«Ժողովուրդ». Ինչու են հրաժարականներ տալիս ԲԴԽ անդամները
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Մայիսի 20-ին՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից դատական համակարգի մասին հայտարարությունից հետո, Բարձրագույն դատական խորհրդում սկսվեց հրաժարականների շարքը:  Մասնավորապես, մայիսի 24-ից մինչև այժմ հրաժարական են տվել Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, անդամներ Գևորգ Դանիելյանը, Արմեն Խաչատրյանը, Սերգեյ Մեղրյանը և Արմեն Բեկթաշյանը:
Այսպիսով՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Բարձրագույն դատական խորհրդի գրեթե բոլոր անդամները հրաժարականներ են տալու, և այս ամենն իրականում խորը արմատներ ունի:
Մեր տեղեկություններով՝ իշխանությունները ԲԴԽ անդամներին հասկացրել են, որ վարչապետի հիշատակած դատավորների վեթինգի գործընթացը պետք է իրականացնի կա´մ Բարձրագույն դատական խորհուրդը, կա´մ այլ հանձնաժողով կստեղծեն:
Իսկ մինչ այդ ասվել է, որ լավ կլինի՝ ԲԴԽ բոլոր անդամները հրաժարական տան և գնան: Այս պահին ԲԴԽ 10 անդամներից արդեն 5-ը հրաժարական են տվել»:

«Жоховурд»: Почему члены Высшего судебного совета подают в отставку
Газета «Жаманак» пишет, что после заявлении премьер-министра Никола Пашиняна 20 мая о судебной системе, в Высшем судебном совете началась череда отставок. В частности, с 24-го мая по сей день подали в отставку председатель Высшего судебного совета Гагик Арутюнян, члены ВСС – Геворг Даниелян, Армен Хачатрян, Сергей Мегрян и Армен Бекташян.
По сведениям издания, почти все члены Высшего судебного совета подадут в отставку, и все это в действительности имеет глубокие корни.
«По нашим сведениям, власти дали понять членам Высшего судебного совета, что упомянутый премьер-министром процесс веттинга должен осуществить либо Высший судебный совет, либо будет создана другая комиссия.
А до этого было сказано, чтобы все члены Высшего судебного совета подали заявления об отставке и ушли. В данный момент пять из десяти членов Высшего судебного совета уже ушли в отставку»,- пишет газета.