Թուրքական ուսումնասիրությունների ինստիտուտը փակվելու է 2020 թվականին. լավ ազատվեցինք. Սասունյան
Թուրքական ուսումնասիրությունների ինստիտուտը (ԹՈԻԻ) շահույթ չհետապնդող կազմակերպություն է, որը հիմնադրվել է 1983 թ․ Վաշինգտոնում՝ Թուրքիայի կառավարության կողմից 3 միլիոն դոլարի նվիրատվությամբ։ 2019 թ․մայիսի 31-ին ԹՈՒԻ -ն հանդես եկավ մամուլի հաղորդագրությամբ՝ հայտարարելով, որ կդադարեցնի իր գործունեությունը 2020 թ. սեպտեմբերի 30-ին։
Այս հայտարարությունն անսպասելի էր երկու պատճառով․
1)    Երեք միլիոն դոլարը համեմատաբար մեծ գումար չէ թուրքական կառավարության համար, որը տարիներ շարունակ տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ է ծախսել Միացյալ Նահանգներում հանրային կապերի (PR) և լոբբիստական ընկերությունների վարձման համար։ Երեք միլիոն դոլարի կամ մնացորդի վերադարձը Թուրքիային չի կարող էական ազդեցություն ունենալ երկրի ֆինանսական դրության վրա։ Տնտեսական անկումից ուշքի գալու համար Թուրքիային անհրաժեշտ է մի քանի հարյուր միլիարդ դոլար։
2)    Չնայած իր հաջողությունների մասին ինստիտուտի ղեկավարության պարծենկոտ մամուլի հաղորդագրությանը՝ Թուրքիայի կառավարության կողմից դրամական միջոցների դադարեցումը նշանակում է, որ ինստիտուտը չի կարողացել հասնել իր քարոզչական նպատակներին։ Թուրքական կառավարությունը դադարեցրել է ԹՈՒԻ -ի ֆինասավորումը 2015-ին։ Բարդացնելով խնդիրը, ինստիտուտի ղեկավարներն իրենց մամուլի հաղորդագրության մեջ խոստովանել են, որ նրանց չի հաջողվել արտաքին աղբյուրներից բավարար միջոցներ ստանալ ինստիտուտի գործունեությունը շարունակելու համար։ Վերջին տարիներին ԹՈՒԻ -ն մասնակի ֆինանսական աջակցություն է ստացել Ջորջթաունի համալսարանից, Koç հոլդինգից, FIBA հոլդինգից և Մուխտար Քենթից («Կոկա-Կոլա» ընկերության խորհրդի նախկին նախագահ) ու նրա տիկնոջից և այլ անհատ նվիրատուներից։
ԹՈՒԻ -ի մամուլի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ սկսած 1983 թ․ իր դրամաշնորհները նպաստել են Թուրքիայի և թուրքերենի ուսումնասիրությանը «ԱՄՆ 45 նահանգներում և Կոլումբիայի շրջանում։ Ավելի քան 130 դրամաշնորհային ատենախոսություններ վերածվել են 70-ից ավել պրոֆեսորական պաշտոնների բարձրագույն կրթության ամերիկյան հաստատություններում, իսկ լեզվական և հետազոտական պարգևներն օգնել են առնվազն 235 հոգու, որոնք զբաղեցրել են դասախոսական և հետազոտական պաշտոններ Միացյալ Նահանգներում և այլուր։  Վերջին հինգ տարիների ընթացքում մի քանի տասնյակ երիտասարդ գիտնականների տրված պարգևները լրացուցիչ օգուտ կբերեն ապագայում։ Գրեթե 80 ամերիկյան հաստատություններում ստեղծվել են Թուրքիայի վերաբերյալ գրադարանային և հետազոտական հավաքածուներ, կամ բավականաչափ ավելացվել են առկա ռեսուրսները ԹՈՒԻ -ի ֆինանսավորման շնորհիվ, իսկ 19 ամերիկյան համալսարաններ ստացել են մեկնարկային գումարներ՝ Թուրքիային վերաբերյալ դասավանդման նոր պաշտոնների հաստատմանն աջակցելու համար»։
Վերջին տարիներին ԹՈՒԻ -ն տեղակայված էր Վաշինգտոնում, Ջորջթաունի համալսարանի Էդմունդ Ա. Ուոլշի արտաքին ծառայության դպրոցի տարածքում: Ինստիտուտի պատվավոր նախագահը ԱՄՆ-ում Թուրքիայի դեսպանն էր, որը անմիջական վերահսկողություն էր հաստատել Թուրքիայի կառավարության կողմից տրամադրված ԹՈՒԻ -ի դրամաշնորհների վրա։
