Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը մերժվեց
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Արմեն Գևորգյանի գործով Գլխավոր դատախազության, ինչպես նաև տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչների բողոքները քննող Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը մերժեց պաշտպանական կողմի ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը։ Այս մասին դատավոր Դանիելյանը հայտարարեց խորհրդակցական սենյակից վերադառնալուց հետո։
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստին  Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը նախագահող դատավոր Արմեն Դանիելյանին ինքնաբացարկ հայտնելու վերաբերյալ միջնորդություն էր ներկայացրել, նշելով, թե ինչպես է պատահել, որ երկու տարբեր դատական ակտերի դեմ բերված բողոքների քննությունը հանձնվել է նույն դատավորին:
Այսօր այդ միջնորդությանը միացավ Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը, նաև Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը։ Մ. Պողոսյանը նույնպես Արմեն Դանիելյանին  ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել, որը նույնպես մերժվեց։
Դատախազները և տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը առարկություն էին հայտնել միջնորդությունների կապակցությամբ։

The Yerevan Court of Appeals, presided over by judge Armen Danielyan, rejected the motion of second President Robert Kocharyan’s legal team during Friday’s hearing in the trial of the ex-president and three other former senior officials prosecuted in connection with the March 2008 post-election events.
At the previous hearing on Thursday, Kocharyan’s lawyer Hayk Alumyan protested against the fact that Danielyan was assigned to deal with two different appeals, demanding that the judge recuse himself from the case.
The lawyers of Seyran Ohanyan, Yuri Khachaturov and Mihran Poghosyan – the three other officials standing trial as part of the criminal case – had also joined the defense motion, which was turned down by the judge too.
The prosecutors had objected to that demand.
Meanwhile, two rival groups of supporters and critics of Kocharyan continued today protests outside the court building.