«Ամադինդա»  հարվածայինների լեգենդար խումբը՝ Հայաստանում
«Երևանյան Հեռանկարներ» 20-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակներում   hունիսի 19-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում բացառիկ համերգով հանդես  կգա «Ամադինդա»  հարվածայինների լեգենդար խումբը: Փառատոնի  մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ աշխարհի չորս մայրցամաքներում հադնիսատեսին գերող  խումբը  կներկայացնի երաժշտություն Եվրոպայից մինչև Աֆրիկա և, նախորդ և քսանմեկերորդ դարերի հեղինակների գործեր:
«Ամադինդա» խմբի անդամների անսահման վիրտուոզությունը և երաժշտական հսկա կարողությունները ոգեշնչեցին քսաներորդ դարի հռչակավոր կոմպոիզիտորներին տասնամյակներ շարունակ աշխատելու խմբի հետ, որի արդյուքնում ստեղծվեցին հարվածային երկացանկի գլուխգործոցներ` գրված հատուկ «Ամադինդայի» համար:
90-ականների երկրորդ կեսին խումբն իր գործունեության մեջ որդեգրում է երեք նոր ուղղություն՝ ավանդական հարվածային մշակույթների հետազոտությունը, խմբի անդամների կողմից նոր ստեղծագործությունների ստեղծումը և հարվածային գործիքների համար փոխադրված վաղ ժամանակաշրջանի գործերի կատարումը։ Արդյունքում «Ամադինդայի» երկացանկը հարստանում է ոչ միայն աշխարհի տարբեր կողմերի ազգային երաժշտությամբ, այլ նաև Զոլթան Վաչիի և Աուրել Հոլլոյի կողմից գրված «beFORe JOHN» իննամաս ստեղծագործությամբ, ինչպես նաև Ռավելի, Դեբյուսիի, Մուսորգսկու, Բարտոկի, Գերշվինի և դասական երաժշտության այլ հայտնի գլուխգործոցների փոխադրումներով։
Իր 35-րդ տարում՝ միջազգային երաժշտասեր հանրությունը համարում է «Ամադինդային» աշխարհի ամենայուրօրինակ և բազմադեմ հարվածային անսամբլներից մեկը։
«Երևանյան Հեռանկարներ» փառատոնն անց է կացվում Հայաստանի Հանրապետության Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հովանու ներքո: Փառատոնին աջակցում է «Իմ քայլը» բարեգարծական հիմնադրամը:
2019թ.-ի Երևանյան Հեռանկարների հոբելյանական տարին մեկնարկել է ապրիլի 29-ին` բրիտանական The Swingles վոկալ խմբի համերգով, որին հաջորդել է լեգենդար դաշնակահար Իվո Պոգորելիչի մենահամերգը և մայիսի 28-ին տեղի ունեցած գրեմմիակիր ամերիկյան Պարկեր քառյակի առաջին ելույթը Հայաստանում:

Legendary Amadinda Percussion Group will perform an exclusive concert in Armenia on the sidelines of the 20th jubilee edition of the Yerevan Perspectives International Music Festival.
The event is scheduled for 19 June at Aram Khachaturian Concert Hall in capital Yerevan, the festival's press service told Panorama.am.
The concert program features Orlando Gibbons, Steve Reich, John Cage, Elliot Cole, Aurel Hollo-Zoltan Vaczi and Otea (traditional music from Tahiti).
Legendary British vocal group The Swingles opened the Yerevan music festival on 29 April, followed by a recital of world-famous pianist Ivo Pogorelich and the first performance of Grammy Award-winning Parker Quartet in Armenia on 28 May.
Amadinda Percussion Group was formed in 1984 in Budapest, Hungary by four musicians who had just graduated from the Ferenc Liszt Academy of Music. Right from the start, besides performing significant pieces from the classical percussion repertoire, Amadinda has made it a point to inspire composers to create new works. Included among those who have dedicated a new piece for them, are three of the greatest names of the second half of the XXth century: John Cage, György Ligeti and Steve Reich.
These initial goals were soon extended by three new elements: research of traditional percussion cultures, composition of new music by the members of the ensemble and transcriptions of some great pieces from the history of classical music.
As a result, Amadinda has created a unique repertoire that has been enchanting audiences for 35 years, in 35 countries, on 4 continents, at venues including such as the Philharmonie Berlin, Wiener Konzerthaus (Vienna), Royal Albert Hall (London), National Concert Hall (Taipei), Meyerson Symphony Center (Dallas) and Carnegie Hall (New York).
A truly outstanding achievement of Amadinda’s work is the complete recordings of the percussion works of John Cage on a series of 6 CDs, completed in 2011.
Amadinda has collaborated actively in the past 30 years with renowned artists like Peter Eötvös, Paul Hillier, Zoltán Kocsis, András Schiff, Éva Marton, György Kurtág, András Keller and James Wood. Nowadays Amadinda is regarded as one of the most original and versatile percussion groups in the world.