Թուրքական ուսումնասիրությունների ինստիտուտը հայտնվել է մի շարք սկանդալներում, սկսած Հիթ Լոուրիից, որը ինստիտուտի հիմնադիր և գործադիր տնօրենն էր 1983-1993 թվականներին: Լոուրին կարևոր դեր է խաղացել մի ամբողջական էջ հայտարարությունների  պատրաստման եւ հրատարակման գործում «Վաշինգտոն փոստ», «Նյու Յորք թայմս» և «Վաշինգտոն թայմս» թերթերում 1985 թ․ մայիսի 19-ին՝ ստորագրված 69 «մտավորականների» կողմից, որոնք ժխտում էին Հայոց ցեղասպանության եղելությունը։ Լոուրին հետագայում դարձավ օսմանյան և ժամանակակից թուրքական հետազոտությունների Աթաթուրքի պրոֆեսոր Փրինսթոնի համալսարանում շնորհիվ 750 հազար դոլարի ֆինանսավորման Թուրքիայի կառավարությունից։
1985 թ․ «Կալիֆորնիա կուրիեր» թերթում ամերիկացի մտավորականների անունները թվարկելուց և թուրքական ինստիտուտից յուրաքանչյուրի ստացած գումարների մասին հոդված գրելուց հետո, ես դարձա թուրքական ինստիտուտի հետ իրավական առճակատման առաջին թիրախը։ Հետաքրքիր է, որ այդ մասնագետներից շատերին թուրքական ինստիտուտը դրամաշնորհներ էր տվել: Ես նամակ ստացա ԹՈՒԻ -ի փաստաբաններից, որտեղ ասվում էր, որ նրանք դատի են տալու ինձ զրպարտության համար, եթե ես չհրապարակեմ ծավալուն հերքում, ինչը ես հրաժարվեցի անել։ Իմ փաստաբանները տեղեկացրին թուրքական ինստիտուտի իրավաբաններին, որ իրենց զրպարտության մասին պնդումն անհիմն է, և հայտնեցին նրանց, որ մենք հակընդդեմ հայց ենք ներկայացնելու։ Ի պատասխան՝ ԹՈՒԻ -ն հրաժարվեց իր սպառնալից դատական հայցից…
Այնուհետև, 1995 թ․Հոլոքոստի և Ցեղասպանության ուսումնասիրության ամսագրում հրապարակվեց «Պրոֆեսիոնալ բարոյականություն և Հայոց Ցեղասպանության ժխտումը» վերնագրով հոդված, որը բացահայտեց ԹՈՒԻ -ի գործադիր տնօրեն Հիթ Լոուրիի կազմած նամակը, որը 1990 թ․ թուրք դեսպան Նուզեթ Կանդեմիրի անունից ուղարկվել էր պրոֆեսոր Ռոբերտ Ջեյ Լիֆթոնին՝ ժխտելով Հայոց ցեղասպանության իրողությունը։ Լոուրիի սևագիր նամակը դեսպանի անունով անզգուշաբար ուղարկվել էր պրոֆ․ Լիֆթոնին, որը մեծ ակադեմիական սկանդալի պատճառ դարձավ:
2006 թ. ամերիկացի պրոֆեսոր Դոնալդ Քվաթերթը հրաժարական տվեց ԹՈՒԻ -ի խորհրդի նախագահությունից, հրաժարվելով ենթարկվել Թուրքիայի դեսպանի հրամանին, որ Թուրքիան կջնջի ԹՈՒԻ -ի ֆինանսավորումը, քանի դեռ պրոֆեսոր Քվաթերթը չի հերքել գիտական մի գրքի մասին իր գրությունը, որտեղ նա գրել էր՝ «այն ինչ տեղի է ունեցել հայերի հետ, լիովին համապատասխանում է ՄԱԿ-ի ցեղասպանության սահմանմանը»։ Ի նշան բողոքի՝ ԹՈՒԻ-ի խորհրդի մի քանի այլ անդամներ շուտով հրաժարական տվեցին։
Թուրքական ուսումնասիրությունների ինստիտուտի փակման հայտարարությամբ ԱՄՆ-ում ավելի քիչ հնարավորություն կլինի թուրքական քարոզչության համար՝ խեղաթյուրելով Հայոց ցեղասպանության ողբերգական ճշմարտությունները։

Institute of Turkish Studies to close down in 2020: good riddance
The Institute of Turkish Studies (ITS), a non-profit organization, was founded in 1983 with $3 million donated by the Government of Turkey in Washington, D.C. ITS issued a press release on May 31, 2019 announcing that it will cease its operations on September 30, 2020.
