Առաջիկայում պատերազմի վերսկսման կանխատեսման համար հիմքեր չեմ տեսնում. ՊՆ մամուլի խոսնակ
«Շփման գծում հակառակորդի ակտիվության արդյունքում արտառոց կանխատեսումների նախադրյալներ չեմ տեսնում»,-այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց պաշտպանության նախարարի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք, որ Արցախի ՊԲ-ն հայտնել էր, որ առաջնային գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական անօթաչու թռչող սարքերի և ռազմական ավիացիայի ուսումնական թռիչքների աճ, որոնք հաճախ խախտում են սահմանված թռիչքային գոտին:
«Հավատացեք, համադրման ինֆորմացիա ես ավելի շատ ունեմ, քան դուք, բայց մեկ է, ոչինչ չեմ բացառում, բայց կոնկրետ առաջիկայում պատերազմի վերսկսման կանխատեսման համար հիմքեր չեմ տեսնում։ Իհարկե, ոչինչ չեմ բացառում ժամանակակից պատերազմները էդպիսի բնավորություն ունեն, էլի, երբեմն անակնկալ են լինում», - ասաց Հովհաննիսյանը։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին նաև զենքի գնման գործընթացից, ինչին ի պատասխան նա ասաց. «Այդ գործընթացը բավականին բարդ, պետական գործառույթ է։ Մենք ունենք զենքի գնման բնականոն գործընթաց, մատակարարումներ, բնականաբար, ուզում ենք շարունակել դրանք, մեծացնել և այդ ուղղությամբ աշխատում ենք»։

Пресс-секретарь министра обороны Армении: Не вижу оснований для возобновления войны конкретно в ближайшее время
«Поверьте, я владею большей информацией для сравнения, нежели вы, но, тем не менее, ничего не исключаю, но и не вижу оснований для прогнозов по возобновлению войны конкретно в ближайшее время. Конечно, ничего не исключаю», – заявил на сегодняшней пресс-конференции пресс-секретарь министра обороны Армении Арцрун Ованнисян.
Напомним, что ранее пресс-служба министерства обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) распространила заявление, в котором, в частности, отмечалось, что по всей протяженности передовой наблюдается рост учебных полетов азербайджанских БПЛА и военной авиации, которые часто нарушают установленную летную зону.
Что касается процесса закупок вооружения, Арцрун Ованнисян ответил: «Закупка вооружения – достаточно тяжелый процесс, в рамках государственных функций. Мы хотим продолжить и увеличить, обогатить арсенал другими видами вооружения, и работаем в данном направлении», - сказал он.