսքով, արտաքին ռիսկերից էր նաև պղնձի գների նվազումը։
Չնայած սրան, Ա. Գրիգորյանը նշեց, որ վերջին զարգացումների արդյունքում Հայաստանի ֆինանսական՝ մասնավորապես բանկային համակարգում եղել է էական աճ։
«Բանկային համակարգում  ռիսկերի էկան կուտակում չի ձևավորվել, չաշխատող ակտիվների տեսակարար կշիռը շարունակել է նվազել»,-ասաց նա։

Представитель ЦБ Армении: Способность банковской системы поглощать риски довольно высока
Риски в финансовой системе, как в прошлые годы, так и в 2018 году, в большей степени исходили из внешнего сектора. Об этом на пресс-конференции заявил начальник управления по стабильности и развитию финансовой системы Центрального банка Армении Андраник Григорян.
«Несмотря на то, что в 2018 году в Армении зафиксирован рост кредитования, произошло также укрупнению банков, некоторое изменение исходящих от внешнего сектора рисков, тем не менее, способность банковской системы поглощать риски остается достаточно высокой», – отметил представитель ЦБ.
По его словам, одним из внешних рисков является также снижение цен на медь.
Несмотря на это, А. Григорян отметил, что в результате последних развитий в финансовой, в частности, в банковской системе Армении зафиксирован существенный рост.
«Заметного формирования рисков в банковской системе не наблюдалось, продолжает снижаться показатель удельного веса неработающих активов», – отметил он.