Տնտեսությունը զարգացնելու մոդելը կա, վարչապետի արձագանքը՝ չկա
ՀՀ վիճակագրական կոմիտեն հրապարակել է 2019 թվականի առաջին եռամսյակում իրական հատվածում կատարված օտարերկրյա ներդրումների զուտ հոսքերի ծավալներն ըստ երկրների: Չնայած իշխանության ներկայացուցիչները պարբերաբար բարձրաձայնում են ներդրումների մասին, սակայն վիճակագրությունը ցույց է  տալիս, որ ամեն ինչ այդքան էլ ոգևորիչ չէ։
Այսպես, ըստ պաշտոնական վիճակագրության, այս տարվա հունվար-մարտին Հայաստանի տնտեսության մեջ կատարված օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքերը կազմել են 3 մլրդ 713.1 մլն դրամ, մինչդեռ 2018 թ-ի առաջին եռամսյակում դրանք կազմել են 40,7 մլրդ դրամ, այսինքն՝ ուղղակի ներդրումների զուտ հոսքն այս տարի կրճատվել է շուրջ 37 մլրդ դրամով։
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար, տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը ասաց, որ ներդրումներ ներգրավելու համար տնտեսական քաղաքականությունը պետք է լինի ավելի պրոակտիվ:
Տնտեսագետի խոսքով՝  թեև օտարերկրյա ներդրումները կարևոր են, բայց առաջին հերթին պետք է խթանել ներքին ներդրումները:
Անդրադառնալով ներդրումային ծրագրերին՝ Թաթուլ Մանասերյանն ասաց, որ միգուցե դրանք կան, բայց լայն հանրությանը հայտնի չեն:
«Որպես տնտեսագետ՝  ինձ չի բավարարում այն քայլերը, որոնք արվում են տնտեսության աշխուժացման ուղղությամբ: Իշխանությունը խոսում է տնտեսական հեղափոխության մասին, որը թեև ողջունելի է, բայց հեղափոխական  քայլերից առաջ գոնե աշխուժացման քայլեր են պետք, որոնք պարզապես այս պահին չկան»,- ասաց տնտեսագետը:
Ըստ նրա՝ տարբեր համաժողովների ժամանակ բարձրաստիճան այրերը խոսում են  ծրագրերի, երկիրը զարգացնելու մասին, բայց դրանց պետք է հետևեն քայլեր, որոնք առայժմ նկատելի չեն:
Թաթուլ Մանասերյանը հիշեցրեց ապրիլին ԵՊՀ-ում վարչապետի հետ տեղի ունեցած հանդիպումը, որի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը նշել էր՝ տնտեսական մոդելը ստացել է ժողովրդի վստահության քվեն, և այժմ տնտեսագիտական հանրությունը պետք է առաջարկներ ներկայացնի, թե ինչպես պետք է այդ մոդելը կյանքի կոչվի:
Այսպիսով, նա ակնկալել էր տնտեսագետների աջակցությունը, այսինքն՝ տնտեսագիտական հանրությունը առաջարկներ ներկայացնի կառավարությանը:
Թաթուլ Մանասերյանը նշեց, որ վարչապետի հանդիպումից հետո տնտեսագետները սկսել են աշխատել այդ մոդելի վրա, և մեկ  շաբաթ անց արդեն առաջարկները պատրաստ են եղել, սակայն երբ փորձել են տնտեսությունը զարգացնելու մոդելը ներկայացնել վարչապետին, հանդիպել են խոչընդոտների:
