Ներկայացվել է ՊԵԿ 2020-2024 թթ-ի ռազմավարական գործունեության ծրագրի նախագիծը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի մոտ փոխվարչապետների, կառավարության տնտեսական բլոկը ներկայացնող գերատեսչությունների ղեկավարների մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում ներկայացվել է Պետական եկամուտների կոմիտեի 2020-2024 թվականների ռազմավարական գործունեության ծրագրի նախագիծը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Մասնավորապես, ներկայացվել են նախագծի ռազմավարական նպատակները, նախատեսվող միջոցառումներն ու ակնկալիքները: ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանն ընդգծել է, որ նախագծի առանձնահատկությունը նրանում է, որ այն ապահովելու է ՊԵԿ-ի հաշվետվողականությունն ու թափանցիկությունը: Նա հավելել է, որ նախագիծը մշակվել է կոնկրետ ֆինանսական հաշվարկներով` հաշվի առնելով նաև նոր հնարավորություններն ու իրողությունները: Նշվել է, որ նախագծի շրջանակում նախատեսվում է ՊԵԿ համակարգի ենթակառուցվածքների արդիականացում, տեխնիկական վերազինում, էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության զարգացում, տնտեսվարողների հետ ուղիղ շփումների էական կրճատում, հարկային և մաքսային վարչարարության զարգացում, հանրության հետ երկխոսության մակարդակի բարելավում, մարդկային ռեսուրսների կառավարման արդի համակարգի ներդրում. խրախուսական միջոցներ են նախատեսվելու օրինապահ հարկ վճարողների համար:
Տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակություն, ներկայացվել են տարբեր դիտարկումներ և առաջարկություններ: Վարչապետ Փաշինյանը հանձնարարել է նախագիծը դնել շրջանառության մեջ, շարունակել քննարկումները, որից հետո, հաշվի առնելով ներկայացված առաջարկությունները, այն կենթարկվի լրամշակման ու կներկայացվի կառավարության հաստատմանը:

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan on Tuesday held a consultation with the deputy prime ministers and the heads of the agencies responsible for the government’s economic policy. The meeting discussed the State Revenue Committee’s draft strategic action plan for 2020-2024, including the strategic objectives, the planned activities and expectations, the PM’s press service reported.
SRC Chairman David Ananyan stressed that the draft has a distinctive feature, which consists in that it should ensure the accountability and transparency of SRC activities. He added that the draft has been developed mediating specific financial calculations and considering the emerging opportunities and realities. David Ananyan noted that the draft seeks to modernize infrastructure, develop online document processing systems, reduce the scope of direct contacts with business entities, improve tax and customs administration through closer dialogue with the public at large and introduce a modern human resource management system. Incentives are envisaged for law-abiding taxpayers.
A number of proposals and recommendations were voiced during the exchange of views that followed. PM Pashinyan instructed to follow up the discussion with the stakeholders in order to finalize the draft and submit it to the government for approval.