Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպանների միջնորդությունը մերժվեց
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի, Արմեն Գևորգյանի գործով Գլխավոր դատախազության, ինչպես նաև տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչների բողոքները քննող Վերաքննիչ դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը մերժեց պաշտպանական կողմի ներկայացրած ինքնաբացարկի միջնորդությունը։ Այս մասին դատավոր Դանիելյանը հայտարարեց խորհրդակցական սենյակից վերադառնալուց հետո։
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստին  Ռոբերտ Քոչարյանի պաշտպան Հայկ Ալումյանը նախագահող դատավոր Արմեն Դանիելյանին ինքնաբացարկ հայտնելու վերաբերյալ միջնորդություն էր ներկայացրել, նշելով, թե ինչպես է պատահել, որ երկու տարբեր դատական ակտերի դեմ բերված բողոքների քննությունը հանձնվել է նույն դատավորին:
Այսօր այդ միջնորդությանը միացավ Սեյրան Օհանյանի պաշտպան Կարեն Մեժլումյանը, նաև Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը։ Մ. Պողոսյանը նույնպես Արմեն Դանիելյանին  ինքնաբացարկի միջնորդություն էր ներկայացրել, որը նույնպես մերժվեց։
Դատախազները և տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանը առարկություն էին հայտնել միջնորդությունների կապակցությամբ։

Суд отклонил ходатайство адвокатов второго президента Армении Роберта Кочаряна об отводе судьи
Судья Апелляционного уголовного суда Армении Армен Даниелян, рассматривающий жалобы Генеральной прокуратуры по уголовному делу в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, трех бывших высокопоставленных должностных лиц – Сейрана Оганяна, Юрия Хачатурова и Армена Геворгяна, а также жалобы представителей правопреемников потерпевших по делу 1 марта, отклонил представленное защитой ходатайство об отводе судьи. Об этом судья А. Даниелян заявил после возвращения из совещательной комнаты.
Напомним, на заседании от 12 июня с.г. адвокат Роберта Кочаряна – Айк Алумян – представил ходатайство об отводе председательствующего судьи –  Армена Даниеляна, отметив, как так вышло, что рассмотрение апелляционных жалоб по двум разным судебным актам поручено одному и тому же судье?
Сегодня к данному ходатайству присоединились также адвокат Сейрана Оганяна – Карен Межлумян, а также адвокат Юрия Хачатурова – Мигран Погосян. М. Погосян также представил отдельное ходатайство об отводе судьи Армена Даниеляна, которое также было отклонено.
Прокуроры и представитель потерпевшей стороны Седа Сафарян представили возражения по поводу представленных ходатайств.