Համաձայն Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի 2019թ. պատրաստության պլանի, հունիսի 17-ին՝ ՊԲ մի շարք զորամասերի և զորատեսակների ներգրավմամբ մեկնարկել են հրամանատարաշտաբային զորավարժություններ:
ՊԲ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ համաբանակային կարևորության միջոցառումը, որում ընդգրկված են շուրջ 10.000 զինծառայող, 200-ից ավելի հրետանային համակարգեր, մոտ 150 զրահատեխնիկա, 50-ից ավելի ՀՕՊ համակարգեր, ավելի քան 400 ավտոտեխնիկա և այլ շարժակազմեր, կշարունակվի մինչև հունիսի 20-ը:
Հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների ընթացքում հիմնական շեշտադրում է արվելու գիշերային պայմաններում զորքերի գործնական խնդիրների կատարման վրա, ինչպես նաև նախատեսվում է մշակել մարտավարության նոր դրվագներ:
Զորախաղերին փորձարկվելու են բարձր տեխնոլոգիաներով համալրված հետախուզական և կառավարման համակարգեր, զինատեսակների նոր նմուշներ:

В Арцахе стартовали командно-штабные учения
В соответствии с планом подготовки Вооруженных сил Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики, НКР) на 2019 год, сегодня, 17 июня, начались командно-штабные учения с привлечением ряда воинских частей и видов войск Армии обороны НКР. Об этом сообщает пресс-служба министерства обороны Арцаха.
Отмечается, мероприятие, в котором принимают участие около 10 тысяч военнослужащих, свыше 200 артиллерийских систем, около 150 бронетехники, свыше 50 систем ПВО, свыше 400 единиц автотехники и других подвижных составов, продолжится до 20 июня.
В ходе командно-штабных учений основное внимание будет уделено выполнению практических задач войск в ночных условиях, а также планируется разработать новые тактические эпизоды.
На военных играх будут испытаны системы разведки и управления, оснащенные высокими технологиями и новые образцы оружия.