Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործով բողոքի քննությունը կշարունակի դատավոր Դանիելյանը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ բողոքի գործով Վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Արմեն Դանիելյանը մերժեց ինքնաբացարկի վերաբերյալ  Քոչարյանի պաշտպաններից Հովհաննես Խուդոյանի՝ իրեն ներկայացրած  միջնորդությունը։  Այս մասին հայտարարեց դատավորը՝ վերադառնալով  խորհրդակցական սենյակից։
Հ. Խուդոյանը հայտարարել էր, որ միջնորդությունը կապված է երեկվա դատական նիստում  նախագահողի գործողությունների հետ։ Մեղադրող կողմն ու տուժողի իրավահաջորդ Սեդա Սաֆարյանը ներկայացված ինքնաբացարկի միջնորդությունն անհիմն էին համարել։
Հիշեցնենք, որ Վերաքննիչ քրեական դատարանում՝ նախագահությամբ Արմեն Դանիելյանի,  քննվում է Հայաստանի  երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, նաև՝ Սեյրան Օհանյանի, Յուրի Խաչատուրովի և Արմեն Գևորգյանի վերաբերյալ գործով Գլխավոր դատախազության ինչպես նաև տուժողների իրավահաջորդների ներկայացուցիչ Վահե Գրիգորյանի և տուժողի ներկայացուցիչ Սեդա Սաֆարյանի կողմից ներկայացված վերաքննիչ բողոքները։
Դատախազությունը և տուժող կողմը բողոքարկել են  մայիսի 18-ի՝ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի՝ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորման որոշումը փոփոխելու և նույն դատարանի մայիսի 20-ի՝ քրեական գործի վարույթը կասեցնելու և Սահմանադրական դատարան դիմելու որոշումը։
Հիշեցնենք, որ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանը մայիսի 18-ին որոշել էր ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռ. Քոչարյանին ազատել կալանքից՝ ԼՂՀ ներկայիս  և նախկին նախագահներ Բակո Սահակյանի և Արկադի Ղուկասյանի անձնական երաշխավորությամբ:
Մայիսի 20-ին նույն դատավորը որոշել էր կասեցնել Ռոբերտ Քոչարյանի և մյուսների գործի վարույթն ու այն ուղարկել Սահմանադրական դատարան` պարզելու առաջադրված մեղադրանքների համապատասխանությունը Սահմանադրության պահանջներին:

Judge Armen Danielyan, presiding over the trial of Armenia’s second President Robert Kocharyan and three other former senior officials Armen Gevorgyan, Seyran Ohanyan and Yuri Khachaturov prosecuted in connection with the March 2008 post-election events, denied the motion of the ex-president’s lawyer Hovhannes Khudoyan at a hearing on Wednesday.
Earlier during today’s hearing, Khudoyan demanded that Danielyan recuse himself from the high-profile case, citing the judge’s 'improper' conduct at the previous hearing.
The lawyer argued Danielyan ‘repeatedly and inappropriately’ interrupted the speeches of the defense lawyers and didn’t allow them to voice objections to his actions and make statements, thus showing an ‘arbitrary approach’ towards the rules of trial. Khudoyan also claimed the presiding judge refused to clarify the rights and responsibilities of the participants of the trial.
Earlier on 18 May, Davit Grigoryan, a Yerevan first instance court judge presiding over the ex-president’s case, suspended Kocharyan’s trial citing a “suspicion of discrepancy” between the Armenian Constitution and the charges brought against him two days after ordering his release from custody and forwarded the case to the Constitutional Court for a review.
The judge’s decisions were appealed by the Prosecutor General’s Office and representatives of the legal successors of the March 2008 victims.