Առաջիկայում պատերազմի վերսկսման կանխատեսման համար հիմքեր չեմ տեսնում. ՊՆ մամուլի խոսնակ
«Շփման գծում հակառակորդի ակտիվության արդյունքում արտառոց կանխատեսումների նախադրյալներ չեմ տեսնում»,-այսօր լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարեց պաշտպանության նախարարի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Հիշեցնենք, որ Արցախի ՊԲ-ն հայտնել էր, որ առաջնային գծի ողջ երկայնքով նկատվում է ադրբեջանական անօթաչու թռչող սարքերի և ռազմական ավիացիայի ուսումնական թռիչքների աճ, որոնք հաճախ խախտում են սահմանված թռիչքային գոտին:
«Հավատացեք, համադրման ինֆորմացիա ես ավելի շատ ունեմ, քան դուք, բայց մեկ է, ոչինչ չեմ բացառում, բայց կոնկրետ առաջիկայում պատերազմի վերսկսման կանխատեսման համար հիմքեր չեմ տեսնում։ Իհարկե, ոչինչ չեմ բացառում ժամանակակից պատերազմները էդպիսի բնավորություն ունեն, էլի, երբեմն անակնկալ են լինում», - ասաց Հովհաննիսյանը։
Լրագրողները հետաքրքրվեցին նաև զենքի գնման գործընթացից, ինչին ի պատասխան նա ասաց. «Այդ գործընթացը բավականին բարդ, պետական գործառույթ է։ Մենք ունենք զենքի գնման բնականոն գործընթաց, մատակարարումներ, բնականաբար, ուզում ենք շարունակել դրանք, մեծացնել և այդ ուղղությամբ աշխատում ենք»։

Spokesperson of Armenia’s Defense Ministry Artsrun Hovhannisyan sees no immediate threat of a renewed war over Artsakh (Nagorno-Karabakh) in the foreseeable future.
His comments came after the Artsakh Defense Ministry reported a growth in training flights of Azerbaijani drones and military aviation along the entire contact line, which, the ministry said, often violate the flight zone.
Also, Azerbaijan employed various types of long-range sniper rifles and AGS-17 grenade launchers (5 shells) at different sections of the contact line on 11 June and at night of 12 June, the ministry said in a statement.
“Nothing can be ruled out, but I see no grounds for the predictions of war renewal in the near future,” he told a briefing on Thursday.
Asked to comment on the process of Armenia’s weapons purchase, Hovhannisyan said it is quite a complex state function. “The process of arms purchases and supplies proceeds normally. Naturally, we want to proceed with it and expand it. We are working on it,” he said.