Կոկորդիլոսը  չունի ստամոքս, ունի քարաճիկ, պատկերացնո՞ւմ եք. Գարիկ Սարգսյան
Կոկորդիլոսաբուծարանի կառուցման գործընթացն ընթացքի մեջ է։ Այս մասին այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արարատի մարզպետ Գարիկ Սարգսյանը՝ հավելելով, որ պայմանավորվածություն ունեն՝ ամեն ինչ անելու են, որ չխոչընդոտեն ներդրումներին։
Հարցին, թե արդյոք բարձրացված աղմուկից հետո ներդրողը փոշմանել է, մարզպետը վստահեցրեց, որ չի փոշմանել, հակառակը, ավելի պատրաստակամ է դարձե. «Ես սնահավատ չեմ, բայց այդ ծրագրին «աչք տվող» կարող է լինել՝ բնապահպանական ինչ-որ խնդիր բարձրացնողները»:
Դիտարկմանը՝ միգուցե «աչքով են տվել», որ ձգձգվում է կոկորդիլոսաբուծարանի կառուցման գործընթացը, Գարիկ Սարգսյանն ասաց, որ կան ընթացակարգեր, որոնք պետք է անցնել։
«Մի քանի բաղադրիչների մասին է խոսքը, պարզապես ծրագիրը հայտնի է որպես «կոկորդիլոսաբուծարան», բայց դա էկոայգի է լինելու, որտեղ լինելու է ալիքային լողավազան, հեծանվահրապարակ, մանկական հրապարակ, արագ սննդի կետեր, ռեստորաններ և այլն»,- նշեց նա:
Լրագրողները նաև հետաքրքրվեցին, թե ի վերջո մաքսայինի հետ խնդիրը լուծվե՞ց, թե կոկորդիլոսի ձուն ինչ ձվի տակ պետք է ներմուծվի՝ թռչնի՞ ձվի, թե՞ կենդանու, Գարիկ Սարգսյանը պատասխանեց. «Դուք փորձում եք այնպես մեկնաբանել, թե մենք չենք կարողանում տարանջատել թռչնի ձուն այլ կենդանու ձվից: Իմ խոսքի մեջ եղել է հետևյալը՝  քանի որ մենք չունենք մաքսային կոդ, որով ներմուծվում է  ցանկացած ապրանք Հայաստան, այսինքն՝ կոկորդիլոսի ձվի ներկրման համար չունենք մաքսային կոդ, դա ներմուծվում է թռչնի ձվի անվան տակ, բայց կոկորդիլոսի ձու է, սա է եղել ամբողջ պատմությունը»:
Դիտարկմանը, թե կոկորդիլոսի թռչուն լինելու մասին գրառումներ ֆեյսբուքյան իր էջում արել է հենց մարզպետը, նա կատակով արձագանքեց․ «Հարցն այն է եղել, թե կոկորդիլոսների նախնիներն ավելի շատ կենդանիների որ խմբին են պատկանել։ Հիմա ես ավելի շատ կենդանիների ուսումնասիրման մասնագետ եմ դարձել:  Կոկորդիլոսն իր կառուցվածքով, իր օրգան համակարգով մոտ է թռչուններին, չունի ստամոքս, ունի քարաճիկ, պատկերացնո՞ւմ եք: Ինչ-որ ժամանակ նրանք նույնիսկ թռչել են»։

У крокодилов нет желудка, а когда-то они даже летали. Уроки анатомии от губернатора Арарата
Строительство фермы по разведению крокодилов находится в процессе, заявил сегодня в беседе с журналистами в Национальном Собрании Армении губернатор Араратской области Гарик Саркисян, добавив: достигнута договоренность, будет сделано все, чтобы не препятствовать инвестициям.
На вопрос, не пожалел ли инвестор после поднятой шумихи, губернатор заверил, что не пожалел, а наоборот – готовность повысилась. «Я не суеверен, но эту программу "могут сглазить" – поднимающие какие-то экологические проблемы», – сказал он.
На замечание, что, возможно, «сглазили», раз уж процесс строительства фермы по разведению крокодилов затягивается, Гарик Саркисян сказал: есть процедуры, через которые нужно пройти.
«Речь о нескольких компонентах. Программа известна просто как "ферма по разведению крокодилов", но это будет экопарк, где будут бассейн, велосипедная площадка, детская площадка, пункты быстрого питания, рестораны и прочее», – отметил он.
Журналисты спросили также, решилась ли проблема на таможне, связанная с тем, под видом каких яиц импортировать яйца крокодила – птицы или пресмыкающихся? Гарик Саркисян ответил: «Вы пытаетесь интерпретировать так, якобы мы не можем различить птичьи яйца от яиц других животных. Мои слова заключались в следующем: любой товар импортируется в Армению по таможенному коду, поскольку у нас нет специального таможенного кода для крокодильих яиц, они импортируются под наименованием птичьих яиц. Вот и вся история».
Что касается замечания о своей записи в соцсети Facebook о том, что крокодил – птица, Гарик Саркисян ответил на него шуткой: «Вопрос заключался в том, к какой группе больше принадлежали предки крокодилов. Сейчас я стал больше специалистом по изучению животных. Крокодилы по своему строению ближе к птицам, у них вместо желудка – птичий желудок. Представляете? В какое-то время они даже летали».