«Կառավարությունը առաջարկներ էր ակնկալում տնտեսագետներից,  դրանք մշակվել են, տեղեկացրել ենք կառավարությանը, բայց պետք է ցավով արձանագրեմ, որ արդեն 1,5 ամիս է անցել,  իսկ կառավարությունից որևէ արձագանք չենք ստացել: Վարչապետի աշխատակազմը շատ բարեհամբույր է, բայց մեր զանգերը տեղ չեն հասցնում: Այդ մշակված մեխանիզմն անձամբ ներկայացրել եմ էկոնոմիկայի և կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարներին:  Նպատակը մեկն էր՝  ստանալ վերամշակելու, շտկելու ուղղությամբ դիտարկումներ, որոնք հաշվի առնելուց հետո գործնական կիրառության մեջ կմտցնեին: Շնորհակալ եմ, որ նրանց կողմից այն ուշադրության արժանացավ, բայց կառավարությունում, հենց վարչապետի շուրջը, կարծես թե, բետոնե պատ կա, քանի որ նրան չեն հասնում անհրաժեշտ առաջարկները»,- ասաց Թաթուլ Մանասերյանը:
Տնտեսագետը թեև չի ցանկանում դա որակել որպես սաբոտաժ, բայց դե ֆակտո, ըստ նրա,  սաբոտաժ է ստացվում. «Եթե տեսնում ես, որ վարչապետը բարձր տոնով ասում է՝  այս կամ այն գործը պետք է անել , ուզում ես օգնել, չէ՞ որ սա իմ երկիրն է, ի վերջո չեմ կարող անհաղորդ նստել և չարախնդալ, որ մի բան չի ստացվում: Իմ երկիրն է, իմ երկրի կառավարությունն է, և ուզում եմ ինձնից կախված որևէ բան անել, և ոչ միայն ես, նաև իմ գործընկերները: Բայց եթե դա տեղ չի հասնում, ապա ի՞նչ անել»:
Ըստ Թաթուլ Մանասերյանի՝ ստեղծված իրավիճակը պայմանավորված է նաև նրանով, որ գիտության համակարգի կարևոր կառույցներում աշխատում են հետագիծ չունեցող ոչ բանիմաց մարդիկ: Դրանք նախարարությունների կառուցվածքում գործող հիմնարկների անպատասխանատու, երբեմն օրինազանց ղեկավարներն են:
«Հիմա ուզում եմ հարց տալ՝ ովքե՞ր են հակահեղափոխականները, այն մարդիկ, որոնք վարչապետի կողմից նշանակված կառույցներում խայտառակ ձևով ձախողում են իրենց վստահված ոլորտները, թե՞ նրանք, որոնք բարձրաձայնում են այդ ձախողումների մասին: Մեկ տարի համբերատար սպասել ենք, էլի կսպասենք, եթե հարկավոր է, բայց հիմա ինչ անենք, թողնենք, որ մեր երկիրը ձեռքներիցս գնա՞, ոլորտ առ ոլորտ սպանեն, երիտասարդները, միջին տարիքի գործունյա մարդիկ հեռանա՞ն երկրից: Այս պահին դեռ չեմ ուզում անուններ տալ, բայց եթե մտահոգ է կառավարությունը, մեկի տեղը մի քանի անուն կարող եմ տալ, եթե դա կօգնի:  Սրանք մարդիկ են, որոնք նստած են բավական պատասխանատու կառույցներում և անգործության են մատնված: Ուղղակի չեք պատկերացնում, թե ինչ վնաս են տալիս: Ուզում եմ, որ այս հարցերին լուծում տրվի, ուզում եմ հետևողական լինեն և լրջորեն մոտենան խնդիրներին»,- ասաց Թաթուլ Մանասերյանը:

Модель развития экономики Армении есть, отклика премьера – нет
Статистический комитет Республики Армения опубликовал чистые потоки иностранных инвестиций в реальный сектор экономики Армении за первый квартал 2019 года – по странам. Хотя представители власти периодически говорят об инвестициях, однако статистика показывает, что все не так уж и воодушевляюще.
Так, согласно официальной статистике, чистые потоки прямых иностранных инвестиций в экономику Армении в январе-марте 2019 года года составили 3 млрд 713,1 млн драмов, тогда как в первом квартале 2018 года они составили 40,7 млрд драмов, то есть данный показатель в этом году сократился примерно на 37 млрд драмов.
В беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель исследовательского центра «Альтернатива», экономист Татул Манасерян сказал, что для привлечения инвестиций экономическая политика должна быть более проактивной.
По словам экономиста, хотя иностранные инвестиции и важны, но, прежде всего, необходимо стимулировать внутренние инвестиции.
Касаясь инвестиционных программ, Татул Манасерян сказал, что, возможно, они есть, но не известны широкой общественности.
«Как экономист, я не удовлетворен шагами, которые предпринимаются в направлении оживления экономики. Власти говорят об экономической революции, что, хотя и достойно приветствия, однако до революционных шагов нужны хотя бы шаги по оживлению, чего на данный момент просто нет», – сказал экономист.
По его словам, на разных конференциях высокопоставленные должностные лица говорят о программах, развитии страны, но за всем этим должны последовать шаги, которые пока не заметны.
Татул Манасерян напомнил о встрече с премьер-министром Армении в Ереванском государственном университете (ЕГУ) в апреле, в ходе которой Никол Пашинян отметил, что экономическая модель получила вотум доверия населения, и теперь экономическое сообщество должно представить предложения о том, как реализовать эту модель.
Таким образом, он рассчитывал на поддержку экономистов, то есть – чтобы экономическое сообщество представило предложения правительству.
Татул Манасерян отметил, что после встречи с премьер-министром экономисты начали работать над этой моделью, а через неделю предложения уже были готовы, но когда они попытались представить модель развития экономики премьер-министру, то столкнулись с препятствиями.
«Правительство ожидало предложений от экономистов, они были разработаны, мы сообщили правительству, но я должен с сожалением констатировать, что прошло уже 1,5 месяца, но мы не получили никакого отклика из правительства. Аппарат премьер-министра очень дружелюбен, но наши звонки не доносят до назначения.
Я лично представил этот разработанный механизм министрам экономики и образования, науки, культуры и спорта. Была одна цель: получить замечания для доработки, коррекции, после принятия во внимание этого можно было внедрить для практического применения.
Я благодарен, что он удостоился их внимания, но в правительстве, как раз вокруг премьер-министра, похоже, есть бетонная стена, поскольку до него не доходят необходимые предложения», – сказал Татул Манасерян.
Экономист хотя и не хочет квалифицировать это как саботаж, но де-факто, по его словам, получается саботаж. «Если видишь, что премьер-министр высоким тоном говорит – то или иное дело нужно сделать, хочется помочь, это же моя страна, в конце концов, я не могу оставаться безучастным и злорадствовать, что ничего не получается. Это моя страна, это правительство моей страны, и я хочу сделать все от себя зависящее, и не только от меня, но и мои коллеги. Но если это не доходит до адресата, то что делать?» – сказал он.
По словам Татула Манасеряна, сложившаяся ситуация также обусловлена тем, что в важных структурах научной системы работают незнающие люди. Это безответственные, порой нарушающие закон главы учреждений, действующих в структуре министерств.
«Теперь я хочу задать вопрос: кто такие контрреволюционеры? Это люди, которые назначены премьер-министром в тех или иных структурах и позорным образом проваливают доверенные им сферы, или те, кто привлекает внимание к этим провалам?
Мы терпеливо ждали год, будем ждать еще, если это нужно, но что нам теперь делать? Допустить, чтобы страна потерпела крах, чтобы разрушали сферу за сферой, а молодежь, люди среднего возраста покинули страну? На данный момент я пока не хочу называть имен, но если правительство обеспокоено этим, я могу назвать несколько имен вместо одного, если это поможет.
Это люди, которые сидят в довольно ответственных структурах и бездействуют. Вы просто не представляете, какой ущерб они наносят. Я хочу, чтобы эти вопросы получили решение, чтобы была проявлена последовательность и серьезно подходили к проблемам», – сказал Татул Манасерян.