«Ծիրանի» ռեստորանում  կանցկացվեն պետական վերահսկողության միջոցառումներ
«Ծիրանի» ռեստորանում բազմաթիվ մարդկանց թունավորման պատճառը պարզելու համար Սննդամթերքի անվտանգության պետական տեսչական մարմինը չի հասցրել նմուշառում անել։
Տեսչական մարմնի մամուլի խոսնակ Անուշ Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ թունավորման մասին տեղեկատվությունն իրենց հասել է երեք օր անց՝ հարսանիքը տեղի է ունեցել հունիսի 8-ին, թունավորման մասին տեղեկատվությունը՝ հունիսի 11-ին։
«Սակայն տեսչական մարմնի ղեկավարի հրամանով «Ծիրանի» համալիրում կանցկացվեն պետական վերահսկողության միջոցառումներ»,-Panorama.am-ին ասաց Անուշ Հարությունյանը։
Առողջապահության նախարարությունից հայտնել էին՝  հունիսի 11-ին առողջապահության նախարարություն ահազանգ է ստացվել, որ աղիքային վարակներին բնորոշ գանգատներով 4 քաղաքացի դիմել է «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոց:
Անմիջապես ձեռնարկված աշխատանքների արդյունքում պարզվել է, որ հիվանդները մասնակցել են ընդհանուր միջոցառման: Հիվանդներից վերցվել են կենսանմուշներ լաբորատոր  հետազոտությունների համար:
Վարակի աղբյուրի հայտնաբերման, ինչպես նաև պատճառահետևանքային կապը բացահայտելու նպատակով` ձեռնարկվել են համապատասխան միջոցառումներ:
Այդ թվում միջոցառմանը մասնակցած 300-ից ավելի քաղաքացիների հետ անհատական կապ է  հաստատվում:
«Աշխատանքները շարունակվում են, արդյունքների մասին լրացուցիչ կտեղեկացնենք»,-նշում են նախարարությունից։

В ресторане «Цирани» в Армении будут проведены проверки из-за массового отравления
Инспекционный орган продовольственной безопасности Армении не успел взять образцы с целью выяснения причин отравления многочисленных посетителей ресторана «Цирани».
Пресс-секретарь Инспекционного органа продовольственной безопасности Ануш Арутюнян сообщила, что новость об отравлении поступила к ним спустя трое суток после отравления: свадьба состоялась 8 июня, сведения об отравлении посетителей – 11 июня.
«Однако указом руководителя Инспекционного органа в ресторанном комплексе “Цирани” будут проведены меры государственного надзора», – заявила в беседе с корреспондентом Panorama.am Ануш Арутюнян.
Из министерства здравоохранения же сообщили, что 11 июня в министерство здравоохранения поступило сообщение о том, что в инфекционную больницу «Норка» обратились 4 гражданина с симптомами кишечной инфекции.
В результате предпринятых неотложных мероприятий выяснилось, что пациенты приняли участие в совместном мероприятии. У пациентов были взяты биопробы для проведения лабораторной экспертизы.
Отмечается, предприняты соответствующие мероприятия для обнаружения источника заражения, в том числе выявления причинно-следственных связей.
В том числе устанавливается прямая связь со свыше 300 гражданами, которые приняли участие в данном совместном мероприятии.