Փաստաբան. Ժամանակն է տոտալ փոփոխություններ կատարել  դատական և դատախազական համակարգում
«Դատարանի որոշումն անակնկալ չէր: Ի՞նչ կարելի է սպասել դատական իշխանությունից, որն ամբողջովին ընկած է կեղտի ու կոռուպցիայի մեջ, որի մասին բարձրաձայնում են ոչ միայն իրավապաշտպանները, նաև բարձրագույն իշխանությունը»,- ԱԺ նախկին պատգամավոր, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի պաշտպանների միջնորդությունները ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի կողմից մերժվելուց հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գրիգորյանի պաշտպաններից Լևոն Բաղդասարյանը։
Հիշեցնենք, որ Մ. Գրիգորյանի պաշտպանները պահանջել էին  Մ. Գրիգորյանի նկատմամբ խափանման միջոց կալանավորումը վերացնել կամ որպես այլընտրանքային խափանման միջոց կիրառել գրավը։
Նա նշեց, որ դատական իշխանությունն ընտրովի արդարադատություն է իրականացնում. «Ի՞նչ կարելի է սպասել դատական իշխանությունից, որ ընտրովի արդարադատություն է իրականացնում, ինչ սպասել դատարանից, որն ընկած է գործադիրի կոշիկի տակ»։
Լ. Բաղդասարյանն ասաց, որ  այս գործը գտնվում է ՄԻԵԴ տիրույթում, որոշումը ստանալուց հետո կուղարկենք ՄԻԵԴ, որտեղ առաջնահերթության կարգով քննվում է Մանվել Գրիգորյանի գործն անօրինական կալանքի և խոշտանգման հետ կապված։ Նրա կարծիքով, ժամանակն է տոտալ փոփոխություններ կատարել ինչպես դատական իշխանությունում, այնպես էլ դատախազության համակարգում։
Հարցին, արդյո՞ք Մանվել Գրիգորյանը կմասնակցի դատական նիստերին, փաստաբանն ասաց, որ նա ունի 30-ից ավելի լուրջ հիվանդություններ. «Ցավոք այդ հիվանդությունները, կարծում եմ, թույլ չեն տա, որպեսզի գա դատարան։ Այդ հարցի պատասխանը կտա բուժող  բժիշկը»։

Адвокат Манвела Григоряна прокомментировал решение суда: Это не было сюрпризом
«Решение суда не было сюрпризом. Что можно было ждать от судебной власти, которая полностью находится под контролем исполнительной власти, суды погрязли в коррупции», – заявил на пресс-конференции адвокат депутата парламента Армении, экс-председателя Союза добровольцев «Еркрапа» Манвела Григоряна – Левон Багдасарян.
Напомним, что адвокаты Манвела Григоряна требовали устранить избранную в отношении их подзащитного меру пресечения в виде заключения под стражу или применить залог в качестве альтернативной меры пресечения. Чуть ранее стало известно, что Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Нарине Овакимян отклонил жалобу адвокатов бывшего депутата парламента Армении, экс-председателя Союза добровольцев «Еркрапа» Манвела Григоряна по поводу обоснованности избранной в отношении его подзащитного меры пресечения в виде заключения под стражу.
Он отметил, что судебные власти осуществляют избирательное правосудие. «Что можно ждать от судебных властей, которые осуществляют избирательное правосудие», – добавил адвокат.
Л. Багдасарян отметил, что сразу же после получения решения они обратятся в Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ). По его словам, пришло время для осуществления тотальных изменений как в судебной власти, так и в системе прокуратуры.
На вопрос, будет ли Манвел Григорян участвовать в судебных заседаниях, адвокат подчеркнул, что его подзащитный страдает свыше 30 заболеваниями. «К сожалению, эти болезни, полагаю, не позволят, чтобы он явился в суд. Ответ на этот вопрос даст его лечащий врач», – пояснил он.