Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով բողոքների քննությունը կշարունակվի հունիսի 14-ին
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ գործով Գլխավոր դատախազության ինչպես նաև տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանի և տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքների քննությունն այսօր հետաձգվեց։ Հաջորդ նիստը նշանակվեց հունիսի 14-ին՝ ժամը 10:30-ին: Այս մասին հայտարարեց դատավոր Արմեն Դանիելյանը։
Այս ընթացքում պաշտպանական կողմին պետք է տրամադրվի նրա կողմից պահանջվող որոշակի նյութեր՝ այդ թվում վերաքննիչ դատարանում բողոքները վարույթ ընդունելու մասին։
Դատական նիստի ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Ռուբեն Սահակյանը հայտարարեց, որ քրեական գործի հատորների քանակն ավելացել է և որ այդ մասին տեղեկացել է Դատական տեղեկատվական համակարգից՝ 83 հատոր դատական գործը դարձել է 88 հատոր: Գործի ավելացած հատորների բովանդակությանը ծանոթանալու նպատակով պաշտպանները խնդրեցին տրամադրել հատորները և ժամանակ: Ուստիև, դատական նիստը հետաձգվեց և նշանակվեց երկու օր հետո։
«Հիմա ես աշխատակազմին կհանձնարարեմ, անհրաժեշտ փաստաթղթերի փաթեթները պատրաստեն ձեզ փոխանցելու համար»,-ասաց դատավոր Դանիելյանը՝ շնորհակալություն հայտնեց դատավարության մասնակիցներին ու հեռացավ։
Հիշեցնենք, որ այսօրվա նիստի ընթացքում Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը նախագահող դատավոր Արմեն Դանիելյանին ինքնաբացարկ հայտնելու վերաբերյալ միջնորդություն ներկայացրեց նշելով, թե ինչպես է պատահել, որ երկու տարբեր դատական ակտերի դեմ բերված բողոքների քննությունը հանձնվել է նույն դատավորին:
Ըստ պաշտպանական խմբի՝ գործը դատավոր Դանիելյանին է հանձնվել կասկածելի հանգամանքներում, և պաշտպանների գնահատմամբ` դա տեղի է ունեցել պայմանավորված դատավորի անձի առանձնահատկություններով։
«Հավանաբար, նկատի են ունեցել, որ Դուք այն դատավորն եք, ով հազվադեպ է կայացնում այնպիսի դատական ակտ, որը հակասի Դատախազության դիրքորոշմանը»,- ասաց Հայկ Ալումյանը։
Պաշտպան Ալումյանի միջնորդությանը միացավ Ռոբերտ Քոչարյանն ինչպես նաև պաշտպանական խմբի մյուս անդամները՝ Արամ Օրբելյանը, Ռուբեն Սահակյանը և ֆրանսահայ փաստաբան Սևակ Թորոսյանը:
Նշենք, որ այսօրվա դատական նիստին Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանական խմբի անդամ Հովհաննես Խուդոյանը ներկա չէր՝ քանի որ կարճատև արձակուրդում է: Դատական նիստին մասնակցում էին նաև Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը և Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը:

Адвокаты второго президента Армении Роберта Кочаряна представили ходатайство об отводе судьи А. Даниеляна
15:00 12/06/2019
Слушание по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, а также трех бывших высокопоставленных должностных лиц – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна в Апелляционном уголовном суде РА отложено и назначено на 14 июня (в 10:30). Об этом сообщают из адвокатской группы Р.Кочаряна.
Отметим, Генеральная прокуратура обжаловала решение суда общей юрисдикции Еревана от 18 мая об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и о приостановлении производства по уголовному делу от 20 мая того же суда и обращении в Конституционный суд. Апелляционные жалобы представили также представители потерпевших – Ваге Григорян и Седа Сафарян.
Сегодня на заседании суда адвокат Роберта Кочаряна – Айк Алумян – представил ходатайство об отводе судьи председательствующему судье –  Армену Даниеляну. Он спросил: как так вышло, что рассмотрение апелляционных жалоб по двум разным судебным актам поручено одному и тому же судье?
Согласно стороне защиты, дело было передано судье Даниеляну в сомнительных условиях и, по оценке адвокатов, это произошло с учетом особенностей личности судьи. «По всей вероятности, имели в виду, что Вы – тот судья, который редко выносит такие судебные акты, которые противоречат позиции прокуратуры», – сказал Айк Алумян.
Ходатайство Алумяна поддержали Роберт Кочарян, а также другие члены адвокатской группы – Арам Орбелян, Рубен Саакян и Севак Торосян.
В ходе судебного заседания адвокат Роберта Кочаряна – Рубен Саакян – заявил, что количество томов уголовного дела увеличилось (с 83 томов до 88) и он узнал об этом из общественно-информационного портала DataLex.
С целью ознакомления с содержанием добавленных томов дела адвокаты попросили предоставить добавленные материалы и время. Посему судебное заседание было отложено и назначено на 14 июня.
В судебном заседании участвовали также адвокат Сейрана Оганяна Карен Межлумян и адвокат Юрия Хачатурова – Мигран Погосян.