Արտահանման  ծավալների անկումը մտահոգիչ է. Ջանջուղազյան
«Արտահանման  ծավալների անկումը մտահոգիչ է»,- այս մասին այսօր Ազգային ժողովում 2018թ-ի պետական բյուջեի կատարման մասին տարեկան հաշվետվության ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը՝ պատասխանելով «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արկադի  Խաչատրյանի հարցին:
Պատգամավորը նախարարից հետաքրքրվեց, թե  ինչո՞վ  է պայմանավորված գյուղատնտեսության արտադրանքի արտահանման անկումը:  Նա նաև նշեց, որ թեև Հայաստանում դինամիկ աճում է ՏՏ ոլորտը, սակայն վիճակագրության համաձայն, այստեղ ևս ծավալները նվազել են:
Ատոմ Ջանջուղազյանը նշեց, որ արտահանելի և ոչ արտահանելի հատվածներում ունենք շահութաբերության մակարդակի տարբերություն՝ մոտավորապես 8 տոկոսային կետով:
«Փողն այդպիսի հատկանիշ ունի՝ գնում է այնտեղ, որտեղ ավելանալու հավանականությունը մեծ է և մեր ջանքերն ուղղված են նրան, որ փոխենք հենց այս կառուցվածքը»,- ասաց նա:
Դրա համար, ըստ ֆինանսների նախարարի,  կառավարությունը այնպիսի որոշումներ է ընդունել, որը հնարավարություն է տալիս աջակցել այն տնտեսվարողներին, որոնք ավելի շատ արտահանմանը միտված արտադրություն ունեն։
«Այո, արտահանման  ծավալների անկումը մտահոգիչ է, սակայն Կառավարության ջանքը չի ուշանա: Հուսով եմ, որ մենք հաջողություններ կարձանագրենք այստեղ»,- ասաց  Ատոմ Ջանջուղազյանը։
Արկադի Խաչատրյանն էլ նշեց, որ կառավարությունը պետք է ունենա հստակ ռազմավարություն արտահանելի հատվածի զարգացման մասով: Ըստ նրա՝ առաջնային քայլերը պետք է լինեն ներմուծման փոխարինումն ու արտահանման խրախուսումը, բացի այդ պետք է մեծ ուշադրություն դարձնել տեխնոլոգիական վերազինմանը:

The decline recorded in Armenia’s export volumes is concerning, Finance Minister Atom Janjughazyan said on Wednesday while presenting the annual state budget execution report for 2018 at the National Assembly.
His comments case in response to a question of Bright Armenia lawmaker Arkadi Khachatryan about the reasons behind the decrease in agricultural exports. Also, he cited the official statistics according to which the country saw a decline in IT products as well.
“Money tends to go to such areas where there is a great possibility for an increase. Our efforts are aimed at changing this very structure,” he said.
According to the minister, the government has adopted decisions to support export-oriented businesses.
“Yes, the decline in exports raises concerns, but the government will not delay its efforts. I hope we will achieve success here,” Janjughazyan said.
Arkadi Khachatryan, for his part, stressed the government should elaborate a clear-cut strategy on the exports development. The MP named the replacement of imports and exports promotion, as well as the technological upgrading as key measures to step up exports.