Վերաքննիչ դատարանում նիստին ներկա են Ռոբերտ Քոչարյանն ու Արթուր Դավթյանը
Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի մեկնարկեց Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ գործով Գլխավոր դատախազության ինչպես նաև տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանի և տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքների քննությունը։
Դատարան եկավ նաև ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։ Ավելի ուշ դատարանի դահլիճ եկավ Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը։
Նիստն ընթանում է դռնբաց։ Պաշտպանական կողմն առարկություն չներկայացրեց, որ լրագրողներ ներկա լինեն նիստին։ Ինչպես ներկայացրեց դատավորը, այս պահին նիստի նախապատրաստական և կազմակերպչական փուլն է։
Գլխավոր դատախազության բողոքը ևս քննելու է նույն դատավորը։ Հիշեցնենք, որ դատախազությունը բողոքարկել է մայիսի 18-ի՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու և նույն դատարանի մայիսի 20֊ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը։
Միաժամանակ դատարանի շենքի դիմաց ի պաշտպանություն ՀՀ երկրորդ նախագահի ակցիա են իրականացնում նրա աջակիցները։ Նրանք պնդում են, որ Հայաստանում այս պահին երկու քաղբանտարկյալ կա, նրանցից մեկը Ռոբերտ Քոչարյանն է։

На слушании в Апелляционном суде Армении присутствуют экс-президент Роберт Кочарян и генпрокурор Артур Давтян
В Апелляционном уголовном суде Армении, под председательством судьи Армена Даниеляна, сегодня, 12 июня, проходит слушание по делу второго президента РА Роберта Кочаряна, а также трех бывших высокопоставленных должностных лиц – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна.
Будут рассмотрены апелляционные жалобы, представленные Генеральной прокуратурой, а также представителями потерпевших – Ваге Григоряном и Седой Сафарян.
В суде присутствуют второй президент Армении Роберт Кочарян и генпрокурор республики Артур Давтян.
Заседание суда проходит в открытом режиме. Сторона защиты не представила возражений по вопросу присутствия представителей СМИ на заседании.
Генеральная прокуратура обжаловала решение суда общей юрисдикции Еревана от 18 мая об изменении меры пресечения в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна и о приостановлении производства по уголовному делу от 20 мая того же суда и обращении в Конституционный суд. Апелляционные жалобы представили также представители потерпевших – Ваге Григорян и Седа Сафарян.
Между тем, напротив здания суда акцию в защиту второго президента РА Роберта Кочаряна проводят его сторонники. Они утверждают, что в Армении на данный момент есть 2 политических заключенных, один из них – Роберт Кочарян.