Համաձայն Արցախի Հանրապետության զինված ուժերի 2019թ. պատրաստության պլանի, հունիսի 17-ին՝ ՊԲ մի շարք զորամասերի և զորատեսակների ներգրավմամբ մեկնարկել են հրամանատարաշտաբային զորավարժություններ:
ՊԲ լրատվական ծառայության փոխանցմամբ՝ համաբանակային կարևորության միջոցառումը, որում ընդգրկված են շուրջ 10.000 զինծառայող, 200-ից ավելի հրետանային համակարգեր, մոտ 150 զրահատեխնիկա, 50-ից ավելի ՀՕՊ համակարգեր, ավելի քան 400 ավտոտեխնիկա և այլ շարժակազմեր, կշարունակվի մինչև հունիսի 20-ը:
Հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների ընթացքում հիմնական շեշտադրում է արվելու գիշերային պայմաններում զորքերի գործնական խնդիրների կատարման վրա, ինչպես նաև նախատեսվում է մշակել մարտավարության նոր դրվագներ:
Զորախաղերին փորձարկվելու են բարձր տեխնոլոգիաներով համալրված հետախուզական և կառավարման համակարգեր, զինատեսակների նոր նմուշներ:

Artsakh defense army commenced on Monday command and staff exercises with involvement of number of military units forces. The exercises are taking place according to the Preparedness Plan of Artsakh Armed Forces. According to the ministry report, around 10.000 serviceman, 200 artillery systems, 150 units of military equipment, more than 50 air defense systems and 400 military vehicles are involved in the drills. The exercises will last until June 20.
The primary focus of the military exercises is performance of nighttime military trainings as well as working out new tactical scenarios. Samples of new armaments, including hi-tech intelligence and command systems are to be tested during the drills, the source said.