This was a surprising announcement for two reasons:
1) The sum of $3 million is a relatively small amount for the Turkish government having spent tens of millions of dollars to hire public relations and lobbying firms in the United States for many years. Returning the $3 million or whatever is left of it to Turkey will not make a major difference in the country’s financial condition. Turkey needs several hundred billion dollars to recover from its economic collapse.
2) Despite the boastful press release by the Institute’s leadership about its accomplishments, the withdrawal of the funds by the Turkish government implies that the Institute had failed to meet its propaganda goals. The Turkish government stopped funding ITS in 2015. To make matters worse, the Institute’s leaders acknowledge in their press release that they have not been successful in raising sufficient funds from outside sources to continue the Institute’s operations. In recent years, the ITS received partial financial support from Georgetown University, Koç Holding, FIBA Holding, and Mr. and Mrs. Muhtar Kent (former Board chairman of The Coca-Cola Company), and other individual donors.
The ITS press release claims that its grants since 1983 have promoted Turkey and Turkish studies “in 45 US states plus the District of Columbia. Over 130 dissertation writing grants translated into 70-plus professorial positions at American institutions of higher education, and language and research awards helped prepare at least 235 others who took up teaching and research positions in the United States and elsewhere. Awards to several dozen developing scholars over the last five years will pay further dividends in the future. Nearly 80 US institutions established library/research collections relating to Turkey, or added significantly to existing resources, thanks to ITS funding, and 19 American universities received seed money to support the establishment of new, Turkey-related teaching positions.”
In recent years, the ITS was located at the offices of the Edmund A. Walsh School of Foreign Service on the campus of Georgetown University in Washington, D.C. The Honorary Chairman of the Institute was the Turkish Ambassador in the U.S., confirming the close supervision of ITS grants by the Turkish government.
The Institute of Turkish Studies has been embroiled in a number of scandals, starting with Heath Lowry who was the founder and executive director of the Institute from 1983 to 1993. Lowry was instrumental in preparing and publishing full-page ads in the Washington Post, the New York Times and the Washington Times on May 19, 1985, signed by 69 ‘scholars’ who denied the occurrence of the Armenian Genocide. Lowry subsequently became the Ataturk Professor of Ottoman & Modern Turkish Studies at Princeton University, funded by a $750,000 Turkish government grant.
I was the first target of a legal confrontation with the Turkish Institute, after I wrote an editorial in 1985 in The California Courier listing the names of the U.S. scholars and the amount of money they had each received from the Turkish Institute. Interestingly, many of these scholars were the same ones who were given grants by the Turkish Institute. I received a letter from the attorneys of ITS stating that they will sue me for libel unless I published a lengthy retraction which I refused to do. My attorneys informed the Turkish Institute lawyers that their allegation of libel had no merit and informed them that we will file a counter lawsuit. In response, the ITS dropped its threatened lawsuit!
Then in 1995, an article titled “Professional Ethics and the Denial of Armenian Genocide,” was published in Holocaust and Genocide Studies exposing a letter sent to Prof. Robert Jay Lifton, drafted by ITS Executive Director Heath Lowry in 1990 on behalf of the Turkish Ambassador Nuzhet Kandemir, denying the facts of the Armenian Genocide. Lowry’s draft letter in the name Ambassador was inadvertently sent to Prof. Lifton, causing a major academic scandal.
In 2006, American professor Donald Quataert resigned from the chairmanship of ITS Board after refusing to obey the Turkish Ambassador’s orders that Turkey would revoke the ITS funding unless Prof. Quataert retracted a scholarly book review in which he had written "what happened to the Armenians readily satisfies the U.N. definition of genocide.” Several other ITS Board members resigned shortly in protest.
With the announced closing of the Institute of Turkish Studies, there will be one less outlet for Turkish propaganda in the United States distorting the tragic truths of the Armenian Genocide.